قابلیت HDR در تلویزیون‌های جدید چیست و چه تاثیری بر تجربه شما دارد؟

قابلیت HDR که در واقع مخفف عبارت High Dynamic Range یا محدوده دینامیکی بالا می‌باشد این‌روزها بارها و بارها در رونمایی از تلویزیون‌های جدید شرکت‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

22

در واقع سال‌هاست که این واژه را در این صنعت می‌شنویم اما بالاخره شاهد حضور تلویزیون‌های سازگار با این قابلیت و از سوی دیگر اولین سری فیلم‌ها و نمایش‌های تلویزیونی به منظور بهره‌گیری هرچه بهتر از این ویژگی هستیم. از سوی دیگر در سال جاری میلادی یا نهایتا در اوایل سال 2016 شاهد حضور دیسک‌های بلوری اولترا اچ‌دی با عناوین HDR خواهیم بود که البته پخش‌کننده‌های جدیدی نیز برای آن‌ها موجود خواهد بود.

با این اوصاف آیا این تکنولوژی جدید ارزش این همه هیاهو و تغییرات را دارد؟ در یک جواب کوتاه باید گفت بله! به‌منظور توضیح هرچه بهتر این پاسخ در ادامه به تشریح این قابلیت و تاثیر آن بر تجربه کاربران خواهیم پرداخت.

محدوده دینامیکی بالا یا HDR چیست؟

دو شاخصه اصلی و مهم در نحوه نمایش محتویات تصویری بر روی تلویزیون، نسبت کنتراست یا همان چگونگی نمایش روشنی و تاریکی بر روی صفحه‌نمایش تلویزیون و البته دقت رنگ یا همان نزدیک بودن رنگ‌های نمایش داده شده به نسخه موجود از آن‌ها در طبیعت و البته در برخی موارد نظر کارگردان است.

در صورتی که دو تلویزیون را در کنار هم قراردهید، دستگاهی که نسبت کنتراست بهتر و دقت رنگ بالاتری دارد در کنار تلویزیون دیگری که از رزولوشن بالاتر (تعداد پیکسل بیشتر) بهره می‌برد بیشتر به چشم آمده و در واقع برای بینندگان جذاب‌تر خواهد بود. تصویر نمایش داده شده بر روی چنین تلویزیونی برخلاف رزولوشن پایین، طبیعی‌تر و واقعی‌تر خواهد بود. به بیان دیگر یک تلویزیون با رزولوشن تمام اچ‌دی اما با نسبت کنتراست خوب و دقت رنگ بالا همواره می‌تواند یک تلویزیون با رزولوشن 4K و نرخ کنتراست و دقت رنگ حد متوسط را شکست دهد.Dolby_HDR_Demo

HDR در یک جمله محدوده کنتراست و دقت رنگ را توسعه می‌دهد. قسمت‌های روشن تصویر روشن‌تر خواهند بود و تصاویر اینگونه به‌نظر می‌رسند که عمق بیشتری دارند. رنگ‌ها نیز به‌گونه‌ای بهبود می‌یابند که انگار به‌نحوی بهینه‌تر طیف‌های آبی، سبز، قرمز و هر آنچه بین آن‌ها قراردارد نشان داده می‌شوند.

با استفاده از قابلیت HDR محدوده رنگ وسیع‌تری را شاهد خواهیم بود و همین امر باعث خواهد شد حتی شاهد تعداد رنگ بیشتر نیز باشیم، رنگ‌هایی که تولید آن‌ها در تلویزیون‌های کنونی که در بازار شاهد هستیم و از این قابلیت بی‌بهره‌اند غیرممکن است. به‌عنوان مثال رنگ قرمز تابلوهای راهنمایی و رانندگی یا رنگ یک فیل را به نحوی طبیعی خواهید دید که بعضا تعجب خواهید کرد که چگونه این محدوده وسیع طیف‌ رنگی یا همان WCG دست‌یافتنی است.

