بررسی تخصصی دوربین جی6 ال جی

یک‌بار دیگر ال‌جی و یک‌بار دیگر دوربین دوگانه؛ جی 6 ال‌جی با دوربین دوگانه خود، به‌عنوان یکی از مدعیان اصلی دوربین در میان اسمارتفون‌ها قدم به بازار تلفن همراه گذاشته است. گوشی‌ای که داشتن دو لنز تنها امتیاز دوربین آن نیست و کیفیت و امکانات آن جزو بهترین‌ها است. در این یادداشت به بررسی تخصصی دوربین جی 6 ال‌جی پرداخته و زیروبم دوربین این گوشی را برای شما بیرون می کشیم.

2

همیشه در تبلیغات ارائه‌شده از سوی برندهای مختلف تلفن همراه، هنگام معرفی دوربین علاوه بر معرفی مشخصات فنی از فناوری‌های گاه عجیب‌وغریبی نام‌برده می‌شود و ادعا می‌شود که این فناوری‌ها باعث بهتر شدن عکس‌ها می‌شوند. اگر اخبار فناوری را دنبال کرده باشید حتماً چند مورد از آن‌ها که از سوی برندهای مختلف معرفی‌شده‌اند را به خاطر می‌آورید. هدف تیم فارنت از بررسی تخصصی دوربین‌های تلفن‌های همراه (که در وب فارسی کم‌سابقه است)، نمایش و بررسی کامل عکسی است که درنهایت در اختیار کاربر قرار می‌گیرد و معرف توانایی واقعی دوربین است. به همین جهت در این بررسی‌ها به‌ندرت به فناوری‌های اضافه‌شده به دوربین می‌پردازیم. علاوه بر این، قابلیت‌های اضافه نرم‌افزاری دوربین مانند؛ پانوراما، اسلوموشن و مودهای تصویری که بیشتر جنبه تفننی داشته و از طریق اپلیکیشن‌های مختلف قابل‌دستیابی هستند موردبررسی قرار نمی‌گیرند. همان‌طور که عرض کردم عکس‌های گرفته‌شده توسط گوشی بدون هیچ‌گونه ویرایش و کم‌وکاست، زیر تیغ بررسی فارنت می‌روند.

مشخصات فنی

قبل از بررسی عکس‌های جی 6 بهتر است نگاهی دقیق به مشخصات فنی دوربین این گوشی داشته باشیم.

تعداد پیکسل 13MP
اندازه سنسور 1/3.06″
اندازه پیکسل 1.12 μm
حداکثر رزولوشن 4160 × 3120
فاصله کانونی لنز اصلی (نرمال) 29mm
دیافراگم f: 1.8
دامنه سرعت شاتر قابل تنظیم 1/3200sec – 30sec
دامنه حساسیت قابل تنظیم ISO: 50 – ISO: 3200
دامنه دمای رنگ قابل تنظیم 2400K – 7400K
فرمت‌های تصویربرداری UHD 30p – Full HD 60p, 30p
تعداد پیکسل دوربین سلفی 5MP

 

حالا دیگر 13 مگاپیکسل عدد معقولی است برای تعداد پیکسل‌های دوربین یک اسمارتفون، و ال‌جی هم مانند اکثر پرچم‌داران دیگر تصمیمی برای افزایش تعداد پیکسل‌ها ندارد. باوجود لنز واید، لنز اصلی جی 6 اندکی نسبت به رقبا تله‌تر است. بهتر است عیار دوربین جی 6 ال‌جی را با بررسی عکس‌های به‌دست‌آمده توسط آن بسنجیم. شایان‌ذکر است که با توجه به یکی بودن هر دو سنسور دوربین دوگانه جی 6، آزمون‌ها با لنز اصلی (نرمال) ال‌جی انجام‌شده است و بخش دیگری برای نمایش عکس‌های لنز واید تدارک دیده‌شده است.

تحلیل عکس‌ها

پیش از آنکه تحلیل عکس‌ها را آغاز کنیم، باید این نکته را در نظر داشته باشید که تمامی عکس‌ها در حالت خودکار (Auto) دوربین و در بالاترین رزولوشن آن ثبت‌شده است. در حالت خودکار، حالت HDR نیز در حالت خودکار قرار دارد و بسته به تشخیص حسگرهای دوربین در برخی عکس‌ها اعمال می‌شود.

