تفاوت بین پلی‌استیشن 4، پلی‌استیشن 4 اسلیم و پلی‌استیشن 4 پرو چیست؟

در حال حاضر کنسول‌های پلی‌استیشن ۴، پلی‌استیشن ۴ اسلیم و پلی‌استیشن ۴ پرو در بازار برای خرید موجود است، این تنوع کنسول‌های سونی باعث شده است مشتریان در حین خرید دچار شک و تردید شوند. در نتیجه در این مطلب با هم به تفاوت‌های پلی‌استیشن ۴، پلی‌استیشن ۴ اسلیم و پلی‌استیشن ۴ پرو خواهیم پرداخت.

3

درست است که سونی در بازار گوشی‌های همراه فروش خوبی را تجربه نمی‌کند. ال‌جی و سامسونگ نیز نفس سونی را برای فروش تلویزیون بند آورده‌اند. اما این سکه روی دیگری نیز دارد و سونی در صنعت بازی‌های رایانه‌ای توانسته است یکه‌تاز میدان باشد. برای اثبات این گفته کافی است تا نگاهی به آمار فروش کنسول‌های سونی در چند سال اخیر داشته باشید. عرضه بازی‌های انحصاری با کیفیت بسیار بالا و سیاست‌های فروشِ موفق، باعث شده است تا طرفداران بازی‌های رایانه‌ای در حین خرید، کنسول‌های پلی‌استیشن سونی را نیز بررسی کند.

سونی نیز برای اینکه همیشه بازار کنسول‌های خود را داغ نگه‌ دارد از زمان عرضه کنسول پلی‌استیشن ۴ که حدود چهار سال پیش راهی بازار شد تاکنون نسخه‌های مختلفی از این کنسول را راهی بازار کرده است. از طرف دیگر کاربران زیادی نیز هستند که در حال حاضر پلی‌استیشن ۴ دارند اما برای ارتقا کنسول خود نمی‌توانند تصمیم دقیقی بگیرند. به همین دلیل در این مطلب به تفاوت‌های موجود بین پلی‌استیشن ۴، پلی‌استیشن 4 اسلیم و پلی‌استیشن ۴ پرو خواهیم پرداخت. بدون شک در پایان این مطلب تصمیم راحت‌تری در انتخاب مدل مناسب پلی‌استیشن ۴ خواهید گرفت.

در همین ابتدای مطلب به این نکته اشاره کنیم که پلی‌استیشن ۴ و پلی‌استیشن ۴ اسلیم به لحاظ سخت‌افزاری شباهت‌های زیادی با هم دارند و در نتیجه به لحاظ گرافیکی به یکدیگر هیچ برتری ندارند. اما این داستان برای پلی‌استیشن ۴ پرو سونی متفاوت است و این کنسول با امکانات سخت‌افرازی قوی‌تری راهی بازار شده است و طبیعتاً گرافیک بالاتری دارد.

پلی‌استیشن ۴

تاریخ عرضه: آبان ماه سال ۹۲


کنسول پلی‌استیشن ۴ که در حال حاضر چیزی حدود ۴ سال سن دارد،‌ اولین کنسول از نسل جدید کنسول‌های سونی بود که پس از مدت‌ها انتظار معرفی شد. اگر از طرفداران کنسول‌های بازی سونی باشید حتما به خوبی می‌دانید که این شرکت رسم دارد یکی دو سال پس از معرفی کنسول اصلی خود، یک نسخه اسلیم و جمع‌وجور از همان کنسول راهی بازار کند. این امر را در نسخه‌های اسلیم کنسول پلی‌استیشن ۲ و پلی‌استیشن ۳ شاهد بودیم.

کنسول پلی‌استیشن ۴ در زمان عرضه به لحاظ تجهیزات سخت‌افزاری تا دندان مجهز راهی بازار شده بود. این امر باعث شد تا گرافیک بازی‌های بین پلی‌استیشن ۳ و پلی‌استیشن ۴ تفاوت محسوسی داشته باشد. اگر خاطر شما باشد کنسول پلی‌استیشن ۳ قادر بود بازی‌ها را با رزولوشن 720p اجرا کند در حالی که پلی‌استیشن ۴ بازی‌ها را به راحتی در رزولوشن 1080p اجرا می‌کند. البته اکنون به لطف آپدیت نرم‌افزاری که سونی در کنسول پلی‌استیشن ۴ انجام داده است این کنسول از ویژگی HDR نیز پشتیبانی می‌کند و بازی‌ها را با کیفیت بسیار بالاتری به لحاظ بصری نمایش می‌دهد.

