بررسی تخصصی دوربین آیفون 8 پلاس

آیفون 8 و آیفون 8 پلاس، با تفاوت‌های بسیار کمی که با نسل قبلی محصول اپل داشتند، آب سردی بر روی طرفداران آیفون بودند. با این حال این آب سرد، همچنان مدعی بازار محسوب می‌شود و در بسیاری از فاکتورها مدعی است. دوربین عکاسی یکی از این فاکتورها است که در آیفون 8 پلاس با دو لنز حضور دارد. در این یادداشت فارنت به بررسی تخصصی دوربین آیفون 8 پلاس می‌پردازیم و آن را در شرایط مختلف نوری به چالش می‌کشیم. با فارنت همراه باشید.

6

همیشه در تبلیغات ارائه‌شده از سوی برندهای مختلف تلفن همراه، هنگام معرفی دوربین علاوه بر معرفی مشخصات فنی از فناوری‌های گاه عجیب‌وغریبی نام‌برده می‌شود و ادعا می‌شود که این فناوری‌ها باعث بهتر شدن عکس‌ها می‌شوند. اگر اخبار فناوری را دنبال کرده باشید حتماً چند مورد از آن‌ها که از سوی برندهای مختلف معرفی‌شده‌اند را به خاطر می‌آورید. هدف تیم فارنت از بررسی تخصصی دوربین‌های تلفن‌های همراه، نمایش و بررسی کامل عکسی است که درنهایت در اختیار کاربر قرار می‌گیرد و معرف توانایی واقعی دوربین است. به همین جهت در این بررسی‌ها به‌ندرت به فناوری‌های اضافه‌شده به دوربین می‌پردازیم. علاوه بر این، قابلیت‌های اضافه نرم‌افزاری دوربین مانند؛ پانوراما، اسلوموشن و مودهای تصویری که بیشتر جنبه تفننی داشته و از طریق اپلیکیشن‌های مختلف قابل‌دستیابی هستند موردبررسی قرار نمی‌گیرند. همان‌طور که عرض کردم عکس‌های گرفته‌شده توسط گوشی بدون هیچ‌گونه ویرایش و کم‌وکاست، زیر تیغ بررسی فارنت می‌روند.

نمونه ای از عکس های ثبت شده توسط آیفون 8 پلاس

مشخصات فنی

دوربین اصلی دوربین تله فوتو
تعداد پیکسل 12mp 12mp
حداکثر رزولوشن 4032 × 3024 4032 × 3024
اندازه پیکسل 1.22 μm 1.00 μm
فاصله کانونی لنز 28mm 56mm
دهانه دیافراگم F: 1.8 F:2.8
تعداد پیکسل دوربین سلفی 7mp
فرمت تصویربرداری 4k 60p

 

به نظر می‌آید دوربین اصلی و دوربین تله‌فتو از بیشتر جنبه‌ها مشابه یکدیگر هستند، اما بسته‌تر بودن دهانه دیافراگم دوربین تله‌فتو، برای عکاسی در نور کم قطعاً مشکل‌ساز خواهد بود. پیکسل‌های دوربین تله فوتو نیز از دوربین اصلی کوچک‌تر است و قطعاً این مسئله نیز در کیفیت عکس‌های دوربین تله فوتو به‌خصوص در نور کم تأثیر منفی می‌گذارد. اتفاق مهم و کم‌نظیری که در تصویربرداری آیفون 8 پلاس افتاده است، تصویربرداری با نرخ فریم 60 فریم بر ثانیه در رزولوشن 4k است؛ قابلیتی که تقریباً در دوربین هیچ اسمارتفون دیگری دیده نمی‌شود. حالا بهتر است عکس‌های ثبت‌شده توسط این گوشی هوشمند را بررسی کنیم تا ببینیم در میدان عمل چند مرد حلاج است.