HDR در عکاسی و HDR در تلویزیون‌

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن توجه داشت آن است که ویژگی HDR در تلویزیون‌های جدید با قابلیت HDR که در عکاسی و تصاویر گرفته شده با استفاده از دوربین‌ها از آن یاد می‌شود متفاوت است. تقریبا در هر متنی که در خصوص استفاده از قابلیت HDR در عکاسی نوشته شده است می‌توان اظهار نظر کاربران در خصوص شکایت از ایجاد تصاویری که بیش از حد از واقعیت فاصله گرفته‌اند را مشاهده کرد. متاسفانه این دو ویژگی علی‌رغم تفاوت‌های فراوان از یک نام بهره می‌برند که همین مسئله ممکن است در همان نگاه اول و با شنیدن عنوان HDR در تلویزیون‌های جدید، کاربر را از جستجوی بیشتر به منظور آشنایی با ویژگی‌های آن منصرف کند.

TV HDR

این قابلیت در تلویزیون‌ باعث خواهد شد نرخ کنتراست تلویزیون و رنگ‌های مشاهده شده تا حد زیادی گسترش یافته و شاهد تصویری واقعی‌تر و طبیعی‌تر از آنچه امروزه در تلویزیون‌ها مشاهده می‌کنیم باشیم.

Photo HDR

ترکیب چندین عکس با نوردهی متفاوت به‌منظور ایجاد یک عکس که بیشترین میزان محدوده دینامیکی را بازسازی کند، قابلیت HDR در عکاسی را توصیف می‌کند.HDR Photo

این قابلیت چگونه کار می‌کند؟

در سیستم HDR دو بخش اساسی وجود دارند. تلویزیون و منبع! قسمت اول که در واقع ساده‌ترین قسمت ممکن برای توصیف است، تلویزیون‌هایی هستند که می‌توانند در مقایسه با تلویزیون‌های معمولی در قسمت‌هایی از تصویر میزان نور بیشتری را ایجاد کنند. این روند چیزی مشابه قابلیت کم‌کردن نور (تارکردن صفحه) در تلویزیون‌های امروزی، البته در سطحی وسیع‌تر است.

در کنار قابلیت HDR همواره از قابلیت WCG یا همان محدوده وسیع‌تر طیف‌های رنگی یاد می‌شود. در واقع تلویزیون‌ها قادر به پوشش محدوده وسیع‌تری از رنگ‌ها در مقایسه با آنچه در محتویات اچ‌دی یا بلوری مشاهده می‌کنیم خواهند بود اما مسئله اینجاست که کاربران زیادی وجود دارند که دوست ندارند تصاویر موجود بر روی تلویزیون آن‌ها آب‌رنگی باشد.Sony-HDR

در واقع استفاده از رنگ‌های مختلف به تصمیم کارگردان یا تهیه کننده محتوا بستگی خواهد داشت و انتخاب آن‌ها برعهده تلویزیون نخواهد بود. البته مدنظر داشته باشید که استفاده از تلویزیون‌هایی با نور و رنگ‌های بیشتر به پرداخت هزینه بیشتر نیاز خواهد داشت و این در حالی است که بعضا تلویزیون‌های HDR در مقایسه با یکدیگر نیز کیفیت متفاوتی دارند. از سوی دیگر اینکه تلویزیونی با قابلیت HDR سازگاری داشته باشد خود به تنهایی نمی‌تواند به عنوان معیاری در تشخیص برتری آن به دستگاه‌های بدون بهره از این قابلیت مورد ارزیابی قرارگیرد. این قابلیت تنها نشان‌دهنده آن است که می‌توان از چنین محتوایی بر روی تلویزیون یادشده استفاده کرد.

محتوای موجود برای این تلویزیون‌ها نیز بسیار کمیاب است. نمایش‌های تلویزیونی و فیلم‌های با رزولوشن 4K در حال حاضر همچنان به ندرت یافت می‌شوند و محتوایی با قابلیت HDR از آن هم محدودتر است. هم‌اکنون شرکت‌هایی مانند آمازون چندین و چند نمایش را در این قالب تهیه و سونی فیلمز و Netflix نیز از جمله فعالین در این عرصه هستند. منبع دیگری که برای استفاده از این قابلیت موجود است، دیسک‌های فیزیکی هستند. استاندارد Ultra HD “4K” Blu-ray امکان استفاده از نسخه‌های تجهیزشده به قابلیت  HDR را فراهم می‌کند اما هنوز مشخص نیست تولید چنین محتوایی چگونه پیشرفت خواهد کرد.

