مدیر عامل بلک‌بری: توسعه‌دهندگان باید مجبور باشند اپ‌های خود را برای تمامی پلتفرم‌ها عرضه کنند!

بر هیچ‌کس پوشیده نیست که توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها، بیشتر سراغ سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS می‌روند و این وسط سر پلت‌فرم‌هایی چون ویندوزفون و بلک‌بری بی‌کلاه می‌ماند. هر چند این نکته را نیز باید در نظر داشت که عمده گوشی‌های هوشمند موجود در دست کاربران از نوع اندروید یا iOS هستند. با این حساب، آیا می‌توان توسعه‌دهندگان را مجبور کرد تا برای بلک‌بری و ویندوز اپلیکیشن ایجاد کنند؟ ما می‌گوییم نه! اما نظر “جان چن” مدیرعامل بلک‌بری دقیقا برعکس است.

0

جان چن، در نامه‌ اخیر خود به چند عضو کنگره آمریکا، عنوان کرده است که نیاز به ایجاد اپلیکیشن‌هایی است که صرف نظر از نوع سیستم عامل، قابل اجرا بر روی تمامی پلت‌فرم‌ها باشند. او اپلیکیشن‌هایی چون iMessage و نت‌فلیکس را مثال زد. چن افزود در حالی که امکان اجرای اپ BBM بلک‌بری بر روی گجت‌های iOS قابل اجراست، اما iMessage تنها بر روی گجت‌های اپل کار می‌کند و اپلیکیشن‌های نت‌فلیکس نیز فقط بر روی اندورید و iOS عمل می‌کند و قابل اجرا برای بلک‌بری نیست.
چن در نامه خود نوشته است:

“بسیاری از سازندگان اپلیکیشن‌ها تمام خدمات خود را تنها به کاربران آیفون و اندروید ارائه می‌دهند. تداوم این روند منجر به ایجاد یک فضای دو قطبی در اکوسیستم وایرلس شده است که سبب شده است کاربران آیفون و اندروید بیشترین سهم را از اپلیکیشن‌های موجود داشته باشند. این فضا دقیقا شکل آشکاری از تبعیض است که مدافعان بی‌طرف فقط در حد لفظی، به آن انتقاد کرده‌اند. بنابراین چنانچه هدف ما دسترسی به یک اینترنت آزاد، باز و بی‌طرف است باید به دنبال بستری به منظور تولید محتوا برای تمام پلت‌فرم‌ها باشیم. تمام کاربران این حق را دارند که به اپلیکیشن‌های‌ انتخابی خود به شکل قانونی دسترسی داشته باشند و تولیدکنندگان محتوا و اپلیکیشن نیز باید به این فضای تبعیض‌آمیز در دنیای موبایل، خاتمه دهند.”

در واقع می‌توان گفت نامه آقای مدیر عامل، نوعی درخواست برای الزام توسعه‌دهندگان در ساخت اپلیکیشن برای تمامی پلت‌فرم‌هاست!

شاید بخوای اینا رو هم بخونی:

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.