ایرانی‌ها در سال 1397 به کدام دسته از برنامه‌های اندروید علاقه بیشتری نشان دادند؟

شنبه 28 اردیبهشت ماه جدیدترین گزارش سالیانه کافه بازار منتشر شد و ما تاکنون در دو مطلب جداگانه آن را مورد بررسی قرار دادیم. در این مطلب قصد داریم نگاهی دقیق‌تر به بخش برنامه‌های گزارش سالیانه 1397 کافه بازار بیندازیم.

0

مطلب اول فارنت در خصوص گزارش سالیانه 1397 کافه بازار، بررسی آمار و ارقام اولیه و اصلی کافه بازار بود در مطلب دوم نیز به سراغ بخش جذاب توسعه دهندگان کافه بازار رفتیم  و همانطور که اشاره کردیم در این مطلب نیز به سراغ آمار و ارقام بخش برنامه‌های گزارش سالیانه کافه بازار خواهیم رفت.

کافه بازار در گزارش سالیانه 1397 خود از آمار 132 هزار برنامه این مارکت اندرویدی خبر داده و برنامه دیوار را به عنوان پرنصب‌ترین اپلیکیشن اندرویدی کافه بازار معرفی کرده است که تا پایان سال 1397 بیش از 17 میلیون نصب فعال را تجربه کرده است.

دسته امور مالی بیشترین علاقمندی ایرانی‌ها در سال 1397

در گزارش سالیانه کافه بازار همچنین بیشترین رشد نصب فعال در سال گذشته را مربوط به دسته اپلیکیشن‌های امور مالی دانسته که نشان می‌دهد ایرانی‌ها در سال 1397 به دسته امور مالی توجه بیشتری نشان داده‌اند.

دسته امور مالی کافه بازار با 1200 برنامه در پایان سال 1397 شامل برنامه‌های مربوط به خدمات بانکی، پرداخت قبوض یا خرید شارژ است که در سال گذشته بیش از 45 درصد رشد نصب فعال را تجربه کرده است.

بدیهی است بالاترین رشد نصب فعال در دسته امور مالی را می‌توان ناشی از تبلیغات گسترده و پرهزینه اپ‌های موجود در این دسته دانست. پرنصب‌ترین این برنامه‌ها و رشد هر یک از آنها از ابتدا تا انتهای سال ۱۳۹۷ در تصویر پائین قابل مشاهده است.

دسته امور مالی کافه بازار

اپلیکیشن آپ با 9 میلیون نصب سلطان بلامنازع دسته امور مالی

در عین حال در نمودار پائین می‌توانید فهرست برنامه‌های این دسته که در سال گذشته بیشترین میزان رشد نصب فعال را داشتند مشاهده کنید که مانند بالا اپ‌های بانکی حضور پررنگی دارند و اپلیکیشن آپ با 9 میلیون نصب به عنوان سلطان بلامنازع این دسته و با اختلاف فراوان نسبت به اپلیکیشن هفت‌هشتاد (با دو میلیون نصب) در رده اول قرار دارد.

جالب است بدانید هر کاربر کافه بازار به‌طور متوسط، 1.6 برنامه از این دسته نصب کرده و کاربران استان‌های کهکیلویه و بویراحمد، اصفهان و تهران بیشترین استفاده از برنامه‌های این دسته را داشته‌اند.

کافه بازار در گزارش سالیانه خود به دسته‌های جذاب دیگری نیز پرداخته است که توانسته‌اند در طول سال 1397 به طور محسوسی کاربران خود را افزایش دهند. دسته خرید مطمئنا یکی از انهاست که بدیهی است به دلیل حضور پرنصب‌ترین اپلیکیشن کافه بازار یعنی دیوار مورد توجه قرار بگیرد.

البته دیوار تنها اپلیکیشن مشهور دسته خرید کافه بازار نیست، که کاربران کافه بازار حداقل یک برنامه از آن را بر روی گوشی خود نصب دارند، برنامه‌های مشهور دیگری مانند دیجی‌کالا و شیپور به عنوان رقیب دیوار در این دسته قرار دارند.

