گزارش نیوزویک؛ آیا جوانترین وزیر تاریخ ایران می‌تواند توئیتر را به این کشور بازگرداند؟

جوان‌ترین وزیر تاریخ ایران سه‌شنبه گذشته از عزم خود برای رفع مسدود بودن توییتر خبر داد، نیوزیک نیز گزارشی در این زمینه منتشر کرده است که مطالعه آن خالی از لطف نیست.

1

محمد جواد آذری جهرمی وزیر منتخب آقای روحانی برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است. آقای جهرمی به عنوان جوانترین وزیر تاریخ ایران به حساب می‌آید، وی اولین وزیری است که در دوران پس از انقلاب در کشور متولد شده است.

آقای جهرمی در مصاحبه‌ای با روزنامه ایران مطرح کرده است که توئیتر فضایی غیراخلاقی ندارد و نیازی نیست تا مسدود باشد. به گزارش آژانس خبری France-Presse، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به فکر آغاز مذاکراتی برای رفع مسدود بودن توئیتر است. به نظر ایشان توئیتر باید در دسترس تمامی شهروندان باشد، در حال حاضر مقامات ارشد دولتی تنها به توئیتر در ایران دسترسی دارند. گفتنی است پیش از این رفع فیلتر توییتر به دلیل نقشی که این شبکه اجتماعی در جریانات سال 88 داشته با مخالفت روبرو شده بود.

خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، نیز از قول آقای جهرمی نوشت که شبکه‌ اجتماعی توئیتر با ابعاد بزرگی که دارد را نمی‌توان نادیده گرفت.

آقای جهرمی در ادامه صحبت‌های خود متذکر شده است که من شخصا در توئیتر حساب کاربری دارم و این شبکه اجتماعی را ابزاری مناسب برای دیپلماسی عمومی می‌دانم، از این طریق می‌توان با مردم کل دنیا در تماس بود و اظهار عقیده کرد.

شبکه‌های اجتماعی

آقای جهرمی تاکید کرده است که وزارت تحت اختیار وی مرجعیتی برای عدم مسدود کردن توئیتر ندارد، اما گفتگوها با مراجع ذیصلاح برای رفع مسدودیت یوتیوب و بازتر شدن دسترسی به شبکه‌های اجتماعی در دانشگاه‌ها از هم اکنون آغاز شده است.

این مشکل قسمتی از مذاکره‌های مهم‌تری است که در دولت آقای روحانی در جریان است، در خصوص این موارد آیت‌الله خامنه‌ای حرف آخر را می‌زند. تلاش‌های آقای روحانی برای بازکردن شرایط اقتصادی و روابط دیپلماتیک واکنش‌های شدیدی را به دنبال داشته است، نگرانی زیادی در ایران وجود دارد که این رویکردها باعث نفوذ فرهنگ غربی به فرهنگ اسلامی ایران شود.

در این بین آقای روحانی به دلیل اینکه در کابینه خود تنها از وزرای مرد استفاده کرده است نیز مورد انتقادهای مختلفی واقع شده است. گفته‌ می‌شود که این کار برای راضی نگه‌داشتن جناح مخالف صورت گرفته است. از بین ۱۷ نفر وزرای مردی که آقای روحانی پیشنهاد کرد، ۱۶ نفر آن‌ها تایید شدند و تنها آقای حبیب الله بیطرف بود که به عنوان وزیر نیرو تایید نشد.

دلیل این امر نیز برنامه‌های ایشان برای مقابله با خشکسالی در بعضی از قسمت‌های کشور بود. در این بین آقای جهرمی توانست به عنوان جوان‌ترین وزیر تاریخ ایران در بین کابینه وزرای آقای روجانی با آرای نه چندان زیادی راه پیدا کند. دلیل عدم اقبال به آقای جهرمی را می‌توان در تجربه کم ایشان یافت.

شبکه‌های اجتماعی در میان افراد بلند‌پایه کشور

آیت‌الله خامنه‌ای، آقای روحانی و آقای ظریف به همراه تعداد دیگری از مقامات دولتی را می‌توان از افرادی نام برد که در توئیتر حساب کاربری دارند و پیام‌های ایشان به زبان‌های مختلف توئیت می‌شود. گاهی اوقات شاهد انتشار توئیت از جانب مقامات ارشد دولت ایران هستیم، برای نمونه می‌توان به توئیت هفته گذشته در حساب کاربری آیت‌ الله خامنه‌ای اشاره کرد که در این توئیت رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ نکوهش شده است.

در مجموع باید دید جوانترین وزیر تاریخ ایران تا چه اندازه خواهد توانست در رفع مسدودیت توئیتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی بزرگی که اکنون کاربران به آن دسترسی ندارند موفق شود.

 

منبع newsweek
شاید بخوای اینا رو هم بخونی:
1 نظر
  1. مهدی می‌گوید

    ازاین آقا زیاد انتظاری در این گونه مواردوجود نداره شما جیب ما را نزن رفع فیلتر پیشکش

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.