با ده عضو اول شرکت اپل آشنا شوید!

اپل، برخلاف کمپانی های مشابه، هویت خود را بیش از هرچیزی مدیون یک نام است؛ استیو جابز. بدون تردید ، استیو جابز نیروی پیش برنده اصلی اپل، برای تبدیل شدنش به با ارزش ترین برند دنیای تکنولوژی است. اما در این راه استیو جابز تنها نبوده است.

1

در این مطلب 10 نفر اولی که به اپل پیوستند را معرفی کرده و نگاهی به حال و روز اینروزهای آنها می اندازیم. مایکل اسکات، اولین مدیرعامل اپل، در همان مقاطع ابتدایی مدیریتش ، اقدام به ساماندهی پرسنل، با دادن شماره پرسنلی کرد. این لیست بر اساس ده شماره پرسنلی اول اپل طراحی شده است.

شماره 10 : گری مارتین

هنگامی که گری مارتین قصد پیوستن به اپل را داشت، تصور می کرد که اپل در حال ورشکستگی است. او تا سال 1983 در اپل ماند و همان سال به کمپانی استاراستراک، که بر روی سفرهای فضایی کار می کرد پیوست. مارتین طی سال های بعد، در چند کمپانی دیگر به عنوان مدیرمالی منصوب شد. او درحال حاضر سرمایه گذار خصوصی و همچنین یکی از اعضای هیئت مدیره کمپانی لئونووس است . مارتین که پیش از این مدیرمالی این کمپانی نیز بود، در حال حاضر تحت اتهام اختلاص مالی است.

شماره 9 : شری لوینگستون

لوینگستون اولین منشی در اپل بود و می توان گفت که کارهای زیادی برای اپل کرد. مایکل اسکات، که او را استخدام کرده بود، درباره شری می گوید که او در همان روزهای ابتدایی، سر وسامانی اساسی به اپل داد و در واقع او دست راست مدیرعامل بود. لوینگستون اخیراً مادربزرگ شده است، و اطلاعات دقیقی در مورد محل کار این روزهای او در دسترس نیست.

شماره 8 : کریس اسپینوزاapple Chris Espinosa01

کریس اسپینوزا، زمانی به اپل ملحق شد که تنها چهارده سال داشت و هنوز درحال تحصیل در دبیرستان بود . کریس که آن زمان به صورت پاره وقت در اپل مشغول بکار بود، به نظر می آید هنوز هم با اپل همکاری می کند. او در وبلاگ شخصی خود نوشته است که باید او در این لیست جزو نفرات اول محسوب می شد. دلیل عدم این اتفاق هم این است که روزی که مایکل اسکات درحال دادن شماره های پرسنلی کارمندان بود، کریس مدرسه بوده و وقتی که به اپل بازگشته است، شماره هشت نصیبش شده است.

شماره 7 : مایکل اسکاتی اسکاتapple Michael Scott

اسکات دلیل انتخاب شماره هفت، به عنوان شماره پرسنلی خود را یک جور شوخی عنوان می کند. مایکل این شماره را به تقلید از 007 جیمز باند انتخاب کرد. اسکاتی، پرسنل اپل را سازماندهی کرده و تشکیلات اپل را نظم داد. او توسط مارک مارکولا، به عنوان مدیرعاملی اپل استخدام شد. شخصی که با سرمایه گذاری 250 هزار دلاری او، اپل توانست طرح های تجاری خود را دنبال کند.

شماره 6 : رندی ویگینتونapple Randy Wigginton01

اصلی ترین کار ویگینتون، بازنویسی BASIC بود که بعدها در Apple II از آن استفاده شد. رندی پس از جدایی از اپل، در کمپانی های مختلفی اعم از eBay ، گوگل و Chegg مشغول بکار شد. او درحال حاضر مدیر جذب سرمایه در کمپانی اسکوایر است.