در پلی‌استیشن ۴ شاهد تغییراتی در کنترلر این کنسول نیز بودیم و سونی قسمت تاچ‌پد را به کنسول جدید خود اضافه کرد، دکمه‌های قدیمی و معروف Start و Select نیز در پلی‌استیشن ۴ با دکمه‌های جدید Share و Option جایگزین شدند. از طرف دیگر امکان شارژ کردن این کنترلرها در زمانی که کنسول پلی‌استیشن ۴ در حالت Sleep به‌سر می‌برد نیز یکی دیگر از امکانات جدید نسبت به کنسول پلی‌استیشن ۳ بود.

تمامی این موارد دست به دست هم دادند‌ تا کنسول پلی‌استیشن ۴ بتواند به عنوان جایگزین شایسته‌ای در بازار برای پلی‌استیشن ۳ به حساب آید. مدتی بعد نیز سونی طبق رسمی که دارد نسخه‌ای کوچک‌تر از کنسول پلی‌استیشن ۴ را با نام پلی‌استیشن ۴ اسیلم معرفی کرد.

پلی‌استیشن ۴ اسلیم

تاریخ عرضه: شهریور ماه سال ۹۵


اولین تغییر که در این کنسول جدید به چشم می‌آید ابعاد کوچک‌تر پلی‌استیشن ۴ اسلیم است. به غیر از ظاهر، به لحاظ سخت‌افزاری نیز سونی امکانات جدیدی را به پلی‌استیشن ۴ اسلیم اضافه کرد.

پلی‌استیشن ۴ تنها از وای‌فای با باند ۲.۴ گیگاهرتز بهره می‌برد در حالی که نسخه پلی‌استیشن ۴ اسلیم از باند ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز بهره می‌برد. این امر باعث شد تا پلی‌استیشن ۴ اسلیم با مودم و روترهای بیشتری سازگاری داشته باشد و از سرعت انتقال اطلاعات و همچنین ثبات بیشتری نیز برخوردار باشد.

در کنار این ویژگی، سونی دستی بر روی بلوتوث پلی‌استیشن ۴ اسلیم نیز کشید و بلوتوث این کنسول را از نسخه ۲.۱ به ۴.۰ ارتقا داد.

پورت‌های یو‌اس‌بی نیز در پلی‌استیشن ۴ اسلیم به نسخه ۳.۱ ارتقا پیدا کردند. پورت صدای اپتیکال نیز در پلی‌استیشن ۴ اسلیم به دلیل طراحی کوچک‌تر این کنسول حذف شد. به این ترتیب گیمرها برای انتقال صدا از پلی‌استیشن ۴ اسلیم به سیستم سینمای خانگی چاره‌ای به غیر از استفاده از پورت اچ‌دی‌ام‌آی ندارند. البته در بیشتر مواقع پورت اپتیکال صدا برای گیمرها اهمیت چندانی ندارد و با این حساب می‌توان گفت کاربران پلی‌استیشن ۴ اسلیم در این زمینه چیز زیادی را از دست نداده‌اند.

پلی‌استیشن ۴ به لحاظ فضا نیز محدودیت‌هایی داشت، این کنسول با ظرفیت ۵۰۰ گیگابایت راهی بازار شد در حالی که سونی پلی‌استیشن ۴ اسلیم خود را در دو ظرفیت ۵۰۰ و یک ترابایت راهی بازار کرد.

اما در کنار این مواردی که به آنها اشاره کردیم، پلی‌استیشن ۴ اسلیم به لحاظ سخت‌افزاری تفاوت چشم‌گیری با پلی‌استیشن ۴ نداشت. این دو کنسول از یک پردازنده گرافیکی و میزان برابر رم بهره می‌برند. اینجاست که سونی برای راضی نگه‌داشتن گیمرهای قهار خود عرضه نسخه‌ای ارتقا یافته از پلی‌استیشن ۴ را ضروری دید و در نتیه شاهد معرفی کنسول پلی‌استیشن ۴ پرو بودیم.

