VoLTE چیست؟ تمام چیزهایی که باید بدانید

شاید اخیراً نام فناوری مخابراتی VoLTE به گوش شما خورده باشد؛ اما این فناوری چیست؟ چه مزایایی دارد؟ و چگونه می‌توان از آن استفاده کرد؟

31

جدیدترین فناوری در زمینه مکالمه صوتی اپراتورهای تلفن همراه VoLTE نام دارد. این فناوری در ایران نیز توسط اپراتورها به شکل آزمایشی عرضه شده و قرار است در آینده نزدیک برای همگان فعال شود. به همین دلیل بهتر است هر آن‌چه لازم است را در مورد آن بدانید.

VoLTE چیست؟

نحوه عملکرد VoLTE

VoLTE کوتاه شده عبارت Voice over LTE یا مکالمه صوتی از بستر LTE است. همان‌طور که می‌دانید نام دیگر شبکه چهارم مخابراتی یا 4G همان LTE است. با این‌که LTE چندسالی هست که در کشورمان راه‌اندازی شده اما این فناوری به‌خودی خود برای انتقال صوت و در نتیجه برقراری تماس صوتی ایجاد نشده و در حال حاضر وقتی بخواهید با گوشی خود تماس صوتی برقرار کنید از فناوری 3G یا 2G برای برقراری استفاده خواهد شد.

VoLTE امکان برقراری تماس بر بستر LTE را فراهم می‌کند که نه‌تنها باعث سوییچ شبکه و قطع اتصال اینترنت شما در هنگام تماس نخواهد شد بلکه مزایای فراوانی هم دارد.


مزایای تماس VoLTE چیست؟

VoLTE تا سه برابر ظرفیت داده و صوت بیشتری نسبت به اتصال 3G UMTS و شش برابر بیشتر از 2G GSM داشته و مزایای زیر را به همراه دارد:

کیفیت بالاتر صدا در تماس

کیفیت تماس در VoLTE

شاید مهم‌ترین مزیت VoLTE کیفیت بالاتر تماس باشد. اگر تاکنون با واتس‌اپ یا نرم‌افزارهای مشابه تماس صوتی برقرار کرده باشید متوجه خواهید شد که کیفیت تماس نسبت به تماس موبایلی بالاتر بوده و تن صدا نیز به تن صدای واقعی اشخاص نزدیک‌تر است. دلیل این کیفیت بالاتر ظرفیت بیشتر VoLTE نسبت به 3G و 2G است.

بهبود پوشش و اتصال

سرعت اتصال تماس‌ها در VoLTE تا دوبرابر سریع‌تر از 3G و 2G است و از آن‌جا که کماکان می‌توانید از فناوری‌های قدیمی‌تر استفاده کنید می‌توان گفت با فراگیر شدن VoLTE پوشش بهبود خواهد یافت و در مناطقی که تنها سیگنال 4G وجود دارد کماکان می‌توانید تماس برقرار کنید.

پوشش بهتر با VoLTE

شاید بگویید بعید است جایی سیگنال 4G داشته باشید اما سیگنال 2G‌ و 3G در دسترس نباشد. این گفته تا حدی به خاطر جدیدتر بودن فناوری 4G درست است اما خوب است بدانید برخی فرکانس‌های 4G مانند طیف ۸۰۰ مگاهرتزی بُرد بسیار بیشتری نسبت به 2G و 3G داشته و همچنین نفوذ این فرکانس در ساختمان‌های تودرتو و برای عبور از موانع نیز بیشتر است.

دوام شارژ بهتر

با سوییچ از 4G به 2G‌ و یا 3G برای برقراری تماس و سپس بازگشت به 4G پس از اتمام تماس گوشی شما مصرف انرژی قابل توجهی خواهد داشت. با VoLTE دیگر گوشی نیازی به این‌کار نداشته و تمام کارها بر بستر 4G انجام خواهد شد.

بدون هزینه بیشتر

از آن‌جا که تماس HD و باکیفیت بالاتر نیازمند پهنای باند و داده‌های بیشتری است شاید فرض کنید مکالمه با VoLTE هزینه بیشتری دارد اما خوشبختانه این‌طور نیست. شبکه‌ها آن‌قدر هوشمند هستند که داده‌های صوتی را از داده‌های دیگر تشخیص داده و هزینه اضافه‌ای را برای شما منظور نکنند.


چگونه می‌توان از VoLTE استفاده کرد؟

برای استفاده از VoLTE مانند هر فناوری مخابراتی دیگری باید هم اپراتور تلفن همراه و هم خود تلفن همراه از آن پشتیبانی کنند. اپراتورهای همراه اول و ایرانسل به‌زودی این قابلیت را اضافه خواهند کرد و باید مطمئن شوید گوشی شما نیز از آن پشتیبانی می‌کند.

