ایرانسل نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) را با موفقیت آزمایش کرد

بعدازظهر امروز شرکت ایرانسل طی مراسمی با حضور وزیر ارتباطات و اصحاب رسانه و با همکاری شرکت سوئدی اریکسون نسل پنجم شبکه تلفن همراه موسوم به 5G را با موفقیت آزمایش کرد.

در این مراسم ابتدا محمدعلی فرقانی رئیس هیئت مدیره ایرانسل ضمن خوشامدگویی به وزیر ارتباطات گفت:

در دهه اخیر فناوری 5G از موضوعات مهم شرکن‌های ارتباطی دنیاست. وقتی از 5G صحبت می‌کنیم فقط منظور ارتباطات موبایلی نیست؛ بلکه این فناوری جامعه و اقتصاد دیجیتال، تغییر در فرهنگ، اقتصاد و سیاست را نیز شامل می‌شود.

فرقانی همچنین گفت برای راه‌اندازی این فناوری علاوه بر ایرانسل بار سنگینی نیز بر دوش وزیر جوان ارتباطات و فناوری و هیئت همراه اوست که امیدواریم بتوانند در این زمینه موفق باشند.

در ادامه مدیرعامل ایرانسل آقای مهندس دزفولی هم ضمن خوشامد به وزیر ارتباطات ایران و سوئد و همچنین مدیرعامل شرکت سوئدی اریکسون گزارشی از آخرین وضعیت شبکه اینترنت همراه ایرانسل شامل نمودارها و جداول مختلفی ارائه کرد که در ادامه مشاهده می‌کنید.

31.5 میلیون نفر از شبکه نسل سه و چهار ایرانسل استفاده می‌کنند

علیرضا قلمبر دزفولی، مدیرعامل ایرانسل با نگاهی به روند گسترش شبکه این اپراتور گفت: شبکه نسل 2 همراه ایرانسل 86درصد پوشش جمعیتی را شامل می‌شود که این برابر با 3373 شهر و دهستان و برابر با 49.5 میلیون مشترک است.

وی درباره پوشش شبکه نسل 3 این اپراتور نیز گفت که در حال حاضر 31 میلیون گوشی تلفن همراه پشتیبانی‌کننده از 3G از شبکه ایرانسل استفاده می‌کنند و ایرانسل 2549 شهر و دهستان را تحت پوشش خود دارد. 23 میلیون مشترک از خدمات نسل سوم ایرانسل در حال استفاده هستند.

دزفولی تعداد گوشی‌های تلفن همراه پشتیبانی‌کننده از شبکه نسل چهارم ایرانسل را برابر با 11 میلیون گوشی اعلام کرد و گفت: 1565 شهر و دهستان تحت پوشش این شبکه قرار دارند که 8.5 میلیون نفر از آن استفاده می‌کنند.

مدیرعامل ایرانسل تعداد مشترکان شبکه نسل 4.5 ثابت را 250 هزار نفر اعلام کرد و گفت مشترکان در 159 شهر می‌توانند از این شبکه بهره بگیرند. شبکه نسل 4.5 همراه ایرانسل نیز در 366 شهر پوشش سراسری دارد.

پهنای باند مصرفی مشترکان ایرانسل 363 گیگابیت برثانیه است

دزفولی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به مقایسه روند مصرف جهانی دیتا با روند مصرف دیتای ایرانسل در سه سال اخیر از سال 2014 تا 2017 پرداخت و گفت : در سه سال اخیر با افزایش 33.5 برابری مصرف دیتا در ایرانسل در مقایسه با افزایش 3 برابری مصرف دیتا در دنیا رو به رو بوده‌ایم.

مدیرعامل ایرانسل ادامه داد: مصرف دیتای روزانه از ابتدای راه‌اندازی شبکه اینترنت پهن‎‌باند در شهریور 93 برابر با 90 ترابایت بود که این عدد در 25 شهریورماه 96 و در فاصله سه سال به 3هزار و 13 ترابایت رسیده است. رشد سرانه دیتای همراه مشترکان ایرانسل 27 برابر بوده و رشد ترافیک روزانه دیتای همراه نیز 58 برابر است.

وی از کاهش Latency تا 20 برابر خبر داد و گفت مشترکان ایرانسل تا 100 برابر افزایش سرعت را تجربه کرده‌اند.

دزفولی در خصوص روند رشد پهنای باند مصرف مشترکان گفت در شهریورماه سه سال قبل پهنای باند مصرفی مشترکان ایرانسل 15 گیگابیت بر ثانیه بود که این آمار در شهریورماه جاری به 363 گیگابیت بر ثانیه رسیده است.

همچنین دزفولی روند مصرف سرانه دیتای ایرانسل در سه سال گذشته را به تفکیک برای شبکه نسل چهارم 10 برابر و برای شبکه نسل سوم 4 برابر اعلام کرد.

