جریمه ۴ میلیارد تومانی همراه اول و ایرانسل به دلیل سهل‌انگاری در حفظ اطلاعات مشترکان

دو اپراتور تلفن همراه به دلیل عدم اهتمام در حفظ اطلاعات مشترکین مشمول پرداخت 4 میلیارد تومان جریمه شدند. دلیل اصلی این جریمه ایرانسل و همراه اول درز شماره مشترکین به وب‌سایت‌ها در هنگام استفاده از اینترنت موبایل اعلام شده است.

1

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد:

گزارشات واصله از مشترکین اپراتورهای همراه اول و ایرانسل حاکی از آن بود که در هنگام استفاده کاربران از اینترنت همراه و ورود به برخی سایت ها، شماره مشترکین در اختیار سایت پذیرنده قرار گرفته است.

با توجه به تاکید محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات مبنی بر پرهیز از هرگونه تعرض به حقوق و حریم شهروندی، موضوع جهت رسیدگی به سازمان فناوری اطلاعات ایران ارجاع شد و پس از بررسی فنی مساله توسط مرکز ماهر مشخص شد، اپراتورهای مذکور با برخی از شرکتها به منظور تسهیل در فرایند پرداخت برخط و ورود کاربران به سامانه های موردنیاز، شماره مشترکین را طبق روش Header Enrichment و با ضوابط خاص امنیتی در اختیار برخی شرکتهای طرف قرارداد می گذاشتند که در این بین بدلیل اشتباه در تنظیمات امنیتی بعضی از شرکتهای طرف قرارداد با اپراتور، موجبات سوءاستفاده از شماره مشترکین در راستای ارسال پیامک تبلیغاتی فراهم شده بود.

بنابراین با توجه به گزارش مرکز ماهر و توضیحات ارایه شده از سوی اپراتورهای تلفن همراه، نقض هدفمند حریم خصوصی مشترکین توسط اپراتورهای مذکور رخ نداده است ولی اشتباه و کاستی اپراتورهای تلفن همراه در کنترل موضوع و مشکلاتی که در تنظیمات این سرویس توسط شرکتهای طرف قرارداد اپراتور وجود داشته، موجب سوء استفاده شده است. بر این اساس، بنابر مفاد موافقتنامه پروانه اپراتورهای تلفن همراه، شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل و شرکت ارتباطات سیار ایران هریک مشمول جریمه به میزان حداکثر 20 میلیارد ریال هستند که با توجه به شرایط و ضوابط و مراحل تعریف شده در این موافقتنامه، فرایند این موضوع در سازمان در حال انجام است و پس از تکمیل مراحل به اپراتورهای مذکور ابلاغ می شود.
به این ترتیب با وجود این‌که این تخلف غیرعمدی تشخیص داده شده است اما در نهایت کاربران متضرر شده‌اند. سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از مشترکین درخواست می‌کند در صورت رویت مسائل مشابه مواردی از این قبیل را از طریق سامانه  195 به اطلاع سازمان برسانند.
منبع ICT
شاید بخوای اینا رو هم بخونی:
1 نظر
  1. رضا می‌گوید

    این جریمه چخ سودی برای مشترکین داره؟؟؟؟؟
    انگار این 4 میلیارد را به مشترکین متضرر میدن!!!
    4 میلیارد از این جیب به اون جیبشون گذاشتن!
    و این راه ادامه دارد، اینجا حقوق و احترامی برای مصرف کننده قائل نیستند…

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.