بعد از آن کافیست مطمئن شوید در تنظیمات گوشی استفاده از VoLTE فعال است. در برخی گوشی‌ها این گزینه تا فراهم نبودن زمینه توسط اپراتور مخفی خواهد ماند.

به‌روزرسانی: همراه اول از تاریخ ۲۱ آبان‌ماه سرویس VoLTE خود را برای چند مدل گوشی تلفن همراه راه‌اندازی کرد. لیست کامل این گوشی‌ها را می‌توانید در وب‌سایت همراه اول پیدا کنید. اما برای فعال کردن این سرویس باید کد دستوری #2451*10* را شماره‌گیری کنید.

چه گوشی‌هایی از VoLTE پشتیبانی می‌کنند؟

اگر گوشی شما تنها قابلیت اتصال به شبکه‌های 3G و 2G را داراست بی‌شک نمی‌توانید از VoLTE استفاده کنید. اما اکثر گوشی‌های با قابلیت اتصال 4G امکان استفاده از VoLTE را نیز دارند؛ البته استثناهایی هم وجود داشته و هم سخت‌افزار مودم دستگاه باید این قابلیت را داشته باشد و هم نرم‌افزار امکان بهره‌گیری از آن را فراهم کند. به این ترتیب برخی گوشی‌ها تنها پس از آپدیت قابلیت VoLTE را کسب خواهند کرد.

همچنین در برخی اپراتورها نیاز به تعویض سیم‌کارت با مدل‌های جدیدتر است و به‌طور مثال در همراه اول نیاز به سیم‌کارت USIM خواهید داشت.

بسته به این‌که اپراتور از کدام فرکانس و باند مخابراتی برای ارائه فناوری VoLTE استفاده کند برخی گوشی‌ها ممکن است امکان استفاده از آن را نداشته باشند. VoLTE معمولاً در اکثر اپراتورهای دنیا بر روی فرکانس‌های ۸۰۰ یا ۱۸۰۰ مگاهرتز توسعه داده می‌شوند و اگر گوشی شما از این دو فرکانس پشتیبانی می‌کند می‌توانید از VoLTE استفاده کنید.

چگونه VoLTE را در گوشی خود فعال کنیم؟

نحوه فعالسازی VoLTE در گوشی‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است اما در این‌جا سعی کرده‌ایم نحوه فعالسازی را برای برندهای معتبر با نسخه‌های جدید رابط کاربری آن‌ها بیاوریم. همچنین گفتنی است شاید تمام اپراتورها از تمام گوشی‌های هوشمند پشتیبانی نکنند. اگر این گزینه‌ها را پیدا نکردید با پشتیبانی اپراتور خود تماس بگیرید.

آموزش فعال کردن VoLTE در گوشی‌های سامسونگ

آموزش فعال کردن VoLTE در گوشی‌های سامسونگ

۱. صفحه تنظیمات Settings را باز کنید.

۲. وارد Connections یا اتصالات شوید.

۳. شبکه‌های تلفن همراه یا Mobile networks را لمس کنید.

۴. گزینه VoLTE Calls را فعال کنید.

 

آموزش فعال کردن VoLTE در گوشی‌های هواوی و آنر

۱. صفحه تنظیمات Settings را باز کنید.

۲. وارد بخش Wireless & network شوید.

۳. شبکه‌ تلفن همراه یا Mobile network را لمس کنید.

۴. گزینه VoLTE Calls را فعال کنید.

 

آموزش فعال کردن VoLTE در گوشی‌های آیفون اپل

آموزش فعال کردن VoLTE در آیفون

۱. صفحه تنظیمات Settings را باز کنید.

۲. وارد بخش Cellular و سپس Enable LTE شوید.

۳. سپس گزینه Voice & Data را انتخاب کنید.

 

آموزش فعال کردن VoLTE در گوشی‌های ال‌جی

۱. صفحه تنظیمات Settings را باز کنید.

۲. از سربرگ Networks و بخش Connectivity گزینه More را انتخاب کنید.

۳. پس از انتخاب سیم‌کارت مورد نظر اوارد Network mode شوید.

۴. گزینه VoLTE را فعال کنید.

 

آموزش فعال کردن VoLTE در گوشی‌های سونی

برای اندروید ۸.۰ :

۱. صفحه تنظیمات Settings را باز کنید.

۲. به ترتیب وارد Networks & Internet سپس Mobile Network‌ و Preferred Network type شده و LTE یا 4G (preferred)/3G/GSM را انتخاب کنید.

۳. حالا کافیست Enable VoLTE را فعال کنید.

برای اندروید ۵، ۵.۱، ۶، ۷.۰ یا ۷.۱:

۱. صفحه تنظیمات Settings را باز کنید.