مدیرعامل ایرانسل با توجه به اینکه این شرکت در بهره برداری از پنجمین و ششمین درگاه‌های بین المللی کشور در اهواز و اصفهان به عنوان نخستین و تنها مشتری شرکت ارتباطات زیرساخت معرفی شده است برای تأسیس درگاه‌های جدید با همکاری شرکت ارتباطات زیرساعت اعلام آمادگی کرد و گفت ایرانسل رشد ترافیکی از 0 به 23 گیگابیت بر ثانیه در اهواز و رشد ترافیک از 0 به 25 گیگابیت بر ثانیه در اصفهان داشته که این امر منجر به تجربه کاهش تأخیر و بهبود تجربه مشتریان شده است.

افزایش 75 برابری ترافیک محتوای داخلی

دزفولی همچنین در خصوص نتایج تفکیک و کاهش تعرفه ترافیک داخلی گفت: پس از اعمال تفکیک و کاهش تعرفه ترافیک داخلی و اعمال تعرفه نیم‌بها برای محتوا و وب‌سایت‌های داخلی، هزینه مشترکان تا 600 میلیارد ریال کاهش پیدا کرده است.

مدیرعامل ایرانسل گفت این درحالی است که پیشبینی می‌شود مبلغ 7 هزار میلیارد ریال در هزینه‌های مشترکان در طول یک سال از آغاز این طرح در کل ترافیک داخلی صرفه جویی شود.

وی با اشاره به حمایت‌های انجام شده از تولید محتوای داخلی گفت: ایرانسل تا امروز ترافیک محتوای تأمین‌کنندگان داخلی را تا 75 برابر افزایش داده است.

رشد 2.4 برابری استفاده از گوشی‌های نسل چهار

علیرضا قلمبر دزفولی در خصوص اینترنت پهن باند ایرانسل و گوشی‌های هوشمند گفت: رشد گوشی‌های پشتیبانی‌کننده از شبکه نسل چهار در شبکه ایرانسل از مردادماه 1395 تا مردادماه جاری 2.4 برابر شده است که بر این اساس گوشی‌های تلفن همراهی که از این شبکه در حال بهره‌برداری هستند به 11 میلیون گوشی تلفن همراه رسیده‌اند.

مدیرعامل ایرانسل همچنین تعداد گوشی‌های پشتیبانی‌کننده از شبکه نسل سوم ایرانسل را 32 میلیون نفر اعلام کرد.

وی همچنین گفت که طی یک سال گذشته رشد تعداد کاربران 2G ایرانسل 6 درصد، رشد تعداد کاربران 3G 27 درصد و رشد تعداد کاربران 4G 218 درصد بوده است.

ایرانسل سپس مزایای کوچ به نسل پنجم شبکه همراه را شرح داد که افزایش سرعت قرار است تنها یکی از مزایای کوچک آن باشد. همان‌طور که در نمودار مشاهده می‌کنید مصرف پایین‌تر انرژی و اینترنت اشیای انبوه از مزایای مهم‌تر این فناوری محسوب خواهد شد.

نرم‌افزار کاربردی ایرانسل من

دزفولی درباره نرم‌افزار کاربردی ایرانسل من در خصوص شفافیت در اعلام پرداختی‌های مشترکان ایرانسل صحبت کرد و گفت تعداد کاربران فعال این نرم افزار کاربردی 3/6 میلیون نفر است.

وی ادامه داد مشترکان ایرانسل با استفاده از این نرم‌افزار کاربردی و یا بهره‌گیری از نسخه تحت وب آن به نشانی my.irancell.ir می‌توانند از خدماتی چون دریافت خلاصه عملکرد، دریافت جزئیات کارکرد خط، خرید بسته اینترنتی و جزئیات تفکیک ترافیک داخلی و خارجی بهره بگیرند.

ایرانسل، بزرگترین اپراتور دیتای ایران است

علیرضا قلمبر دزفولی با اشاره به صحبت‌های مقام عالی وزارت در نشست 28 تیرماه 1396 که ایرانسل را «بزرگترین اپراتور دیتای ایران» برشمرده بود، گفت ایرانسل از کاملترین زنجیره فناوری دیتای همراه 2G GPRS/EDGE/3G/ LTE/LTE-A(4G/4.5G)/LTE_TDD/NB-IoT  بهره می‌گیرد و بیشترین پهنای باند مصرفی را با بیش از 363 گیگابیت برثانیه دارد.

وی ادامه داد بیشترین تعداد گوشی‌های هوشمند برابر با 32 میلیون گوشی از خدمات این شبکه بهره می‌گیرند و بیشترین سهم مصرف دیتای ایران که بیش از 3هزار و 13 ترابایت در روز است نیز در اختیار ایرانسل قرار دارد.

