مایکروسافت خرید گیت‌هاب به مبلغ 7.5 میلیارد دلار را تأیید کرد

خرید گیت‌هاب توسط مایکروسافت بالاخره قطعی شد. مدتی بود که گزارشاتی مبنی بر این مسئله منتشر شده و این خبر بالاخره تایید شد.

0

خرید گیت‌هاب ماموریتی بود که مایکروسافت مدتی مشغول آن بود و این خرید در سلسله خریدهایی است که مایکروسافت در چند سال اخیر داشته است. دو سال پیش شرکت مایکروسافت موفق شد با قیمت 26.2 میلیارد دلار، شرکت لینکدین را خریداری کند. حالا ساتیا نادلا تایید کرده که شرکت مایکروسافت موفق شده با قیمت 7.5 میلیارد دلار به خرید گیت‌هاب اقدام کند. در سال 2015 شرکت گیت‌هاب 2 میلیارد دلار قیمت‌گذاری شده بود، اما پس از سه سال قیمت آن افزایش داشته است.

گیت‌هاب یک منبع و مخزن کدهای مختلف است که توسعه‌دهندگان و شرکت‌ها مختلف می‌توانند با استفاده از آن پروژه‌های، اسناد و کدهای مختلف را در آن ذخیره کنند. اپل، آمازون، گوگل و بسیاری از شرکت‌های کوچک و بزرگ از این سرویس مدرن استفاده می‌کنند. در حال حاضر 85 میلیون محتوا متفاوت بر روی این سرویس انبار شده است و حدود 28 میلیون توسعه‌دهنده به افزایش این حجم کمک می‌کنند. پس از خرید گیت‌هاب، مدیریت این شرکت به عهده نت فریدمن، بنیان‌گذار ژامارین «Xamarin» خواهد بود. فریدمن از این به بعد باید گزارشات کاری خود را به اسکات گوثریه، مدیر بخش ابری و واقعیت افزوده مایکروسافت ارائه دهد. همچنین یکی دیگر از بنیان‌گذاران گیت‌هاب، کریس وانستراث نیز به عنوان یک همکاری فنی در مایکروسافت شروع به کار خواهد کرد و او نیز زیر نظر گوثریه خواهد بود.

چنین اتفاقی دور از تصور نبود و به راحتی می‌توان متوجه شد که چرا مایکروسافت دست به خرید گیت‌هاب زده است. مایکروسافت سرویسی مشابه را به نام «Codeplex» معرفی کرد اما آن را متوقف کرد و حالا آن را بخشی از گیت‌هاب کرده است. مایکروسافت بیش از هزار کارمند را بر روی این پروژه قرار داده و این کارمندان به صورت مداوم در حال اضافه کردن کد به مخازن گیت‌هاب هستند. با چنین کاری مایکروسافت می‌خواهد که جایگاه تازه‌تر و شریف‌تری را میان توسعه‌دهندگان پیدا کند و هر دو به پیشرفت یکدیگر کمک کنند. همانطور که گفتیم گیت‌هاب همیشه کمک بزرگی به سرویس‌های کوچک کرده است، اما حالا که این شرکت زیرمجموعه مایکروسافت شده می‌توان انتظار داشت که شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ نیز اعتماد بیشتری به این سرویس داشته باشند و از آن بیشتر استفاده کنند. ساتیا نادلا رویایی دارد و می‌گوید که مایکروسافت قصد دارد تا سرعت عمل توسعه‌دهندگان را بالا ببرد و به همکاران خود کمک کند تا با استفاده از سرویس‌های مختلف مایکروسافت پیشرفت کنند.

خرید گیت‌هاب

اعتماد و احترام به سادگی به دست نخواهند آمد و راه سختی جلوی مایکروسافت خواهد بود. هنوز کمی از خرید گیت‌هاب نگذشته که بسیاری از توسعه‌دهندگان نگران تکرار گذشته هستند. مایکروسافت تجربه ناخوشایندی در خرید شرکت‌هایی مانند اسکایپ و نوکیا داشته است. گیت‌هاب در طی مدتی که رشد داشته نتوانسته تطبیق خوبی با این رشد پیدا کند و مشکلات متفاوتی برایش ایجاد شده است. رقبایی مانند «GitLab» نیز گزارش داده‌اند که توسعه‌دهندگانش حدود 10 برابر افزایش داشته‌اند و همین بیانگر نارضایتی توسعه‌دهندگان است.