چشم‌انداز

شکی نیست که عکاسی از مناظر یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین گونه‌های عکاسی است و کاربران زیادی با تلفن‌های همراه خود اقدام به عکاسی به این گونه می‌کنند. اسمارتفون‌های برتر درزمینهٔ عکاسی تقریباً عملکرد درخشانی در عکاسی از مناظر دارند، اما نقطه‌ضعف آن‌ها پرداخت جزئیات از چشم‌اندازها است. ایجاد جلوه‌های مصنوعی در پردازش عکس ازجمله اتفاقاتی است که معمولاً در دوربین‌ها می‌افتد و در این زمینه پرچم‌داران پیشین ال‌جی ضعف بیش‌تری نسبت به رقبای اصلی خود داشتند.

تصویر کلی‌ای که جی 6 از این چشم‌انداز ثبت کرده است، نورسنجی، بازنمایی رنگ و وضوح بسیار خوبی دارد و باید اعتراف کرد که عکس بسیار خوبی ارائه کرده است. اما در برش صد درصد با مشکل «کارتونیزه» شدن جزئیات روبرو هستیم. به نظر می‌آید این مشکل که در ال‌جی پیشینه‌دار است، هنوز هم وجود دارد و نسبت به رقبا بیشتر است.

چشم‌انداز شبانه

چالش پیش روی دوربین اسمارتفون‌ها، شرایط کم‌نور است. چشم‌انداز شبانه‌ای که با نورهای اندک روشن‌شده باشد، بسیار پرکاربرد است، اما برای اسمارتفون‌ها یک مشکل جدی است. اغلب در نمای کلی عکس موفق هستند، اما در پرداخت جزئیات کاملاً ناموفق!

عکسی که جی 6 از یک چشم‌انداز شبانه ثبت کرده است، به لحاظ رنگ و نورسنجی بسیار خوب و وضوح کلی خوبی دارد. اما در برش صد درصد می‌توان گفت که جزئیاتی وجود ندارد. هرچند می‌توانم ادعا کنم که از این نظر جی 6 حتماً جزو بهترین‌ها است.

بازنمایی رنگ

تقریباً چندین سال است که در میان پرچم‌داران، بهترین، غنی‌ترین و چشم‌گیرترین بازنمایی رنگ متعلق به پرچم‌دار ال‌جی است. ال‌جی اغلب رنگ‌ها را گرم‌تر از رقبا ثبت می‌کند و درکل تصویری چشم‌نواز ارائه می‌کند.

همان‌طور که مشخص است، رنگ‌های ارائه‌شده در تصویر ثبت‌شده توسط جی 6 عالی است. دو رنگ مکمل ارغوانی و زرد مکمل یکدیگر هستند و باوجوداین، جی 6 در ارائه هر دو رنگ بسیار موفق عمل کرده است. می‌توان گفت ال‌جی دیگر دغدغه بازنمایی رنگ ندارد.

پرتره

پرتره شاید پرکاربردترین گونه عکاسی برای اسمارتفون‌ها است. ال‌جی پیش‌ازاین نیز در ثبت پرتره جزو مدعیان بود و در بازنمایی رنگ در پرتره حرف اول را می‌زد. البته چالشی که در ال‌جی جدی‌تر بود، ثبت و ارائه جزئیات بود.

عکسی که در اینجا استفاده کردیم، به‌صورت عمودی ثبت‌شده است و برای اینکه در وب‌سایت طول کمتری را اشغال کند، قسمتی از ارتفاع عکس را برش زده و به‌صورت مربعی درآورده‌ایم. تصویر کلی پرتره ارائه‌شده توسط جی 6 تقریباً بی‌نقص است. نورسنجی، رنگ، وضوح و حتی جزئیات بسیار خوب هستند. در برش صد درصد حضور جلوه‌های مصنوعی، که باعث نقاشی گونه شدن عکس می‌شود را می‌بینیم که باید گفت میزان آن نسبت به جی 5 کمتر شده است.

پرتره در نور کم

مسئله‌ای که بسیاری از کاربران با آن درگیر هستند، گرفتن یک عکس پرتره در شب است. اغلب کاربران بدون در نظر گرفتن محدودیت‌های یک دوربین عکاسی علاقه دارند که یک پرتره جذاب در شب داشته باشند. قطعاً با داشتن یک DSLR آخرین‌مدل به این هدف نیل می‌کنند، اما دوربین اسمارتفون‌ها در این حالت با چالشی جدی مواجه هستند که ال‌جی هم از آن مستثنا نبوده است.

