تئوری تقلبی بودن فرود انسان بر روی کره ماه چگونه پیش از اختراع اینترنت پخش شد؟

روز جمعه مصادف با پنجاهمین سالگرد فرود اولین انسان بر روی کره ماه است. نظریه‌های توطئه در مورد تقلبی بودن فرود روی ماه سال‌ها است که در محافل مختلف مطرح می‌شود. امروزه پخش این نظریه راحت‌تر شده اما ریشه آن به زمان پیش از اینترنت بازمی‌گردد.

1

نظریه‌های توطئه فراوانی در جهان امروزی وجود دارد. از طراحی ایدز توسط دولت آمریکا تا تقلبی بودن و دروغ بودن سفر انسان به ماه همگی دستاورد ذهن‌هایی خلاق و شکاک است. اما این نظریه‌ها پدیده‌ای تازه و امروزی نیست. در حقیقت پیش از زمان اینترنت چنین نظریاتی ایجاد شد. اما آن زمان اینترنتی برای پخش اطلاعات نبود و مردم با کتاب‌ها سر و کار داشتند.

در واقع اگر چه این روزها پنجاهمین سالگرد اولین سفر انسان به ماه. در 16 جولای 1969 است که در طی آن فضا پیمای آپولو 11 که یک تیم ۳ نفره فضانوردان به سرپرستی نیل آرمسترانگ را در خود داشت با ماموریت فرود در ماه به فضا پرتاب شد.

اولین کتاب برای اثبات دروغ بودن سفر انسان به ماه

در سال 1974 شخصی به نام بیل کی‌سینگ کتابی را با نام «ما هیچ‌وقت به ماه نرفتیم» منتشر کرد. این اولین بحث گسترده در مورد فرود روی ماه بود. کی‌سینگ در سال 2005 از دنیا رفت.

او در دوران حرفه‌ای خود یک نویسنده تکنیکال در شرکت Rocketdyne بود. این شرکت پیمانکار فضایی در دهه 1950 بود. چنین رزومه کاری باعث شد بسیاری فکر کنند که کی‌سینگ می‌دانست چه می‌گوید. او باور داشت که کل فیلم فرود روی ماه در منطقه 51 فیلم‌برداری شده و مردم هم او را باور داشتند اماجالب است بدانید کی‌سینگ چندین بار اعتراف کرد که معلومات او از راکت و موشک‌ها «چیزی در اندازه صفر» است!.

تقلبی بودن فرود روی ماه

کی‌سینگ تلاش زیادی برای متقاعد کردن افراد نکرد. در حقیقت بسیاری از خوانندگان او تنها به دنبال یک منبع برای تایید تقلبی بودن سفر انسان به ماه بودند. شهروندان آمریکایی که در اواخر دهه 60 و اوایل 70 زندگی می‌کردند، یکی از بدترین دوران‌های کشور خود را پشت سر می‌گذاشتند. از ترور کندی و جنگ ویتنام گرفته تا رسوایی واترگیت و استعفای ریچارد نیکسون، همگی تجربه‌های عجیب و سرسام‌آور بودند.

30 درصد از مردم آمریکا سفر انسان به ماه را در آن زمان دروغ می‌دانستند!

روزنامه The Knight در جولای 1970 یک نظرسنجی را اجرا کرد. 30 درصد مردم آمریکایی طبق این نظرسنجی باور داشتند که فرود روی ماه کاملا دروغ بوده. گالوپ هم در سال 1976 این رقم را 28 درصد اعلام کرد.

کی‌سینگ باور داشت که دولت آمریکا دلایل زیادی برای جعل این دستاورد بزرگ داشته. اولین استدلال او این بود که چنین دستاوردی به خاطر محدودیت تکنولوژی به هیچ‌وجه امکان‌پذیر نبوده. او اعلام کرده بود که به خاطر درک و سابقه کار در Rocketdyne چنین نظری دارد.