شرکت‌های کوچک باید مقاومت فراوانی جلوی شرکت‌هایی مانند اپل و گوگل و مایکروسافت داشته باشند تا بتوانند به استقلال ادامه دهند و مایکروسافت نیز برای بهبود شرکت خود این خریدها را انجام می‌دهد. نادلا می‌گوید که این خرید تغییری در رویه شرکت ایجاد نخواهد کرد و مایکروسافت همچنان به متن باز بودن سرویس پایبند خواهد بود و در پی آن تلاش‌های فراوانی خواهد کرد.

درست است که نگرانی زیاد است، اما مایکروسافت به صورت کاملا جدی در چندین ماه اخیر دست به فعالیت در زمینه متن‌باز زده و خرید گیت‌هاب می‌تواند اتفاقی مثبت برای دو شرکت باشد. همانطور که اشاره کردیم مایکروسافت مدتی است که در حال بهبود وضعیت تکنولوژی متن‌بار است و فعالیت این شرکت بر روی پروژه‌هایی همچون «Powershell»، «Visual Studio Code» و موتور جاوا مرورگر ادج قابل تقدیر است. همچنین مایکروسافت می‌خواهد تا اوبونتو را به ویندوز 10 بیاورد و شرکت «Xamarin» را نیز خریداری کرده تا بتواند به توسعه اپلیکیشن‌های موبایلش کمک کند. چنین حرکاتی مطمئنا تعجب بسیاری را برانگیخته اما در پایان اعتماد توسعه‌دهندگان جذب شده است. ساتیا نادلا مدتی است که قصد دارد مایکروسافت را در راهی تازه قرار دهد و پیشرفت این شرکت را تضمین کند. حال با خرید گیت‌هاب این امکان وجود دارد که مایکروسافت این سرویس را به راهی درست هدایت کند و بتواند خود را وارد دوران تازه کند، دورانی که اعتماد و علاقه توسعه‌دهندگان به این شرکت جذب شود.

مایکروسافت سال‌هاست که با علاقه توسعه‌دهندگان مشکل دارد و یکی از دلایلی که ویندوزفون شکست خورد و UWP هم موفقیت فراوانی فعلا کسب نکرده همین است. اما همانطور که گفتیم نادلا شیوه تازه‌ای را اتخاذ کرده و پلتفرم ویندوز 10 توانسته به عنوان یک جعبه توسعه عمل کند و توسعه‌دهندگان بتوانند در این محیط به پیشرفت خود ادامه دهند.

سوال اصلی حال این است که مایکروسافت با گیت‌هاب در آینده چه خواهد کرد. لینکدین همچنان استقلال خود را حفظ کرده و تنها در برخی موارد با آفیس مایکروسافت ادغام شده است. همچنین «Minecraft» نیز خرید خوبی برای مایکروسافت بوده و با مدیریت خوبی به کار خود ادامه داده است. با این حساب به نظر می‌رسد گیت‌هاب نیز استقلال خود را تا حد زیادی حفظ کند. اما همانطور که گفتیم مطمئنا بزرگ‌ترین تغییر در رویه مایکروسافت و گیت‌هاب همکاری نزدیک‌تر و منطبق‌تر خواهد بود. نشانه‌ای که ماه پیش در کنفرانس بیلد آن را شاهد بودیم.

مایکروسافت مشخصا می‌داند که باید با این سرویس با مراقبت برخورد کند. نادلا می‌گوید که این شرکت از اهمیت این قرارداد باخبر است و مایکروسافت آماده است تا کمک خود را به مجموعه گیت‌هاب کند. او اشاره می‌کند که این سرویس باید ابتدا تمرکزش بر روی توسعه‌دهندگان باشد و به صورت مستقل و متن‌باز فعالیت کند.

منبع The Verge
شاید بخوای اینا رو هم بخونی:

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.