اپلیکیشن‌های رایگان اندرویدی با هزاران سایت تبلیغاتی در ارتباط هستند!

اگر تا کنون از اپلیکیشن‌های اندرویدی که با آگهی‌ها یا تبلیغات همراه هستند استفاده کرده باشید، احتمالا این مسئله شما را متعجب کرده است که این تبلیغات از کجا می‌آیند؟  در عین حال جدا از اینکه تعجب کرده باشید یا نه، محققان فرانسوی بر این باورند که باید با احتیاط بیشتری با این قضیه برخورد نمایید.

1

آن‌ها با کشف راه ارتباطی این تبلیغات با اپلیکیشن‌های اندروید، به این نتیجه رسیدند که برخی از این تبلیغات ممکن است خطرناک باشند. حدود 2000 برنامه از اپلیکیشن‌های رایگان گوگل پلی، به 250000 سایت که آن‌ها نیز به تعداد 2000 دامین گسترش یافته‌اند، متصل می‌شوند. البته بیشتر این اپلیکیشن‌ها تنها به یک سایت متصل می‌شوند اما نکته جالب توجه این است که 10 درصد آن‌ها به بیش از 500 سایت متصل شده و حتی 30 درصد آن‌ها با بیشتر از 800 آدرس سایت رابطه برقرار می‌کنند.

درصد احتمالی خطراتی که ممکن است گوشی شما را تهدید کنند زیاد بالا نیست. در واقع چنین به نظر می‌رسد که تنها سهم کوچکی از این اپلیکیشن‌ها به سایت‌های مشکوک متصل هستند و بیشتر آنها تنها به سایت برنامه نویسان آن اپلیکیشن و با اطلاع گوگل متصل می‌باشند. نکته دیگری که در این تحقیق مشاهده می‌شود این است که از یک گوشی با اندروید 4.1 جیلی‌بین برای انجام بررسی‌ها و آزمایشات استفاده شده و شاید نتایج آن برای کاربرانی که از آخرین نسخه اندروید آبنبات چوبی استفاده می‌کنند، متفاوت باشد. اما همچنان مسئله عدم اطلاع از اتصال‌های خطرناک اپلیکیشن‌ها و نیز عدم توانایی در بلوک کردن اتصال‌هایی که مایل به اجرای آن‌ها نیستیم، بعنوان یک مشکل جدی پابرجا است. البته این نکته نیز نباید ناگفته بماند که این تحقیق با این هدف که شما را وادار به حذف تمامی اپلیکیشن‌های حاوی تبلیغات کند صورت نگرفته است، اما یک پیشنهاد دوستانه است که شما را به داشتن دقت بیشتر در این مورد تشویق می‌کند.

 

engadget

1 نظر
  1. quietly brilliant می‌گوید

    بعضی appها هستند کهremove adsدارن ینی با پرداخت مبلغی تبلیغات رو حذف میکنه،گمون میکنم این مبلغ پرداختی،صرف هزینه سازنده و توسعه دهنده ها میشه.

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.

پیشنهاد سردبیر