چشم‌انداز و جزئیات

عکاسی از مناظر و چشم‌اندازها یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین کارکردهای دوربین‌های اسمارتفون‌ها است. در این مرحله توانایی دوربین آیفون 8 پلاس در ثبت یک منظره را بررسی کرده و میزان موفقیت آن در نورسنجی، بازنمایی رنگ و ثبت جزئیات را آزمایش می‌کنیم.

نمای کلی عکس به لحاظ نورسنجی قابل‌قبول بوده و وضوح مناسبی دارد و ثبت رنگ آبی آسمان از نقاط قوت آن محسوب می‌شود. بااین‌حال ته‌مایه زردرنگ در تصویر عجیب و نامناسب است که خصوصاً مانع از ثبت مناسب رنگ سبز می‌شود. در مراحل بعدی نیز خواهید دید که این ته‌مایه رنگی تقریباً در تمامی عکس‌های آیفون 8 حضور دارد. در ثبت جزئیات نیز آیفون 8 نسبتاً موفق عمل می‌کند؛ همان‌طور که در برش صد درصد می‌بینید، مثل همیشه برخلاف رقبای خود تقریباً اثری از جلوه‌های نقاشی گونه در آن نیست که این امر منحصر به دوربین‌های آیفون بوده و بزرگ‌ترین نقطه قوت آن‌ها محسوب می‌شود. این اتفاق به دلیل پردازش بسیار خوب عکس‌ها در پردازشگر دوربین و اعمال بسیار خوب کاهش نویز با کمترین آسیب به عکس اصلی است.

چشم‌انداز در شب و جزئیات

یکی از علائق کاربران اسمارتفون‌ها، عکاسی از مناظر در شب است؛ عکس از یک ساختمان یا برج که نورپردازی زیبایی دارد، عکس از یک خیابان و یا عکس از دورنمای شهر؛ اما این نوع کاربرد معمولاً برای دوربین‌ها چالش‌برانگیز است. نورسنجی مناسب، بازنمایی رنگ‌ها، وضوح و ثبت جزئیات مهم‌ترین فاکتورهایی هستند که دوربین باید در آن‌ها موفق عمل کند.

عکسی که آیفون 8 پلاس از این نمای شبانه ثبت کرده است، از نورسنجی مناسبی برخوردار است. رنگ‌ها نیز به‌خوبی بازنمایی شده‌اند و وضوح کلی عکس مناسب است. البته می‌توان گفت که در ارائه جزئیات چندان موفق نیست. همان‌طور که در برش صد درصد می‌بینید، نویز فراوانی در عکس وجود دارد و این نویزها تقریباً مانع از ظهور جزئیات شده‌اند. ممانعت آیفون از اعمال شدید کاهش نویز در اینجا باعث کاهش جزئیات شده است.

رنگ

بازنمایی و ثبت درست رنگ، جزو فاکتورهایی است که در هر نوعی از عکاسی مهم است. به‌خصوص وقتی از یک منظره رنگی یا سوژه‌ای عکاسی می‌کنید که رنگ‌های آن برای شما بسیار مهم است.

همان‌طور که پیش‌ازاین گفتم، بازنمایی رنگ در آیفون دچار مشکلاتی است؛ ته‌مایه زردرنگ کل تصویر را در برمی‌گیرد و همه سوژه‌ها را اندکی متمایل به زرد می‌کند. در این عکس که باید اعتراف کنیم آیفون آن را به زیبایی ثبت کرده است نیز ته‌مایه زردرنگ مشاهده می‌شود و تأثیر خود را بر روی رنگ‌های سبز و سفید گذاشته است. همین مشکل از سوی دیگر باعث اشباع بالای رنگ‌های زرد در عکس شده است. گرم‌تر شدن رنگ در آیفون‌های پیش‌ازاین نیز مشهود بود، اما در آیفون 8 این مسئله شدت یافته است و گاهی اوقات عکس را از حالت طبیعی خارج می‌کند. باید دید آیفون این مسئله را به‌عنوان یک مشکل پذیرفته و در پی حل آن خواهد رفت، یا اصلاً آن را جدی نخواهد گرفت.