واقعیت این است که در این تصویر جی 6 عملکرد ضعیفی از خود نشان داده است. وضوح کلی عکس پایین بوده و راضی‌کننده نیست. باوجود نورسنجی مناسب و رنگ خوب، در برش صد درصد هیچ خبری از وضوح و جزئیات نیست. پردازشگر دوربین برای افزایش وضوح تمام تلاش خود را کرده است که این منجر به نابودی جزئیات شده است.

لنز واید

همان‌طور که ابتدای مطلب گفته شد، لنز واید جی 6، دقیقاً از همان سنسوری استفاده می‌کند که لنز نرمال جی 6 استفاده می‌کند. تمام امکاناتی که در لنز نرمال در اختیار کاربر است، در لنز واید نیز وجود دارد. تنها تفاوت این دو دوربین، زاویه دید بازی است که دوربین واید دارد.

کاربرد لنز واید در برخی موارد بیشتر خود را نشان می‌دهد؛ مانند فضاهای سربسته و یا ساختمان‌های خاص. در زیر موارد دیگری از عکس‌های لنز واید را در کنار لنز نرمال می‌بینید که هر دو دقیقاً از یک نقطه و زاویه ثبت‌شده‌اند.

سلفی

از هرچه بگذریم، صحبت از «سلفی» نکوست! واقعیت این است که برای برخی کاربران دوربین سلفی همه‌چیز اسمارتفون است؛ آن‌قدر که به دوربین سلفی اهمیت می‌دهند و از آن کار می‌کشند، از هیچ‌یک از قابلیت‌های گوشی استفاده نمی‌کنند. همین مسئله هم کمپانی‌های بزرگ را واداشته است تا تمرکز بیشتری روی دوربین سلفی گوشی‌ها داشته باشند.

دوربین سلفی 5 مگاپیکسلی جی 6، در بهترین حالت یک عکس معمولی به شما تحویل می‌دهد که بزرگ‌ترین ایراد آن کنتراست پایین آن است. نه وضوح چندانی در عکس دیده می‌شود و نه رنگ خوبی. قطعاً نمی‌توان جی 6 را به عاشقان سلفی پیشنهاد داد.

فرمت RAW

تأثیر نامطلوب پردازشگر دوربین جی 6 من رو مصمم کرد که عکس خام یا همان RAW این گوشی را نیز بررسی کنم تا باهم ببینیم توانایی واقعی این دوربین چیست. در عکس زیر بخش‌هایی از یک عکس را در دو فرمت JPEG (که توسط پردازشگر دوربین به‌صورت خودکار پردازش می‌شود) و RAW (پردازش نشده) در کنار هم می‌بینید (تصویر بالا فرمت RAW و تصویر پایین فرمت Jpeg).

چیزی که همان ابتدا به چشم می‌آید، روشن‌تر بودن فرمت RAW است. اما مسئله ما جزئیات است؛ همان‌طور که پیداست، پردازشگر دوربین باهدف بالا بردن وضوح و کاهش نویز، جزئیات و واقع‌نمایی تصویر را کاهش داده است و عملاً موجب ایجاد جلوه نقاشی گونه در عکس شده است. برای کاربران معمولی این مسئله شاید خوشایند هم باشد، اما قطعاً عکاسان حرفه‌ای ترجیح می‌دهند عکس آن‌ها بدون دست‌کاری و با بیش‌ترین واقع‌نمایی به دستشان برسد.