پلی‌استیشن ۴ پرو

تاریخ عرضه: شهریور ماه سال ۹۵

پلی‌استیشن ۴ پرو یک سر و گردن بالاتر از کنسول‌های پلی‌استیشن ۴ است، این کنسول به لحاظ بصری دو ویژگی جالب و چشم‌گیر را در اختیار گیمرها قرار می‌دهد. گیمرها با استفاده از پلی‌استیشن ۴ پرو قادر هستند بازی‌ها را در رزولوشن بسیار بالای 4K بازی کنند و از امکان HDR که رنگ و حلاوت زیبایی را به بازی می‌دهد در تلویزیون‌هایی که از HDR پشتیبانی می‌کنند بهره بگیرند.

این امر باعث شده است تا به لحاظ بصری نیز کنسول پلی‌استیشن ۴ پرو ابعاد بزرگ‌تری نسبت به پلی‌استیشن ۴ داشته باشد، این کنسول چیزی حدود ۱۳ درصد بزرگ‌تر از پلی‌استیشن ۴ طراحی شده است. جالب است بدانید این ابعاد باعث شده تا پلی‌استیشن ۴ پرو حدود ۴۳ درصد بزرگ‌تر از کنسول پلی‌استیشن ۴ اسلیم باشد.

البته سونی برای بزرگ‌تر شدن ابعاد کنسول جدید خود دلایل خوبی دارد. در پلی‌استیشن ۴ پرو شاهد حضور سه پورت یو‌اس‌بی از نوع ۳.۱ هستیم در صورتی که در دو مدل پلی‌استیشن ۴ قبلی تنها ۲ پورت یو‌اس‌بی حضور داشت. از این تعداد پورت‌ها، دو عدد در جلوی کنسول پلی‌استیشن ۴ پرو حضور دارد و یک پورت نیز در عقب این کنسول تعبیه شده است. پورت عقب پلی‌استیشن ۴ پرو انتخاب خوبی برای استفاده از هارد اکسترنال است.

پورت اچ‌دی‌ام‌آی این کنسول جدید نیز ارتقا یافته است و سونی برای پلی‌استیشن ۴ پرو پورت اچ‌دی‌ام‌آی نسخه ۲.۰ را تعبیه کرده است. پورت اچ‌دی‌ام‌آی نسخه ۱.۴ که در کنسول پلی‌استیشن ۴ و پلی‌استیشن ۴ اسلیم حضور دارد محتوای 4K را می‌تواند با میزان ۲۴ فریم در ثانیه پخش کند در حالی که نسخه ۲.۰ پورت اچ‌د‌ی‌ام‌آی در پلی‌استیشن ۴ پرو می‌تواند محتوای 4K را با سرعت ۶۰ فریم در ثانیه اجرا کند. این تغییر برای اجرای بازی‌ها در رزولوشن 4K ضروری به نظر می‌رسد.

جالب اینجاست که پلی‌استیشن ۴ پرو با تمام قدرت گرافیکی که دارد باز هم قادر به اجرای محتوای بلورِی در رزولوشن 4K نیست. مشخص نشده است عدم نمایش محتوای بلوری در رزولوشن 4K به دلیل محدودیت‌های سخت‌افزاری پلی‌استیشن ۴ پرو است یا اینکه برای اجرای این محتوا سونی با محدودیت‌های نرم‌افزاری روبرو بوده است. به این ترتیب در خصوص انتشار آپدیتی در آینده برای رفع این نقص نمی‌توان نظر قطعی صادر کرد. خوشبختانه امکان پخش ویدئوهای 4K با فرمت MP4 از طریق حافظه خارجی مثل هارد  اکسترنال یا فلش مموری به تازگی از طریق آپدیت نرم‌افزاری اضافه شده است.