شماره 5 : رود هولتapple Rod Holt

هولت طراح برجسته ای بود که ابتدا درمورد پیوستن به اپل تردید داشت و این استیو جابز بود که او رابه پیوستن به اپل متقاعد کرد. هولت در توسعه سیستم منبع تغذیه Apple II نقش سازنده ای داشت. رود پس از شش سال، تحت فشار مدیریت از اپل جدا شد.

شماره 4 : بیل فرناندزapple Bill Fernandez01

بیل فرناندز، در دبیرستان کوپرتینو، استیو جابز را برای اولین بار ملاقات کرد. آن زمان استیوجابز دانشجوی جدید کوپرتینو بود. بیل همان زمان دوست و همسایه استیو ووزنیاک نیز بود. وقتی جابز و ووزنیاک اپل را راه اندازی کردند، فرناندز را به عنوان اولین کارمند استخدام کردند. فرناندز سال 1993 از اپل جدا شده و به شرکت اطلاعاتی اینگرس پیوست. او درحال حاضر مدیرعامل شرکت سازنده تجهیزات امنیتی با نام اُمنی بوتیکس است و به نظر می آید آخرین محل فعالیتش همین شرکت خواهد بود.

شماره 3 : مایک مارکولاapple Mike Markkula02

مارکولا، تمام ابزارهای لازم برای توسعه اپل را در اختیار جابز و ووزنیاک قرار داد. سهم خریداری شده توسط مارکولا در آن زمان 30 درصد از کل سهام اپل بود. علاوه بر این او نقش بسیار مهمی در مدیریت اپل، توسعه بیزینس پلان شرکت و استخدام اولین مدیرعامل داشت. ضمناً پیوستن و ماندن ووزنیاک در اپل مدیون تلاش های مارکولا بود.
مارکولا که کارمند سابق اینتل بود، خیلی زود و در سن 30 سالگی، وقتی که اپل به شهرت رسید، به یک میلیونر تبدیل شد. ارزش سهام او در آن زمان به بیش از سه برابر خود رسید. او در سال 1997، پس از برکناری و بازگشت دوباره استیوجابز، اپل را ترک کرد. او پس از جدایی از اپل در چند پروژه دیگر نیز سرمایه گزاری کرد. همچنین با کمک مالی به دانشگاه سانتا کلارا، مرکزی تحقیقاتی نیز با نام خود در این دانشگاه گشود.

شماره 2 : استیو جابزapple Steve Jobs

چرا جابز شماره یک نشد؟ مایکل اسکات در پاسخ به این سوال می گوید که شماره یک بودن را برای استیوجابز زیاد می دانسته! همانطور که همه می دانیم، جابز بعدها از اپل برکنار شد و دوباره به آن بازگشت و به آن شکوه امروز آن را بخشید. در این بین جابز پیکسار را نیز پایه گذاری کرد. او در اکتبر سال 2011 درگذشت.

شماره 1 : استیو ووزنیاکapple Steve Wozniak

ووزنیاک ابتدا به طور رسمی کارمند اپل نبود. او که پیشنهاد کار از HP داشت، نهایتاً اپل نوپا را برگزید. استیو ووزنیاک که به عنوان متخصص استخدام شده بود، درحال حاضر سمتی تشریفاتی در اپل دارد.

و البته یک نام ناشناس : رونالد وینapple Ronald Wayne

رونالد وین یکی از بانیان اصلی اپل، به همراه استیوجابز و استیو زوونیاک بود. اما پس از مدتی، با این تفکر که او برای این کار ساخته نشده است، اپل را ترک کرد. مارکولا برای خرید سهم او از مشارکت در اپل، 1700 دلار به او پرداخت کرد. وین پیش از سازماندهی اداری مایکل اسکاتی اپل را ترک کرد، به همین دلیل شماره ای به او تعلق نگرفته بود.

شاید بخوای اینا رو هم بخونی:

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.

1 نظر
  1. بهار می‌گوید

    چه اطلاعات جالبی . با بعضی از اینها در کتاب زندگینامه جابز آشنا شده بودم .
    سپاس بابت مقاله خوبتون.