به عنوان شاهد بسیاری از آزمایشات موشکی در آزمایشگاه سانتا سوزانا، من شکست‌های بسیار زیادی را شاهد بودم. حتی بعد از اینکه موتور اطلس برای استفاده انتخاب شد، شکست و انفجار به صورت معمول رخ می‌داد.

ستاره‌های شاهد

اما بزرگ‌ترین بخش استدلال کی‌سینگ بر پایه تصاویر منتشر شده بود. البته بزرگ‌ترین استدلال راحت‌ترین پاسخ را دارد. کی‌سینگ باور داشت که به خاطر حضور نداشتن هیچ نوع ستاره‌ای در تصاویر منتشر شده، پس تقلبی بودن فرود روی ماه یک نظریه قابل تامل است.

هیچ ستاره‌ای در تصاویر نیست. اگر این تصاویر بر روی ماه ثبت شده بود، باید چند ستاره را در شواهد مشاهده می‌کردیم.

او باور داشت که ناسا در این زمینه اشتباه کرده و همین باعث شده که همه متوجه شدند فرود روی ماه یک دروغ بزرگ بوده. اما واقعیت چیست؟ دلایل خوبی برای وجود نداشتن ستارگان در تصاویر ارسال شده از ماه وجود دارد. این دلایل را امروزه در قرن 21 بهتر می‌توان متوجه شد.

فرود انسان بر روی ماه

مطمئنا با یک منبع نوری با گوشی خود عکاسی کرده‌اید و با محدودیت حسگرها آشنا هستید. فضانوردان هم تنها با یک منبع نوری قوی یعنی نور مستقیم خورشید سر و کله می‌زدند. پس باید تصویری ثبت کنید که مناسب نور روی ماه باشد. چنین تصویری نمی‌تواند ستاره‌ها را هم ثبت کند.

بر اساس این ویدئو اگر دیافراگم دوربین را به قدری باز کنید که نور کافی برای ثبت ستاره‌ها وارد دوربین شود، سطح ماه، فضاپیما و فضانورد کاملا می‌سوزد و تصویری سفید و خالی از این سطوح را دریافت خواهید کرد.

استنلی کوبریک شریک جرم بزرگترین دروغ قرن بیستم

یکی دیگر از دلایل کی‌سینگ برای تقلبی خواندن فرود روی ماه استنلی کوبریک بود! او باور داشت که کوبریک در این پروژه شراکت داشته. فیلم 2001: ادیسه فضایی کوبریک در سال 1968 عرضه شد. این فیلم شامل یک سری از بهترین افکت‌های تصویری تاریخ بود. کی‌سینگ باور داشت که کوبریک دانسته‌های خود را برای کارگردانی تصاویر فرود آپولو استفاده کرده است.

در هنگام فیلم‌برداری 2001، کوبریک و خدمه فیلم، با 70 شرکت و سازمان، فضایی، هواپیمایی، رصدخانه و لابراتوارهای مختلف صحبت کردند. هدف این بود که فیلم از نظر تکنیکی دقت بالایی داشته باشد. اگر اینکار را بدون تولید 2001 انجام داده بودند همه به فرود روی ماه شک می‌کردند.

کی‌سینگ عقیده داشت که بودجه بزرگ فیلم هم از سوی ناسا سرازیر شده بود. ناسا برای پوشاندن این دروغ بزرگ به کوبریک چنین بودجه‌ای داده تا 2001 را تولید کند.

دیگر مدارک ادعای تقلبی بودن سفر به کره ماه

کتاب کی‌سینگ همچنین یک سری تصویر از لاس‌وگاس دارد. او ادعا می‌کند که فضانوردان در هنگام پرتاب و سپس فرود، در حقیقت داخل موشک نبودند و در یک هتل داخل لاس‌وگاس اقامت داشتند. باز آلدرین، نیل آرمسترانگ و مایکل کالینز همگی می‌خواستند که در این مدت اوضاع خوبی داشته باشند.