پرتره و جزئیات

چه کسی می‌تواند انکار کند که عکاسی از چهره مهم‌ترین کاربری دوربین اسمارتفون‌ها نیست. نورسنجی، رنگ، وضوح، جزئیات و از همه مهم‌تر واقع‌نمایی فاکتورهایی هستند که دوربین باید در آن‌ها موفق عمل کند تا پرتره خوبی ثبت کند. پرتره‌ها به‌صورت عمودی ثبت‌شده‌اند و برای نمایش مناسب در فارنت، به‌صورت مربعی برش خورده‌اند.

پرتره‌ای که دوربین اصلی آیفون 8 ثبت کرده است، به میزان زیادی در واقع‌نمایی موفق عمل کرده است. حتی در برش صد درصد نیز اثری از جلوه‌های نقاشی گونه نیست. نورسنجی نیز خوب بوده و جزئیات و وضوح خوبی در عکس دیده می‌شود. بااین‌حال مشکل اندک ته‌مایه زردرنگ در این عکس نیز مشهود است. به‌طورکلی عکس رنگ مایه گرمی دارد.

در پرتره‌ای که توسط دوربین تله‌فتو آیفون 8 یا همان دوربین «پرتره» این گوشی ثبت‌شده است نیز تقریباً شاهد همان نتیجه‌ای هستیم که با دوربین اصلی دیدیم. وضوح، جزئیات، نور سنجی و واقع‌نمایی خوبی در عکس وجود دارد اما رنگ مایه گرم (که موردعلاقه برخی کاربران است) و اندکتم زردرنگ که در عکس وجود دارد را نمی‌توان نادیده گرفت. تأثیر بسیار مثبتی که عکس لنز تله فوتو دارد، ثبت تصویری نزدیک از سوژه بدون بزرگ شدن غیرطبیعی اجزای صورت است که در این عکس نیز مشهود است.

پرتره و جزئیات در نور کم

فارغ از تمام فاکتورهای دیگر، چالش اصلی در این مرحله نور کم و درنتیجه ثبت جزئیات چهره است. پس‌ازآن است که مسئله نورسنجی، وضوح و رنگ مطرح بوده و دست‌آخر با توجه به نور کم، بالا رفتن حساسیت سنسور و اعمال کاهش نویز، واقع‌نمایی اهمیت پیدا می‌کند. توجه داشته باشید که عکس‌ها در این مرحله در نوری بسیار کم ثبت‌شده‌اند که می‌تواند قوی‌ترین دوربین‌های حرفه‌ای عکاسی را نیز به چالش بکشد.

پرتره ثبت‌شده توسط دوربین اصلی آیفون 8 پلاس فقط ازلحاظ وضوح موفق است. ته‌مایه زردرنگ در این عکس کاملاً مشهود است و نور سنجی با توجه به نور شدید در پیشانی سوژه به‌درستی انجام‌نشده است؛ درحالی‌که با توجه به نور کم محیط، این کار درنهایت باعث افزایش نویز در عکس و کاهش واقع‌نمایی آن خواهد شد؛ اما فاجعه در خلق جزئیات رقم خورده است. همان‌طور که در برش صد درصد می‌بینید عملاً جزئیات نابودشده است و واقع‌نمایی در نمای نزدیک به صفر رسیده است. البته واقع‌نمایی کلی عکس پذیرفتنی است.