۲. به ترتیب وارد More سپس Mobile Network‌ و Preferred Network type شده و LTE یا 4G (preferred)/3G/GSM را انتخاب کنید.

۳. حالا کافیست Enable VoLTE را فعال کنید.

 

آموزش فعال کردن VoLTE در گوشی‌های اچ‌تی‌سی

۱. صفحه تنظیمات Settings را باز کنید.

۲. از سربرگ Wireless & networks گزینه Advanced Calling را انتخاب و فعال کنید.

۳. گزینه HD Voice یا HD Voice and Video calling را فعال کنید.

 

آموزش فعال کردن VoLTE در گوشی‌های پیکسل

۱. صفحه تنظیمات Settings را باز کنید.

۲. از بخش Network & Internet گزینه Mobile network و سپس Advance را انتخاب کنید.

۳. حال کافیست Advanced Calling را انتخاب و فعال کنید. (در برخی نسخه‌ها Enhanced 4G LTE Mode)

 

 

 

منبع CIO 4G Verizon

31 نظر برای این مطلب
 1. ناصر می‌گوید

  سلام نوکیا ۵ دارم سیمکارتم usim هست به فورجی وصل میشه اما تو تنظیمات گوشی گزینه ای مبنی بر فعال کردن volte نمیبینم اندروید روی گوشیم ۹ هست و اخرین اپدیت نصبه چیکار کنم که فعال بشه تو‌گوشیم؟

  1. محسن صحافی می‌گوید

   سلام
   این مطلب رو بخونید لطفا
   https://farnet.ir/1397/08/221769/volte-hamrah-avval/

 2. المیرا می‌گوید

  سلام گوشی من volte داره کمرنگه هر چقدر روش میزنم روشن نمیشه گوشیمسامسونگa6+هستش.خواهش میکنم جواب بدید

  1. علی ارغوان می‌گوید

   مطلب رو بخونید توضیح دادیم:
   همچنین گفتنی است شاید تمام اپراتورها از تمام گوشی‌های هوشمند پشتیبانی نکنند. اگر این گزینه‌ها را پیدا نکردید با پشتیبانی اپراتور خود تماس بگیرید.
   باید از سوی اپراتور هم برای هر مدل فعال بشه.

 3. امین می‌گوید

  توی شهر ارومیه هم فعال هستش گوشی من میت ۱۰ لایت هست با سیم کارت ایرانسل

 4. اکبر می‌گوید

  با عرض ادب از زمانی که من فعال کردم تا یک هفته خوب بود تا اینکه یک روز فقط صدای ورودی گوشی بشدت کاهش یافت غیر فعال هم که میکنم صدای ورودی خوب نمیشه گوشی هوآویp10 lite ؟با تشکر

 5. مجید می‌گوید

  از روزی که این فعالیت فعال شد کیفیت صدا به شدت افت کرده و خیلی حساس به جا به جایی شده و جوری که صدا درسته کیفیت شفاف شده ولی صدا در حین صحبت تکه تکه میشه و شنونده در خیلی مواقع متوجه صحبت نمیشه…به نظرم هنوز تکمیل نشده و من که قطعش کردم

 6. جواد می‌گوید

  آیا برای استفاده از این قابلیت باید به اینترنت وصل بود؟

  1. علی ارغوان می‌گوید

   خیر به صورت خودکار به شبکه متصل میشه بدون هزینه اضافه

   1. Mohammad می‌گوید

    سلام وقت بخیر گوشی همکار بنده اس هشت پلاس هستش و در تنظیمات گزینه فعال سازی سیستم VoLTE داره اما گوشی بنده که اس هشت معمولی دوسیم هستش همچنین گرینه ای نداره حتی تنظیمات گوشی های اندرویدی دیگه رو هم دیدم نبود تو گوشیم امکانش !!!!!!!!!!!!!

    1. علی ارغوان می‌گوید

     با همون سیم‌کارت همکارتون تست کنید برای اطمینان.

     1. Mohammad می‌گوید

      مشکل خیلی گیج کننده است رام بنده با رام گوشی S8 یکی از همکاران یکی هستش در تنظیمات گوشی ایشون گزینه فعال سازی و غیر عال سازی سیستم VoLTE هستش در قسمت Networks اما دقیقا با همون مشخص رام نرم افزاری در تنظیمات گوشی S8 بنده خیر حتی تنظیمات یه گوشی S9 دیگه رو هم دیدم اونم نداشت تو تنظیماتش :/ یعنی چی آخه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ خوب آخه من سیم کارت هم عوض کنم تو تنظیماتش که گزینه اضافه نمیکنه من مشکلم اینه تو سیستم عامل گوشیم این گزینه ی فعال سازی رو ندارم اما یه تو گوشی دیگه از همین مدل با همین بولد نامبر نرم افزاری گزینه تو تنظیمات هست !!!!!!!!!!!