مدیرعامل ایرانسل با ارائه این آمارها اعلام کرد ایرانسل با سرویس‌دهی به 8.7 میلیون نفر بیشترین تعداد مشترکان نسل‌های 4.5 و 4 ثابت و همراه را دارد و همین طور بیشترین تعداد مشترکان فعال دیتا نیز برابر با 30 میلیون نفر از خدمات این شرکت بهره می‌گیرند.

5G در راستای اقتصاد مقاومتی

دزفولی با اشاره به افق 1404 و سند چشم‌انداز توسعه در راستای اقتصاد مقاومتی، مولفه‌های این سند را مسائلی نظیر ایجاد تحرک، پویایی و بهبود شاخص‌های کلان، توانایی مقاومت در برابر عوامل تهدیدزا، تکیه بر ظرفیت‌های داخلی، رویکرد جهادی، مردم محوری، امنیت اقلام راهبردی و اساسی، کاهش وابستگی به نفت، اصلاح الگوی مصرف، فسادستیزی و دانش‌محوری عنوان کرد.

مدیرعامل ایرانسل راهبردهای این شرکت را مسائلی نظیر توسعه کمی و کیفی شبکه دیتا و حفظ و بهبود جایگاه فعلی ایرانسل در این حوزه، توسعه شبکه ایرانسل به عنوان سریع‌ترین لایه دسترسی به شبکه ملی اطلاعات و استفاده حداکثری از بسترهای ایجاد شده در راستای تحقق اهداف دولت الکترونیک و دولت همراه در جهت رشد تولید محتوا و توسعه ارائه خدمات (پرداخت، آموزش، بهداشت، حمل و نقل و…)، توسعه IOE/IOT به عنوان واسطه کاربری بین شبکه و نیازهای بازار، سرمایه‌گذاری مستقیم در شرکت‌های فعال در جهت تسریع در رشد بازار و حمایت و پشتیبانی جدی از کسب‌وکارهای نوپای اینترنتی از آغاز تا ورود به بازار دانست.

وی در ادامه افزود: برای تحقق اهداف فوق و آمادگی برای تحولی که با ورود 5G به حوزه ICT در دنیا و کشور ایجاد می‌شود و به منظور استفاده بهتر از تجارب گذشته در مورد نسل‌های سوم و چهارم، ایرانسل همزمان با توسعه فعلی شبکه دیتای خود از سال 1395، مطالعات و اقدامات لازم برای حفظ همزمانی خود با روند جهانی را شروع و در این مرحله علاوه بر مرور خلاصه نقش 5G در اقتصاد کشور، برای اولین بار یک شبکه نسل 5 (End to End) را با همکاری شرکت اریکسون آزمایش می‌کند.

ایرانسل همچنین یک تست سرعت زنده نیز برای اولین بار تدارک دیده بود. همان‌طور که مشاهده می‌کنید سرعت تئوری برای دو کاربر به صورت همزمان به حدود 24 گیگابیت بر ثانیه (3 گیگابایت بر ثانیه) رسید که به گفته مهندس دزفولی پس از راه‌اندازی سرعت واقعی برای هر کاربر حداقل یک گیگابیت بر ثانیه (125 مگابایت بر ثانیه) خواهد بود.

یکی دیگر از مزایای این نسل کاهش تأخیر یا همان latency است  که نه‌تنها در اینترنت اشیا بلکه بازی‌های آنلاین بسیار مفید خواهد بود.

ایرانسل آماده همکاری با وزارت ارتباطات در راستای تعریف نیازمندی‌های شبکه 5G

مدیرعامل ایرانسل در ادامه این مراسم خاطرنشان کرد ایرانسل آمادگی دارد علاوه بر همکاری با وزارت ارتباطات جهت تعریف نیازمندی‌ها و الزامات، نمایشگاه دائمی نقش 5G در تحقق اهداف ذکر شده را به عنوان فضایی جهت تعامل ایده‌ها در اختیار فعالان این حوزه قراردهد.

وی در این خصوص گفت: تنظیم، تعریف و اجرای استانداردهای لازم برای پیاده‌سازی 5G در کشور، بررسی نیازمندی‌های اجرایی 5G در جهت آمادگی و انطباق با این تکنولوژی (Spectrum، Fiber، تراکم سایت‌ها، تحولات زیرساختی، الزامات شهرسازی و راه‌سازی در کشور و…)، تعریف و تعیین فضای قانونی و حقوقی مورد نیاز و پیش‌بینی حمایت‌ها و مشوق‌های مالی و تجاری مورد نیاز از جانب دولت و آماده‌سازی فضای کسب و کار اعم از دولت، بخش خصوصی و تمامی بنگاه‌های اقتصادی از جمله این موارد است.

 

شاید بخوای اینا رو هم بخونی:

نظرات بسته شده است.