ایلان ماسک: هوش مصنوعی می‌تواند منجر به جنگ جهانی سوم شود

ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا که محبوبیت او هم ما را به یاد استیو جابز فقید می‌اندازد، روز گذشته در مصاحبه‌ای با نشریه theguardian، مدعی شد که گسترش و توسعه فوق‌العاده سریع هوش مصنوعی ممکن است در آینده جهان را درگیر جنگ جهانی دیگری کند.

0

به نظر می‌رسد که به‌ تازگی موج جدیدی از هشدار دهی نسبت به آینده هوش مصنوعی به راه افتاده است که این بار برخلاف دفعات قبل در راس این موج افرادی قرار دارند که خود به‌شدت با این موضوع درگیر هستند. ایلان ماسک مدیر عامل شرکت‌های مطرحی همچون تسلا و اسپیس ایکس معتقد است که گسترش و توسعه بدون ضابطه هوش مصنوعی بزرگ‌ترین تهدید برای زندگی انسان‌ها محسوب می‌شود.

وی برای تشریح این موضوع، از کره شمالی هم یاد کرده و معتقد است که تهدیدات اخیر این کشور در به راه انداختن جنگ هسته‌ای، به مراتب خطرش از آینده هوش مصنوعی کمتر است. ایوان ماسک در حالی این اظهار نظر جالب پیرامون یک فناوری همه گیر را مطرح کرده که چندی پیش رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین در یک کنفرانس در جمع دانشجویان روسی گفته بود: هوش مصنوعی، آینده‌ حکمرانی بر جهان را رقم خواهد زد. تولید هوش مصنوعی فرصت‌ها و تهدید خارق‌العاده‌ای را پیش رو می‌گذارد که پیش‌بینی کردن آن سخت است. وی در این دیدار از دانشجویان خواست که در زمینه تحقیقات هوش مصنوعی پیشتاز باشند تا بتوانند بر امور جهانی غلبه کند. پوتین همچنین به این نکته اذعان داشت که دانش، فرصت‌های مهمی به وجود می‌آورد اما خطرهای پیش‌بینی نشده ای نیز به دنبال دارد.

کره شمالی با شلیک موشک‌های قاره پیمای مجهز به کلاهک اتمی، صرفا نابودی خود را آغاز کرده، با این حال هوش مصنوعی می‌تواند برای همه بسیار خطرناک باشد؛ از این رو بایستی حرف‌های پوتین را بسیار جدی قلمداد کرد

البته این اولین باری نیست که ایوان ماسک پیرامون گسترش هوش مصنوعی سخنانی از این قبیل بیان می‌کند. وی چندی پیش نیز به همراه 100 شخصیت مطرح جهانی نامه‌ای را امضا کرده بود که از سازمان ملل می‌خواهد از توسعه سلاح‌های خودمختار مرگبار جلوگیری کند.

در نامه مذکور آمده است که به کار گیری هوش مصنوعی در ابزارهای جنگی نسل آینده ممکن است جهان را درگیری جنگی کند که وسعت آن مرزهای کنونی را بر خواهد داشت و سرعت فراگیری آن نیز خارج از کنترل انسان‌ها است. به هر حال تا پیش از این افراد مشهور دیگری همچون استیو هاوکینگ و بیل گیس نیز در رابطه با خطرات هوش مصنوعی چنین اظهار نظرهایی کرده‌اند و به نظر می‌رسد در صورت کنترل نکردن این فناوری، آینده به خوبی چیزی که در فیلم‌های هالیوودی نشان داده می‌شود ترسیم نخواهد شد.

منبع theguardian
شاید بخوای اینا رو هم بخونی:

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.