     2. علی ارغوان می‌گوید

      اتفاقا سیم‌کارت رو که عوض کنید توی تنظیمات ممکنه اضافه بشه یا حذف بشه بسته به قابلیت‌های سیم‌کارت. شما یک‌بار امتحان کنید اگر اضافه نشد رام منطقه دیگه‌ای رو می‌تونین فلش بزنین روی گوشی

     3. Mohammad می‌گوید

      با سیمکارت همراه اول خودم به نت همراه اول وصل شدم تنظیماتش اومد خود به خود تو منو گوشیم اضافه شد فعال کردم اما حالا کد USSD رو که میزنم از طرف اپراتور سرویس فعال بشه میگه گوشی شما ساپرت نمیکنه جالبه !!!! ایرانسل که میگه فعلا فقط گوشی های هوآوی اینم از همراه اول که خودش زده اس 8 شامل سرویسه بعد درخواست میزنی میگه نیست جوک بازاریه …..

   2. Mohammad می‌گوید

    سلام و خسته نباشید اپراتور همراه اوال اعلام کرد از 26 دی ماه سال 97 سیستم VoLTE این شرکت مشکل کلی پیدا کرده و زمان فیکس کردن یا حل این مشکل نامشخص هستش .

 7. احسان می‌گوید

  سلام خسته نباشید گوشی من a6 2018اولاش که گوشی رو گرفتم فعال بود ولی حالا فعال نیست روشنشم میکنی فعال نمیشه جریان بر چه قراره ؟؟؟با تشکر

 8. سعید می‌گوید

  سلام
  1_آیا این فناوری تاثیری در افزایش سرعت اینترنت دارد؟
  2_اگر فرد الف که این فناوری در گوشی و اپراتورش فعال شده با شخص ب که گوشیش این قابلیت را نداره تماس برقرار کنه ایا کیفیت صدا برای هر دو مثل گذشته میباشد یا برای شخص الف کیفیت بهتری دارد؟
  سپاس از توجه تان

  1. علی ارغوان می‌گوید

   سلام.
   ۱. خیر
   ۲. باید هر دو طرف این قابلیت رو فعال داشته باشن تا تماس بربستر 4G انجام بشه.

 9. رضا معصومی می‌گوید

  در سامسونگ S9 plus در قسمت تنظیمات Mobil network گزینه Volte نیست

  1. علی ارغوان می‌گوید

   در حال حاضر شبکه همراه اول از S9 برای VoLTE پشتیبانی نمی کنه (برخلاف اس ۸) اما این پشتیبانی به مرور اضافه میشه

 10. رامتین می‌گوید

  برای غیرفعال کردن این موضوع چه باید کرد؟
  بنظرم چیز مفیدی نیست و صرفا هرینه بر است. گوشی من خودبخود فعال کرده این خاصیتو. اس8. چطور برگردم به وضعیت قبل؟

  1. علی ارغوان می‌گوید

   هزینه اضافه‌ای برای مشترک علاوه بر هزینه عادی تماس نداره. نحوه فعال کردن رو بالا نوشتیم غیرفعال کردن هم طبق همون مراحله.

 11. امیر می‌گوید

  مال من امشب ۲۲ آبان خودش فعال شد هزینه اضافه برام محاسبه نمیشه؟؟

  1. علی ارغوان می‌گوید

   خیر هیچ تفاوتی با تماس عادی نداره صرفا کیفیت بالاتری داره (درصورتی که گوشیتون پشتیبانی کنه)

 12. موسوی می‌گوید

  باسلام.سامسونگ اس ۸+ دارم از موقعی که این سرویس رو فعال کردم موقع تماس پس از ۱۰ ثانیه ارتباط قطع میشود.

  1. علی ارغوان می‌گوید

   از پشتیبانی اپراتورتون بپرسید

 13. شهریار می‌گوید

  بهتر بود می‌نوشتید اپراتورهای ایران ساپورت نمی‌کنن

  1. علی ارغوان می‌گوید

   همونطور که ابتدای مطلب نوشتیم VoLTE به صورت آزمایشی در برخی نقاط از تهران و مشهد فعال شده و قراره به زودی فراگیر بشه.

   1. علی احمدی می‌گوید

    سلام در ایفون گزینه اهپخری نبود فکر کنم اپل باید برای ایران فعال کنه ؟چون توی لیست کشورهاش ایران نبود توی سایتش volte

    1. علی ارغوان می‌گوید

     فعال کردن باید از سمت اپراتور صورت بگیره. وقتی اپراتور این قابلیت رو برای آیفون فعال کنه iOS به صورت خودکار شناسایی می کنه و این گزینه رو اضافه می کنه.

     1. علی احمدی می‌گوید

      ممنون تشکر پاسخگویی

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.