فیس‌بوک رسما تایید کرد: اطلاعات شخصی 29 میلیون کاربر به دست هکرها افتاده است

آن‌گونه که به نظر می‌رسد فیس‌بوک با مسائل امنیتی بغرنجی روبه‌رو است، چراکه پس از درز اطلاعات مهم 50 میلیون کاربر این شرکت در سه ماه اخیر، امروز نیز اخباری مبنی بر هک شدن اطلاعات شخصی 29 میلیون کاربر توسط هکرها منتشر شد.

0

اگرچه فیس‌بوک امروزه به یکه تازه شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده است،اما احتمالاً تنها تهدیدی که آینده آن را مورد تحدید قرار می‌دهد امنیت خود این سرویس می‌باشد.

پس از ماجرای خبرهای جعلی در فیس‌بوک پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، پخش شایعات دروغ که بی‌شک روی رأی مردم آمریکا تأثیر گذاشت، فروش اطلاعات 50 میلیون کاربر به موسسه کمبریج آنالیتیکا و هک شدن اطلاعات حساب 50 میلیون از طریق ضعف امنیتی قابلیت View As، این بار مطلع شدیم که برای چندمین بار در سال جاری هکرها توانسته‌اند به اطلاعات 29 میلیون کاربر این سرویس دسترسی پیدا کنند.

طبق اعلام رسمی شرکت فیس‌بوک، هکرها توانسته‌اند به اطلاعات مهمی از 29 میلیون کاربر از جمله نام، پست الکترونیکی و شماره تلفن کاربران دست یابند؛ هرچند که آمارهای اولیه حکایت از درز اطلاعات 50 میلیون کاربر داشت. به هر حال اطلاعات شخصی نه چندان مهم 14 میلیون کاربر از جمله نام کاربری، جنسیت، زبان و محل اقامت، وضعیت رابطه، مذهب، محل تولد، شهر اقامت کنونی، تاریخ تولد، دستگاه‌های مورد استفاده برای دسترسی به فیس‌بوک، وضعیت تحصیل و کار،10 مورد از آخرین مکان‌هایی که در آن‌ها به فیس‌بوک متصل‌اند و 15 موردی از آخرین موارد جستجوی اخیر در فیس‌بوک هم به سرقت رفته است.

فیس‌بوک این حوادث را به طور جد پیگیری کرده و  وعده داده تا به 30 میلیون کاربر مذکور از طریق Help Center i این سرویس اطلاع رسانی خواهد کرد. البته فیس‌بوک منکر هرگونه ارسال پیام هشدار از طریق سرویس‌های متصل به این شبکه از جمله اینستاگرام، واتس‌اپ یا کلاینت‌های موجود شده است.

این شرکت همچنین منکر پایان حملات هکری و یا کشف تمام اطلاعات به سرقت رفته نشده، با این حال تدابیر لازم به منظور جلوگیری از باگ‌های کشف شده را اتخاذ کرده است. شاید جالب باشد که بدانید اولین رخنه در تاریخ 14 سپتامبر توسط هکرها صورت گرفته است، اما 11 روز بعد توسط فیس‌بوک کشف و بر اساس قوانین GDPR گزارش شده است.

در حال حاظر کارشناسان امنیتی فیس‌بوک و گروهی از متخصصان امنیت پلیس فدرال مشغول تحقیق در رابطه با هدف و ماهیت هکرها هستند.

منبع theverge
شاید بخوای اینا رو هم بخونی:

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.