هوش مصنوعی می‌تواند خطر حمله قلبی را با دقت بیشتری نسبت به پزشکان اندازه بگیرد!

بیماری‌های قلبی و عروقی و در راس آن‌ها حمله‌های قلبی سالانه جان انسان‌های زیادی را در کره زمین می‌گیرد، پیش‌بینی خطر حمله قلبی نیز از جانب پزشکان با دقت زیاد انجام نمی‌شود اما هوش مصنوعی می‌تواند خطر حمله قلبی را با دقت بیشتری نسبت به پزشکان اندازه بگیرد!

0

بر اساس آمار منتشر شده از جانب جوامع پزشکی، حمله قبلی سالانه چیزی حدود بیست میلیون انسان را در قسمت‌های مختلف کره زمین به کام مرگ می‌کشد. پیش‌بینی کردن حمله قلبی نیز کار چندان راحت و ساده‌ای نیست و پزشکان به راحتی نمی‌توانند از عهده پیش‌بینی خطر حمله قلبی برآیند.

خوشبختانه ظاهرا در این زمینه نیز یک بار دیگر فناوری‌های نوین به خدمت انسان آمده تا به کمک هوش مصنوعی بتوان خطر حمله قلبی را با دقت بیشتری نسبت به پزشکان مختصص اندازه گرفت.

در حال حاضر طبق راهنماها و گایدلاین‌های فعلی دانشگاه کاردیولوژی آمریکا و انجمن قلب آمریکا (ACC/AHA) هشت فاکتور مهم را در تشخیص خطر حمله قلبی دخیل می‌داند، این فاکتورها را سن بیمار، میزان کلسترول، فشار خون و موارد دیگری تشکیل می‌دهند. با استفاده از این این فاکتورها می‌توان خطر حمله قلبی را در فرد با میزان دقت ۷۲.۸ درصد پیش‌بینی کرد. این دقت پیش‌بینی واقعا مثال زدنی است اما همان‌گونه که اشاره کردیم تیم پزشکی دانشگاه ناتینگهام موفق شده‌ است دقت بیشتری را در تشخیص خطر حمله قلبی داشته باشد. پزشکان این تیم موفق شده‌اند ۴ الگوریتم فراگیری ماشینی طراحی کنند. سپس اطلاعات ۳۷۸،۲۵۶ بیمار انگلیسی را در اختیار کامپیوتر برای بررسی با الگوریتم‌های ایجاد شده قرار دادند.

کامپیوتر نیز در ابتدا با استفاده از ۲۹۵،۰۰۰ رکورد توانست مدل‌های اولیه پیش‌بینی خطر حمله قلبی را ایجاد کند. سپس دانشمندان رکورد‌های باقیمانده را برای آزمایش و بهتر کردن نتایج بدست آمده به کار گرفتند. در نهایت مشخص شد که الگوریتم بدست آمده دقت بسیار بیشتری از فاکتورهای مورد بررسی توسط کالج قلب شناسی آمریکا دارد. این الگوریتم جدید می‌تواند خطر حمله قلبی را در فرد با دقتی بین ۷۴.۵ تا ۷۶.۵ درصد اعلام کند.

جالب است بدانید در بین ۸۳ هزار نفری که با استفاده از این الگوریتم حمله قلبی آن‌ها پیش‌بینی شده بود، تعداد ۳۵۵ نفر نجات پیدا کردند. نکته‌ای دیگری که در خصوص این الگوریتم جالب به نظر می‌رسد شناسایی مقدار بیشتری از خطرهای احتمالی است که در فاکتورهای موجود، پیش از این وجود نداشته‌اند. به این ترتیب عوارض دیگری نظیر بیماری‌های ذهنی شدید و مصرف کورتیکواستروئید نیز می‌تواند احتمال خطر حمله قلبی را افزایش دهد.

پزشکان امید دارند دانش کامپیوتر در آینده بتواند کمک بیشتری در تشخیص و شناسایی عارضه‌های خطرناک داشته باشند.

engadget.com

شاید بخوای اینا رو هم بخونی:

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.