پرتره ثبت‌شده با لنز تله فوتو تمام مشکلات عکس قبلی را داشته و عملاً واقع‌نمایی کلی‌ای که در عکس قبلی بود را نیز ندارد و به‌طورکلی با یک عکس فاجعه‌بار طرف هستیم. همان‌طور که در ابتدای یادداشت گفتم، دیافراگم بسته‌تر و پیکسل‌های کوچک‌تر برای عکس‌های لنز تله فوتو ایجاد مشکل خواهد کرد که این مشکلات در این مرحله به‌خوبی مشهود است. تکرار می‌کنم که شرایط نوری این مرحله بسیار نامناسب بوده و توقع گرفتن یک عکس بدون ایراد از هر دوربینی در این شرایط غیرمنطقی است، بااین‌حال آیفون 8 پلاس در این شرایط بسیار ضعیف‌تر از انتظار عمل کرده است.

سلفی

ناگفته مشخص است که دوربین سلفی بسیار پرکاربرد بوده و نمی‌توان از کنار آن به‌سادگی گذشت. سلفی ثبت‌شده برای این مرحله به‌صورت عمودی بوده و برای نمایش بهتر در سایت به‌صورت مربعی برش خورده است.

می‌توان اذعان کرد که با سلفی خوبی طرف هستیم. نورسنجی و وضوح مناسبی در عکس وجود دارد، هرچند که مانند دوربین اصلی با ته‌مایه زردرنگ در عکس مواجهیم. با دقت به پوست سوژه به‌راحتی متوجه این نقیصه خواهید شد.

تصویربرداری

اگر از نقطه‌ضعف نداشتن هیچ‌گونه امکاناتی برای تصویربرداری به‌صورت دستی بگذریم، تصویربرداری با نرخ فریم 60 فریم بر ثانیه در رزولوشن 4k برگ برنده آیفون 8 پلاس در میان رقبای خود است. به‌طورکلی تصویربرداری آیفون 8 پلاس بسیار خوب بوده و رنگ‌های بسیار خوبی عرضه می‌کند. اگر هنگام تصویربرداری دوربین را درجایی ثابت کنید (مثلاً با استفاده از سه‌پایه) تصاویر بیش از انتظار شما درخشان خواهند بود.

لنز پرتره (تله فوتو)

در جای‌جای این یادداشت درباره لنز تله فوتوی آیفون 8 پلاس صحبت کردیم. این لنز بافاصله کانونی 56 میلی‌متری در دنیای عکاسی یک لنز نرمال محسوب می‌شود، اما با توجه به رایج بودن لنز واید در اسمارتفون‌ها، به این لنز تله‌فتو لقب داده و اپل آن را پرتره نام‌گذاری کرده است. به نظر من این لنز تنها برای ثبت عکس از چهره کاربرد دارد و به‌سختی می‌توان کاربری دیگری برای آن پیدا کرد. شاید یکی از کاربردهای آن استفاده در مواقعی است که نیاز به زوم دارید. با تمام این‌ها آیفون امکاناتی برای این لنز در اپلیکیشن عکاسی خود تدارک دیده است که باعث می‌شود امکانات خود را بیشتر به رخ بکشد.

یکی از این امکانات ایجاد جلوه‌های نورپردازی است که همان‌طور که در بالا می‌بینید نتایج آن چندان هم بد نیست و اگر زمان بیشتری صرف شود، قطعاً نتیجه بهتری نیز کسب خواهد شد.

رابط کاربری

عکاسی در حالت خودکار آیفون به غیر فوکوس خودکار اندکی کند آن، بسیار راحت است. اساساً امکانات قابل تنظیم آن‌چنانی‌ای در آیفون وجود ندارد که کار کردن با آن‌ها بخواهد سخت یا آسان باشد. اپل هیچ‌گاه امکان عکاسی به‌صورت دستی را به اسمارتفون‌های خود اضافه نکرده و باید دید چه زمانی «پایش را از آن یک کفش» خارج خواهد کرد. در زیر اندک اسکرین شات‌های منوی کاربری عکاسی آیفون 8 پلاس را می‌بینید (برای بزرگنمایی روی عکس‌ها کلیک کنید).