تصویربرداری

جی 6 ال‌جی مانند همه پرچم‌داران و به‌مانند جی 5، قابلیت تصویربرداری UHD یا همان 4K رادارد. تصویربرداری 4K جی 6 بسیار خوب و تقریباً بی‌نقص است، هرچند نمی‌توان آن را مدعی شماره یک در این حوزه دانست. اما چیزی که جی 6 را در حوزه تصویربرداری از همه پرچم‌داران دیگر متمایز می‌کند، لنز واید آن است. لنز واید جی 6 تصاویر بدیعی را برای شما خلق می‌کند که قطعاً با هیچ‌یک از اسمارتفون‌های بازار قابل‌دستیابی نیست. نکته حائز اهمیت، قابلیت ویژه لرزش گیر یا همان «استابیلایزر» جی 6 در لنز واید است. همه اسمارتفون‌ها با لرزش گیر اپتیکال و دیجیتال رایج مجهز هستند، اما جی 6 علاوه بر آن‌ها، به یک لرزش گیر دیجیتال مخصوص لنز واید مجهز است که با کراپ کردن تصویر، لرزش آن را به میزان زیادی کاهش داده و تصویرهایی که دارای حرکت هستند را بسیار نرم می‌کند. این قابلیت شگفت‌انگیز البته فقط با فرمت Full HD قابل‌دستیابی است. از آنجایی که کیفیت تصویربرداری Full HD جی 6 چندان دل‌چسب نیست، درنتیجه کیفیت این ویدئوها با 4K قابل قیاس نیست. در ج 5 این حالت تصویربرداری تنها تا رزولوشن 720p پشتیبانی می‌شد و با توجه به افزایش رزولوشن در جی 6، انتظار می‌رود تا در جی 7 و یا وی 30 این حالت تصویربرداری را بتوان به‌صورت 4K تجربه کرد، که در این صورت اتفاق بسیار بزرگی خواهد بود.

برگ برنده دیگر جی 6، منوی تمام‌عیار آن در حالت دستی است. در حالت دستی (Manual) امکانات کاملی مانند یک دوربین تصویربرداری حرفه‌ای در اختیار کاربر قرار دارد و حتی صدا نیز قابل تنظیم است. نمودار «هیستوگرام» هم که در کمتر پرچم‌داری دیده می‌شود، در جی 6 حضور دارد. لازم به گفتن نیست که امکانات دیگری مانند «فوکوس پیکینگ» هم در منوی دستی تصویربرداری وجود دارد.

رابط کاربری و منو

به‌جرئت می‌توان گفت که بهترین و سهل‌الوصول‌ترین رابط کاربری پرچم‌داران بازار در اختیار جی 6 است. در حالت خودکار (Auto) به‌راحتی می‌توان عکس دلخواه را ثبت کرد و در حالت دستی تمام امکانات لازم به شکلی بسیار راحت در اختیار کاربر قرار دارد. در منوی دستی می‌توانید تمام مقادیر قابل تنظیم در عکاسی (غیر از دیافراگم که ثابت است) ازجمله سرعت شاتر، حساسیت، دمای رنگ و نقطه فوکوس را تنظیم کنید. نمونه‌هایی از اسکرین‌شات‌های جی 6 را در زیر می‌بینید (برای بزرگنمایی کلیک کنید).

جمع‌بندی

قطعاً دوربین جی 6 نسبت به جی 5 بهبودهایی را به همراه داشته است. عکاسی از مناظر کم‌نور باوجود ضعف‌هایش، نسبت به جی 5 بهبود پیداکرده است و به‌طورکلی واقع‌نمایی جزئیات عکس‌ها بیشتر شده است. به دلیل بازنمایی رنگ فوق‌العاده و نورسنجی بسیار خوب، می‌توان دوربین جی 6 را جزو 3 دوربین برتر بازار تلفن همراه به شمار آورد. اگر ال‌جی سنسورهای خود را بزرگ‌تر کرده و متعاقباً پیکسل‌های خود را بزرگ‌تر کند، می‌تواند ضعف خود در عکاسی در نور کم و ایجاد جلوه‌های مصنوعی در مرحله کاهش نویز را بهبود ببخشد. باید دید سیاست رهبران ال‌جی برای پرچم‌دار بعدیشان چیست.

نمونه عکس‌های دیگری از جی 6 ال‌جی را می‌توانید در زیر ببینید (برای بزرگ نمایی بر روی عکس‌ها کلیک کنید).

شاید بخوای اینا رو هم بخونی:
2 نظر برای این مطلب
  1. Mahdi می‌گوید

    دوربین واید این گوشی اصلا یه حال خوبی به این گوشی میده .به کار گیری ویژگی پرتره هم دیگه تخصص ال جی شده که واقعا جالبه .سلفی این گوشی ها کیفیت خوبی داره که هر کی امتحان کرده راضی بوده .پیشنهاد میکنم این گوشی رو از نزدیک ببینین تا این صحبتا برای شما هم ثابت بشه.

  2. Mahdi می‌گوید

    کسی که به دوربین گوشیش اهمیت میده به نظرم در انتخاب این گوشی نباید درنگ کنه .هر کسی به دنبال یه گوشی خوب با این قیمته حتما پیشنهاد میکنم فقط از نزدیک این گوشی رو ببینه و یه سلفی از خودش بندازه تا بفهمه من چی میگم .

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.