کافه بازار در توضیح این دسته آورده است که دسته خرید تنها برنامه‌هایی را شامل می‌شود که به خرید اینترنتی کالا و خدمات کمک می‌کنند. در پایان سال ۱۳۹۷ بیش از دو هزار برنامه از دسته خرید در دسترس کاربران قرار گرفت.

تفاوت چشمگیر تعداد نصب دیوار و شیپور در دسته خرید کافه بازار

در نمودار منتشر شده از دسته خرید کافه بازار در گزارش سالیانه 1397 آمار نصب برنامه‌های دیوار و شیپور به عنوان جدی‌ترین حاضران بازار اگهی‌های آنلاین به چشم می‌خورد که تفاوت چشمگیری را میان  تعداد نصب و طبیعتا کاربر این دو برنامه نشان می‌دهد.

دسته خرید کافه بازار

دیوار همانطور که اشاره کردیم به عنوان پرنصب‌ترین اپلیکیشن موجود در کافه بازار در حدود 17 میلیون نصب و شیپور تقریبا کمتر از یک سوم آن در حدود 5 میلیون نصب فعال دارد. این درحالیست که دیوار نسبت به سال گذشته 20 درصد رشد را تجربه کرده و این رقم برای شیپور 10 درصد ثبت شده است که نشانگر افزایش فاصله میان این دو برنامه در سال 1397 دارد.

دسته دیگری که کافه بازار در گزارش سالیانه خود به آن پرداخته دسته سفر است که میزبان اپلیکیشن‌های پرکاربرد تاکسی‌های آنلاین و مسیریاب‌هاست. بدون شک می‌توان انتظار داشت در میان اپلیکیشن‌های پرنصب این دسته در سال 1397 نام‌هایی چون اسنپ، تپسی و مسیریاب‌هایی مانند نشان و بلد را ببینیم.

در نمودار منتشر شده از دسته سفر در گزارش کافه بازار اپلیکیشن اسنپ با 20 درصد رشد در سال 1397 و رسیدن به 7 میلیون نصب، پرنصب‌ترین اپلیکیشن دسته سفر کافه‌بازار است و اپلیکیشن تپسی به عنوان جدی‌ترین رقیب اسنپ، با 30 درصد رشد (درصد رشد بالاتر نسبت به اسنپ) در سال 1397 و رسیدن به آمار نصب 2 میلیون نصب در جایگاه دوم قرار دارد.

جالب اینکه ماکسیم که در سال گذشته کار رسمی خود را آغاز کرده با هزار درصد! رشد و رسیدن به آمار تقریبی 500 هزار نصب در جایگاه سوم اپلیکیشن‌های حمل و نقل اینترنتی و جایگاه پنجم پرنصب‌ترین اپلیکیشن‌های دسته سفر قرار گرفته است.

دسته سفر برنامه‌های کافه بازار

رقابت شانه به شانه مسیریاب‌های بومی نشان و بلد در دسته سفر

در این دسته رقابت دو اپلیکیشن نشان و بلد به عنوان دو اپلیکیشن اصلی مسیریاب بومی در ایران نیز قابل توجه است. اگرچه در این گزارش با 1000 درصد رشد، میزان کاربران مسیریاب بلد 500 هزار نصب عنوان شده اما بلد بر اساس آخرین آمار هم‌اکنون بیش از یک میلیون نصب دارد که نشانگر 100 درصد رشد در کمتر از دو ماه اول سال 1398 است.

اپلیکیشن نشان نیز در این گزارش با 500 درصد رشد در سال 1397 دارای یک میلیون نصب فعال اعلام شده که بدیهی است هم‌اکنون دارای نصب فعال بیشتری است.

در بخش برنامه‌های گزارش سالیانه کافه بازار به دو دسته جذاب دیگر شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌های کاربردی نیز اشاره شده که با توجه به برنامه‌های موجود در آن در مطالب جداگانه‌ای به آن خواهیم پرداخت.

دانلود کنید: نسخه کامل و گزارش سالیانه 1397 کافه بازار را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.
شاید بخوای اینا رو هم بخونی:

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.