تقلبی بودن فرود روی ماه

کی‌سینگ بخش زیادی از کتاب را به تمرین‌های فضانوردان اختصاص داده. او ادعا می‌کند که این تمرین‌ها شباهت زیادی به فرود تقلبی روی ماه دارند. اما باز هم نمی‌توان چنین ادعایی را سندی بر تقلبی بودن فرود روی ماه دانست.

درست است که تصاویر شباهت زیادی به فرود روی ماه دارند و انگار یک تمرین برای تقلب است. اما این فقط یک تمرین ساده است. طبیعتا فضانوردان باید پیش از سفر، با شرایط پیش رو کاملا آشنا شوند. اما از آن پس تا به امروز این تصاویر به عنوان مدرک تقلب استفاده می‌شوند.

دیگر ادعاکنندگان دروغ سفر به ماه

رالف رنه هم یکی دیگر از افرادی است که مدعی دروغ بودن سفر به ماه است. او هم پیش از دوران آنلاین دو کتاب چاپ کرد که هر دو به این مسئله اختصاص یافته بود. دومین کتاب او، با نام «ناسا آمریکا را ماه‌زده کرد» در سال 1994 چاپ شد. این کتاب معروفیت فراوانی برای او کسب کرد و هنوز هم در آمازون به فروش می‌رسد. این کتاب شباهت زیادی به نوشته‌های کی‌سینگ دارد.

تقلبی بودن فرود روی ماه

اما ادعاهای او حتی کمی خنده‌دار است. او باور دارد که فضانوردان پس از بازگشت خیلی هیجان‌زده نبودند. او می‌گوید که فضانوردان نه تنها هیجانی نداشتند، بلکه از اینکه به مردم دروغ گفته بودند شرم‌سار بودند.

واقعا این چهره سه مردی است که برای اولین بار روی ماه قدم گذاشته‌اند و این سفر برگشته‌اند؟ خدمه آپولو 11 تازه از ماه بازگشته‌اند و در حال صحبتی جداگانه با نیکسون هستند. این گروه اصلا نشانی از خوشحالی ندارد. ممکن است که به خاطر چیزی شرمسار باشند؟

با گذر دهه‌ها، درصد بیشتری از مردم فرود روی ماه را پذیرفتند. سال 1999 تنها 6 درصد مردم هنوز هم به تقلبی بودن فرود روی ماه باور داشتند. احتمالا به خاطر گسترش تکنولوژی، سفر به ماه خیلی هم دور از ذهن نبود. اما هنوز هم نظریه‌های توطئه وجود دارد. با اینکه تعداد این افراد کم شده اما صدای آن‌ها بلندتر از پیش است.

کی‌سینگ و رنه دیگر در قید حیات نیستند، اما حضور آن‌ها در اینترنت حس می‌شود. هنوز هم اگر کسی محتوایی در یوتیوب با عنوان تقلب منتشر کند، به این دو نفر اشاره خواهد کرد. اما تمامی این مسئله نشان می‌دهد که برای گسترش نظریه توطئه نیاز به اینترنت نیست. دوران فعلی هم دوران دروغ و بی‌اعتمادی است. به همین خاطر سخت نیست که مردم چنین نظریاتی را بپذیرند.

سفر به ماه حقیقت یا دروغ؟

اما گذشته از تمام این‌ها، آن سه فضانورد بر روی ماه فرود آمدند. گذشته از تمام مدارک مانند تصاویر، فیلم‌ها و سنگ‌های جمع‌آوری شده، یک دلیل ساده و قانع‌کننده وجود دارد. با تکنولوژی تصویربرداری آن زمان، ایجاد یک فیلم تقلبی سخت‌تر از سفر به ماه بوده است!

 

منبع Gizmodo
شاید بخوای اینا رو هم بخونی:

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.

1 نظر
  1. ب می‌گوید

    دمتون گرم