نتیجه‌گیری

باوجوداینکه آب سرد اپل تفاوت چندانی با آیفون 7 ندارد، اما همچنان درزمینه دوربین عکاسی می‌توان آن را جزو مدعیان به‌حساب آورد. واقع‌نمایی کم‌نظیر عکس‌های آیفون 8 پلاس بی‌شک نقطه قوت آن بوده و تصویربرداری بسیار خوب آن جزو بهترین‌های بازار است. البته اگر به دنبال تنظیمات دستی برای عکاسی هستید و خواهان گوشی‌ای هستید که یک دوربین عکاسی را برای شما شبیه‌سازی کند، به‌هیچ‌عنوان سراغ آیفون 8 پلاس نروید. در زیر دو نمونه دیگر از عکس‌هایی که توسط آیفون 8 پلاس ثبت‌شده‌اند را می‌بینید (برای بزرگنمایی روی عکس‌ها کلیک کنید).

شاید بخوای اینا رو هم بخونی:
6 نظر برای این مطلب
 1. amir hpr می‌گوید

  من هم تو این مدت که این گوشی رو گرفتم راضیم و تنها چیزی که به عنوان نقطه ضعف میشه بهش اشاره کرد همون حاله زرد رنگی هست که روی عکس ها وجود داره و شما هم راجع بهش صحبت کردید. غیر از این من به شخصه نقطه ضعف دیگه ای ازش ندیدم

 2. محمد می‌گوید

  در نور کافی تفاوت دوربین گوشی های امروزی و دی اس ال ار ها تو عمق میدان تصاویر خلاصه میشه که اونو هم با اضافه کردن لنز ها درصدد هستن حذف کنن
  جایگاه دوربین های حرفه ای داره به شدت تهدید میشه

 3. سهیل می‌گوید

  ممنون از بررسیتون. چند تا پیشنهاد:
  شما نوشتید بررسی دوربین و یکی از بهترین قابلیتای دوربین آیفون ۸ فیلمبرداری 4k60 و 1080-240 هست. بهتره فیلمبرداری رو هم بررسی کنید و ویدیوهاش رو بذارین
  در بررسی تخصصی جای بعضی موارد مثل دامنه دینامیکی lens flare خالیه
  بهتره تصاویر رو با یه دوربین حرفه ای هم ثبت کنید تا مشخص بشه رنگ واقعی تصاویر چطور باید باشه
  در آخر هم بهتره فایل اصلی تصاویر رو هم در صورت امکان بذارید. قبلا توی بررسی های اصلی بود الان از اونجا هم حذف شده
  اما به طور کلی ثابت موندن بعضی از سوژه ها توی بررسی هاتون نکته مثبتی هست. پایدار باشید

  1. سلمان صحافی می‌گوید

   ممنون از پیشنهاداتتون
   با توجه به اینکه توی پروسه بارگذاری ویدئو توی سرویس های ویدئو، فایل چندین بار کانورت میشه، به عنوان نویسنده این مطلب اعتقاد دارم تصویر نهایی با تصویر اصلی ارائه شده توسط گوشی اختلاف زیادی داره و استفاده از این روش منصفانه نیست.
   پیش ترها داینامیک رنج هم توی بررسی هامون بود اما با توجه به اینکه تقریباً نمیشه شرایطی رو ایجاد کرد که واقعاً داینامیک رنج دوربین رو سنجید ، ترجیح دادیم این آیتم رو حذف کنیم.
   متشکرم

 4. بهنام می‌گوید

  اون حالت پرتره به نظرم کمی باید قلق دست کاربر بیاد اما خب تو برخی موارد که بررسی کردید گوشی های اندرویدی همین حالا هم عکس بهتری میگیرن

 5. رضا می‌گوید

  بررسی بسیار خوب و بیطرفانه ای بود
  باید اعتراف کنم ایفون هنوز هم بهترین دوربین گوشیهای بازاره. هر گوشی اندرویدی هم باشه به کامل بودن ایفون نیست و به قول اقای صحافی تغییر چشمگیری نداره هر سال

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.