ایلان ماسک صفحات اسپیس ایکس و تسلا را از فیس‌بوک حذف کرد

ظاهراً ایلان ماسک صفحه فیس‌بوک SpaceX را حذف کرده است. وی در توییتر به این چالش دعوت شد که صفحه فیس‌بوک شرکت مذکور را حذف کند، اگرچه اعلام کرد که حتی یک‌بار نیز این صفحه را ندیده است.

0

او این کار را به‌صورت حرکتی نمادین و جهت حفظ حریم خصوصی بعد از رسوایی فیس‌بوک با شرکت مشاوره‌ای Cambridge Analytica، انجام داد. این مدیرعامل سخاوتمند در توییتر به این چالش دعوت شد که صفحه فیس‌بوک شرکت مذکور را حذف کند، اگرچه اعلام کرد که حتی یک‌بار نیز این صفحه را ندیده است.

برخلاف عدم آگاهی، به نظر می‌رسد که ماسک واقعاً این صفحه را حذف کرده باشد. این صفحه قبل از حذف شدن 2.6 میلیون لایک در فیس‌بوک داشت. حالا در صورت جستجو برای این صفحه، با خطای «در حال حاضر این محتوا وجود ندارد» مواجه می‌شویم.

صفحه اسپیس ایکس در فیسبوک

این کار در عین سرگرم‌کننده بودن یک‌قدم عجیب در ارتباط بین فیس‌بوک و SpaceX است. در اواخر سال 2016 میلادی، قرار بود که سفینه ماسک اولین ماهواره فیس‌بوک را در مدار قرار دهد؛ قرار بود که AMOS-6 پوشش اینترنت را به جنوب غربی صحرای آفریقا بیاورد که متأسفانه این سفینه منفجر شد.

جای تعجب ندارد که تمام بار 200 میلیون دلاری Falcon 9 به شماره F9-029 از بین رفت. همان‌طور که امروز ماسک اشاره کرد، SpaceX پرتاب رایگانی را جهت جبران این حادثه برای فیس‌بوک انجام داد؛ ماسک در این خصوص خیلی خشک گفت که فکر می‌کنم بیمه هم داشتند.

نمی‌دانستم که صفحه فیس‌بوک هم داریم. انجامش می‌دهم.

– Elon Musk (@elonmusk)

البته که رد پای فیس‌بوک به صفحه SpaceX محدود نمی‌شود و به نظر می‌رسد که ماسک در این شبکه اجتماعی سرش حسابی شلوغ بود است. به نظر می‌رسد صفحه فیس‌بوک تسلا نیز باوجود میلیون‌ها لایکی که ایجاد کرده بود، غیرفعال شده است.

بااین‌وجود ماسک تمام محصولات فیس‌بوک را تحریم نکرده است. به‌عنوان‌مثال این مدیرعامل هنوز از اینستاگرام استفاده می‌کند و در آن به انتشار ترکیبی از عکس‌های مربوط به کار، عکس‌های شخصی و جوک‌ها می‌پردازد. بعدازاینکه یکی از کاربران توییتر به ماسک یادآوری کرد که اینستاگرام نیز در اختیار فیس‌بوک است، ساکت شد و در توییتی نوشت بااینکه اثر فیس‌بوک بر کمپانی و اپلیکیشن اینستاگرام کم‌کم زیاد می‌شود، هنوز در وضعیت مرزی قرار دارد:

بله اینستاگرام هنوز در وضعیت مرزی قرار دارد. اثر فیس‌بوک کم‌کم در آن‌هم زیاد می‌شود.

– Elon Musk (@elonmusk)

ممکن است فیس‌بوک امیدوار بوده که توضیحات مؤسس و مدیرعامل مارک زاکربرگ در خصوص پروسه‌ای که طی آن Cambridge Analytica توانست اطلاعات شخصی 50 میلیون کاربر فیس‌بوک را جمع‌آوری کند، باعث به وجود آمدن موج انتقادات شده باشد؛ اما به نظر می‌رسد که این علت مسئله نیست. حتی یک دور از مصاحبات و حضور در تلویزیون برای متوقف کردن تماس‌ها از برخی مناطق مبنی بر اینکه این سایت به خاطر نزدیک شدن به امنیت اطلاعات و حریم خصوصی باید مورد بازجویی قرار بگیرد، کافی نبوده است. در حال حاضر این کار در اروپا انجام می‌شود و فیس‌بوک قوانین جدیدی را جهت حفاظت از اطلاعات اعمال می‌کند.

منبع slashgear
شاید بخوای اینا رو هم بخونی:

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.