سونی برای اینکه پلی‌استیشن ۴ پرو بتواند بازی‌ها را در رزولوشن 4K اجرا کند، دستی بر سر و روی پردازنده گرافیکی پلی‌استیشن ۴ پرو کشیده است. جالب است بدانید رزولوشن 4K به میزان ۴ برابر از رزولوشن 1080p پیکسل دارد و در نتیجه نیاز به حضور یک پردازنده گرافیکی قدرتمند‌تر نسبت به آنچه در پلی‌استیشن ۴ شاهد بودیم در پلی‌استیشن ۴ پرو ضروری به نظر می‌رسد. ارتقا سخت‌افزارهای پلی‌استیشن ۴ پرو به همین‌جا ختم نمیشود و به لحاظ رم نیز در این کنسول جدید شاهد تغییراتی نسبت به مدل‌های قبلی خود هستیم.

همان‌گونه که اشاره شد، در کنسول پلی‌استیشن ۴ و پلی‌استیشن ۴ اسلیم شاهد حضور ۸ گیگابایت رم از نوع DD3 بودیم در حالی که در پلی‌استیشن ۴ پرو در کنار این مقدار رم، سونی یک گیگابایت رم از نوع DDR3 را نیز برای انجام سایر کارها در این کنسول تعبیه کرده است.

به این ترتیب پلی‌استیشن ۴ پرو به جای این که از ۸ گیگابایت رم برای انجام کارهایی به غیر از بازی که در پشت‌زمینه انجام می‌شود از یک گیگابایت حافظه‌ای که برای کارهایی نظیر مشاهده فیلم در شبکه نت‌فلیکس یا دسترسی به سرویس اسپاتیفای در نظر گرفته شده است استفاده می‌کند.

این امر باعث می‌شود بازی‌ها به میزان بیشتری از رم دسترسی داشته باشند. حضور این مقدار رم باعث شده است تا پلی‌استیشن ۴ تعامل راحت‌تری داشته باشد و همان‌گونه که اشاره شد به میزان کمی شاهد اجرا شدن بهتر بازی‌ها باشیم.

لازم به ذکر است که گفته می‌شود هر سه مدل پلی‌استیشن ۴ که از رم سرعت بالای DDR5 بهره می‌گیرند به لحاظ عملکرد با یکدیگر شباهت ندارند. بر اساس گزارشی که از جانب وب‌سایت پُولیگون منتشر شده است، رم DDR5 کنسول پلی‌استیشن ۴ پرو حدود ۲۴ درصد سریع‌تر نسبت به پلی‌استیشن ۴ است. این موارد باعث شده است تا سونی بتواند یکی دو سال دیگر برای عرضه کنسول جدید خود زمان داشته باشد.

وای‌فای با پهنای ۵ گیگاهرتز، بلوتوث نسخه ۴.۰ و سایر مواردی که در کنسول پلی‌استیشن ۴ اسلیم ارتقا داده شده بود را در پلی‌استیشن ۴ پرو نیز شاهد هستیم. این غول قدرتمند جدیدی سونی با ظرفیت یک ترابایت عرضه می‌شود و در این کنسول خبری از هارد ۵۰۰ گیگابایتی نیست.

بهینه‌سازی‌های نرم‌افزاری

قسمت اعظم امکانات نرم‌افزاری پلی‌استیشن ۴ پرو با دو مدل قبلی پلی‌استیشن ۴ برابر است اما این کنسول جدید به لحاظ نرم‌افزاری نیز شاهد ویژگی‌های جدیدی است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.


ویژگی Boost Mode، این قابلیت را در نسخه ۴.۵۰ فریم‌ور پلی‌استیشن ۴ پرو به صورت انحصاری برای این کنسول شاهد هستیم ویژگی Boost Mode به گیمرهای پلی‌استیشن ۴ پرو اجازه می‌دهد تا به قدرت بیشتر پردازنده کنسول دسترسی داشته باشند. در نتیجه بازی‌هایی که در پلی‌استیشن ۴ پرو با این ویژگی‌ اجرا می‌شوند گرافیک بهتری خواهند داشت. به‌عبارت ساده‌تر می‌توان گفت با فعال کردن قابلیت Boost Mode، حتی بازی‌هایی که برای پلی‌استیشن ۴ پرو ساخته نشده‌اند نیز نرخ فریم بیشتری خواهند داشت.

