تماشا کنید: وقتی هوش مصنوعی میت 10 هواوی یک خودرو پورشه را می‌راند!

هوآوی مدت‌زمان زیادی را به صحبت درباره قابلیت‌های هوش مصنوعی جدیدترین پردازنده خود یعنی Kirin 970 کرده است. این تراشه که در تازه‌ترین گوشی‌های هوشمند Mate 10، Mate 10 Pro و Honor View 10 استفاده‌شده، یک واحد پردازشگر عصبی یا NPU دارد که صرفاً برای انجام وظایف مربوط به هوش مصنوعی پیاده‌سازی شده است.

0

برخلاف تمام تلاش‌های هوآوی برای تبلیغ توسعه متن‌باز هوش مصنوعی در پلتفرمش، تاکنون موارد استفاده زیادی برای NPU وجود نداشته است. در یک دستگاه نو، می‌توانید متوجه استفاده از آن در چیزهایی مثل اپلیکیشن دوربین بشوید که می‌تواند سوژه را درصحنه به کمک سیستم شناسایی تصویر به‌صورت خودکار تشخیص داده و تنظیمات عکس را مطابق با آن تغییر دهد. پس در کنگره جهانی موبایل هفته گذشته، هوآوی می‌خواست که Kirin 970 را در شرایطی کمتر انتزاعی و بیشتر فیزیکی مورداستفاده قرار دهد. اگر این تراشه قادر به راندن یک خودرو بود، چه اتفاقی می‌افتاد؟

در پارکینگ استادیوم نمادین Camp Nou در بارسلون، هوآوی دقیقاً اقدام به همین کارکرده و افزود که این اولین بار است که یک خودروی بدون نیاز به راننده، توسط یک گوشی هوشمند کنترل می‌شود. برای انجام این کار، یک دستگاه میت 10 پرو به داشبورد یک خودروی پورشه پانامرا چسبانده شد، به دوربینی که در جعبه چوب اسکی‌های بالای سقف خودرو قرار داشت متصل شد و اتصالی هم به سیستم حرکت خودرو ایجاد شد؛ به‌این‌ترتیب یک ماشین عادی را به خودروی بدون نیاز به راننده‌ای بدل کردند که قادر به تشخیص و مانور دادن در اطراف اشیاء خاصی بود. باید بگوییم که هوآوی به خودروهای بدون نیاز به راننده علاقه‌مند نشده است، این تنها به نمایش گذاشتن نمونه‌ای از توانایی‌های تراشه Kirin 970 بود.

این رانندگی تستی از دو قسمت تشکیل می‌شد: یک رانندگی آهسته با سرعت 8 کیلومتر بر ساعت که در آن خودرو و گوشی درباره 3 نوع مانع از جنس مقوا «یاد گرفتند» و دیگری رانندگی با سرعت 48 کیلومتر بر ساعت که در آن خودرو باید از یکی از این 3 مانع که سر راهش قرار داشت، دوری کند.

بعد از رانندگی اول، برای خودرو مشخص کردند که در صورت مشاهده هر نوع مانع چه‌کاری را انجام دهد. برای سگ به سمت چپ بپیچد و آن را رد کند، برای توپ بزرگ فوتبال به سمت راست حرکت کرده و مانع را رد کند و برای مردی که سوار بر دوچرخه بود، ترمز شدید گرفته و کاملاً بایستند. در رانندگی دوم نیز یکی از کارمندان هوآوی یک مانع را به انتخاب خودش سر راه خودرو قرار می‌داد.

تیم هوآوی توپ فوتبال را انتخاب کردند. پورشه در حالت رانندگی قرار داده شد و به دکمه Drive در Mate 10 Pro ضربه زدند، خودرو شروع به افزایش سرعت خود به سمت توپ مقوایی کرد. درست در زمان مناسب، به سمت راست متمایل شد و توانست ازآنچه ممکن بود در خوش‌بینانه‌ترین حالت به پاره شدن توپ بینجامد، جلوگیری کند.

Huawei Kirin 970 Driving

 دمو طبق انتظار پیش رفت و مسلماً از برخی جهات شگفت‌انگیز بود، اما تشخیص اینکه قرار بود چه چیزی را درباره تراشه Kirin 970 بیان کند واقعاً دشوار است. هوآوی اعلام کرده که این آزمایش، توانایی NPU در پردازش اطلاعات، انطباق آن‌ها با اشیاء و شناسایی اشیایی که تاکنون آن‌ها را به مدل شناسایی خود اضافه نکرده است را نشان می‌دهد. این امر حقیقت دارد و اصلاً اینکه یک تراشه گوشی هوشمند در یک خودروی در حال حرکت قادر به انجام چنین کاری باشد، واقعاً هیجان‌انگیز است؛ اما خود دمو مجموعه بسیار کوچکی از اطلاعات را در برمی‌گرفت؛ از 3 مانع واقعاً بزرگ و متفاوت استفاده شد، پس نمی‌توانیم بگوییم که آیا NPU کار خارق‌العاده‌ای را انجام داده است یا خیر.

باید اشاره‌کنیم که بخش اول رانندگی در ابتدا با شکست مواجه شد، چراکه اتصال USB-C گوشی با دوربین با مشکل مواجه شده بود. این امر هیچ ارتباطی باقابلیت‌های هوش مصنوعی تراشه Kirin 970 ندارد. حتی تراشه‌های بسیار قدرتمند نیز مثل ما انسان‌ها گاهی اوقات با مشکل مواجه می‌شوند.

بااین‌وجود، با توجه به اینکه هنوز در مراحل ابتدایی تکنولوژی خودروهای بدون نیاز به راننده هستیم، اینکه هوآوی در کمتر از 5 هفته چنین سیستمی را سرهم کرده، برنامه آن را در یک گوشی اجرا کرده، به آن اجازه راندن یک پورشه را داده و به‌قدری به خود مطمئن بوده که هیچ‌کدام از خبرنگاران را زیر نمی‌گیرد، واقعاً جای شگفتی و تحسین دارد. این دلیل بسیار خوبی برای خریدن یک Mate 10 Pro است، با توجه به این آزمایش به این فکر می‌افتیم که آینده چه چیزی را برایمان به همراه خواهد داشت؟

منبع theverge
شاید بخوای اینا رو هم بخونی:

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.