امکان Boost Mode بازی‌ها را به اجرا شدن در ۶۰ فریم در ثانیه ارتقا می‌دهد. لازم به ذکر است که بعضی از بازی‌ها در فریم ۳۰ ثانیه قفل شده‌اند و در نتیجه قابلیت Boost Mode پلی‌استیشن ۴ پرو، این دسته از بازی‌ها را ارتقا گرافیکی نمی‌دهد.

کنترلر جدید دوال‌شاک ۴


در کنار امکانات سخت‌افزاری جدیدی که در پلی‌استیشن ۴ پرو شاهد هستیم، این کنسول شاهد تغییرات اندکی نیز در قسمت کنترلرهای خود است. کنترلرهای جدید در قسمت بالای تاچ‌پد و همچنین پشت کنترلر یک نوار نوری جدید دارند. امکان اتصال کنترلرهای جدید دوال‌شاک ۴ از طریق پورت یو‌اس‌بی نیز میسر شده است.

به غیر از این موارد، کنترلرهای جدید تغییرات دیگری را نسبت به کنترلرهای اصلی پلی‌استیشن ۴ شاهد نیستند. کنسول پلی‌استیشن ۴ پرو و پلی‌استیشن ۴ اسلیم با کنترلرهای جدید عرضه می‌شود اما این کنترلرها بر روی تمامی کنسول‌های پلی‌استیشن ۴ سازگاری دارند.

کدام مدل از کنسول پلی‌استیشن ۴ را بخریم؟

همان‌گونه که وعده داده بودیم تا این قسمت به ویژگی‌های مختلف کنسول‌‌های پلی‌استیشن ۴ اشاره کردیم. اکنون نوبت به پاسخ این سوال می رسد که کدام مدل از کنسول‌های پلی‌استیشن ۴ ارزش خرید دارد؟

به قول قدیمی‌ها هر اندازه پول بدهید به همان مقدار نیز آش نصیب شما خواهد شد. این داستان برای انتخاب مدل مناسب کنسول‌‌های پلی‌استیشن ۴ نیز صحت دارد و طبیعتاً گران‌ترین نسخه‌ از این کنسول‌ها، بهترین امکانات را در اختیار شما قرار می‌دهد.

آیا ارزش دارد پول بیشتری برای پلی‌استیشن ۴ پرو هزینه کنید؟

بدون شک توانایی 4K، قوی‌ترین ویژگی پلی‌استیشن ۴ پرو به حساب می‌آید.

آیا تلویزیون نیز باید از رزولوشن 4K پشتیبانی کند؟

الزامی برای نمایش بازی‌های پلی‌استیشن ۴ پرو با رزولوشن 4K در تلویزیونی که از این رزولوشن پشتیبانی می‌کند وجود ندارد، اما بدون شک بهترین تجربه را از بازی‌های پلی‌استیشن ۴ پرو زمانی خواهید داشت که این کنسول را به تلویزیونی با رزولوشن 4K متصل کنید.

در این بین می‌توان گفت، پلی‌استیشن ۴ پرو تصاویر را به نسبت بهتر در رزولوشن فول‌اچ‌دی نمایش می‌دهد.


به این ترتیب اگر در حال حاضر کنسول بازی ندارید و قصد خرید یک کنسول جدید را دارید، پلی‌استیشن ۴ پرو بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. البته اگر با هزینه کردن بیشتر مشکلی نداشته باشید. از طرف دیگر انتظار می‌رود در آینده نیز سونی برای کنسول پلی‌استیشن ۴ پرو خود پشتیبانی بیشتری را عرضه کند. با این حساب اگر حتی تلویزیون 4K ندارید، باز هم خرید پلی‌استیشن ۴ پرو برای شما توجیه خواهد داشت.

اما اگر از طرفداران کنسول‌های سونی هستید و در حال حاضر پلی‌استیشن ۴ دارید، تصمیم‌گیری برای ارتقا این کنسول به پلی‌استیشن ۴ پرو مقداری سخت‌تر است. با این حساب قبل از خرید پلی‌استیشن ۴ پرو این موارد را در نظر داشته باشید:

اگر تلویزیون 4K دارید یا قصد دارید به زودی تلویزیون 4K تهیه کنید، تعویض پلی‌استیشن ۴ با پلی‌استیشن ۴ پرو انتخاب خوبی برای شما خواهد بود. همان‌گونه که اشاره کردیم ویژگی Boost Mode در پلی‌استیشن ۴ پرو باعث ارتقا کیفیت گرافیک بازی‌ها می‌شود و این گرافیک در تلویزیون 4K به بهترین نحو قابل مشاهده است.

ارتقا وای‌فای نیز از آن مواردی است که در بسیاری از مواقع می‌تواند به کار شما بیاید. با استفاده از پهنای باند ۵ گیگاهرتز که در وای‌فای پلی‌استیشن ۴ پرو در اختیار شماست، به راحتی می‌توانید بازی‌ها را استریم کنید.

ویژگی‌ Boost Mode باعث می‌شود تا بازی‌ها سریع‌تر و نرم‌تر اجرا شوند. با این حساب اگر حتی تلویزیون فول‌اچ‌دی دارید، باز هم شاهد تفاوت اجرای بازی‌ها با قابلیت Boost Mode در پلی‌استیشن ۴ پرو خواهید بود.

در این بین گفته می‌شود بازی‌های زیادی به صورت واقعی به رزولوشن 4K ارتقا تصویر پیدا نمی‌کنند. اما در همین جا باید بگوییم که این امر چندان هم جای نگرانی ندارد. مطمئن باشید بازی‌هایی که برای رزولوشن فول‌اچ‌دی ساخته شده‌اند به طرز قابل قبولی به رزولوشن 4K در پلی‌استیشن ۴ پرو ارتقا گرافیکی دارند.

البته این امر کاملاً بصری و سلیقه‌ای است و با دیدن تفاوت گرافیکی بین بازی‌های پلی‌استیشن ۴ پرو و پلی‌استیشن ۴ راحت‌تر می‌توانید تصمیم بگیرید. به این ترتیب اگر تلویزیون 4K ندارید چه بسا که لزومی هم برای تعویض کنسول پلی‌استیشن ۴ با پلی‌استیشن ۴ پرو نبینید.

در مجموع در خصوص انتخاب برای خرید کنسول پلی‌استیشن ۴ پرو به صورت خلاصه می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت:

 • اگر کنسول پلی‌استیشن ۴ ندارید و پرداخت بیشتر پول نیز برای شما مشکلی ندارد، حتماً پلی‌استیشن ۴ پرو خریداری کنید.
 • اگر تلویزیون 4K و کنسول پلی‌استیشن ۴ دارید، بهتر است که کنسول خود را با پلی‌استیشن ۴ پرو تعویض کنید.
 • اگر رزولوشن تلویزیون شما فول‌ اچ‌دی است و پلی‌استیشن ۴ دارید، فعلاً لزومی برای خرید پلی‌استیشن ۴ پرو وجود ندارد بدون شک در آینده قیمت پلی‌استیشن ۴ پرو متعادل‌تر خواهد شد.

با این حساب امیدواریم پس از این مطالعه این مطلب تصمیم درستی در خصوص خرید مدل‌های مختلف پلی‌استیشن ۴ اتخاذ کنید.

howtogeek.com

شاید بخوای اینا رو هم بخونی:
3 نظر برای این مطلب
 1. darksoul می‌گوید

  عالی

 2. حمید می‌گوید

  درود بر شما
  سپاس از شما بابت این مقاله عالی…
  اگه ممکن هست در مورد تفاوت ریجن‌ها واینکه کدوم بر دیگری برتری داره توضیح و راهنمایی بفرمایید
  پاینده باشید…

  1. هومن محمدزاده می‌گوید

   سلام حمید عزیز
   ریجن ها هیچکدوم به اون یکی برتری نداره و فقط یه جور تقسیم بندی برای مناطق مختلف جهانه
   اگرم منظورتون تفاوتشونه باید بگم که فقط تو ریجن 3 دکمه تایید در منوی کنسول به جای ضربدر، دایره هستش.
   وگرنه هیچ تفاوتی با هم ندارن.
   برای کاربر ایرانی هم هیچکدوم تفاوتی نداره خیالتون راحت
   موفق باشید

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.