در هنگام تولید یک فیلم یا نمایش تلویزیونی، کارگردان و یا فیلم‌بردار با کمک یک متخصص، به رنگ‌دهی صحنه‌ها می‌پردازند. به عنوان مثال می‌توانید رنگ‌های سرد در Game of Thrones را در مقابل رنگ‌های غنی و گرم King’s Landing در پایین مقایسه کنید. با این اوصاف و با وجود قابلیت HDR دست کارگردان در رنگ‌دهی بهتر به صحنه‌ها بازخواهد بود.game of thrones king's landing

کابل‌ها و کانکتورهای مورد نیاز

خوشبختانه برای استفاده از قابلیت HDR به خرید کابل‌های جدید نیاز نخواهید داشت. در واقع کابل‌های HDMI پرسرعت فعلی می‌توانند به خوبی محتویات بهره‌مند شده از این قابلیت را انتقال دهند. دستگاه منبع ( به‌عنوان مثال یک پخش‌کننده بلوری 4K) و تلویزیون باید از HDMI 2.0a به‌منظور انتقال اطلاعات بهره‌مند شده باشند. در صورتی که شما از یک دریافت‌کننده برای سوئیچینگ استفاده می‌کنید، آن نیز به HDMI 2.0a نیاز خواهد داشت.

خبر خوب اینکه تعداد زیادی از دستگاه‌های مجهز به HDMI 2.0 در سال جاری به‌روزرسانی را برای ارتقا به HDMI 2.0a دریافت خواهند کرد. این در حالی است که بر خلاف روند به‌روزرسانی از HDMI 1.4 به نسخه 2.0 به‌نظر نمی‌رسد هیچ محدودیت سخت‌افزاری برای رفتن از نسخه 2.0 به نسخه 2.0a وجود داشته باشد.

سخن پایانی

اکثر متخصصین چه در زمینه تولید محتوا و چه در زمینه طراحی تلویزیون‌های جدید،  در خصوص امکان استفاده از قابلیت‌های HDR و WCG ابراز رضایت شدید کرده‌اند. این در حالی است که قابلیت 4K تا این حد این افراد را شگفت‌زده نکرده بود. نکته اصلی آن است که اگرچه تعداد پیکسل بیشتر، خوب است اما پیکسل‌های بهتر و با کیفیت‌تر، مسئله‌ای شگفت‌انگیز است.

cnet

شاید بخوای اینا رو هم بخونی:

22 نظر برای این مطلب
 1. حسین می‌گوید

  سلام سایت 4k فیلم هایی گذاشته با چند کیفیت
  720
  1080
  2160 که همون 4k هستش و فرمتش هم نوشته Hdr
  آیا کیفیت تصویرش اچ دی ار هست؟ چون داخل پستای بالا گفتین فقط بازی های پلی ۴پرو و ایکس باکس وان محتوای اچ دی ار دارن!
  سوال بعدیم اینه که آیا ارزش داره 4k Hdr بخریم؟

  1. علی ارغوان می‌گوید

   توی بازی ها گفتیم بازی های این کنسول فقط این قابلیت رو دارن. برای استفاده از محتوای HDR باید هم خود محتوا (فایل ویدئویی)، هم پخش کننده (نرم افزار کامپیوتر یا دستگاه پخش) و هم تلویزیون قابلیت HDR داشته باشن.

 2. Efiii می‌گوید

  سلام ، شما راجب تلویزیون دوو H7000 اطلاعات دارید ؟ می خواستم ببینم HDR داره یا نه ؟!

  1. علی ارغوان می‌گوید

   توی سایتش به شکل اسمی تایید شده که HDR داره. اما معمولاً لازمه پشتیبانی از HDR10 یا دالبی ویژن روشنایی خیلی بالا هست که مشخص نیست این مدل ها دارن یا خیر.
   به نظر میاد مدل 55 و 75 اینچیش این قابلیت رو دارن اما نه مدل 49 اینچی. اما خب از اونجا که تولید ایران هستن نمیشه مشخصات قطعی و دقیقی پیدا کرد

 3. ehsan می‌گوید

  سلام با این حساب هر 4k فرمت hdr ساپورت نمیکنه چه بد موقعی من خریدم hdr هنوز اونجور معرفی نشده بود میخواستم ps4 بفروشم مدل pro بگیرم پس دیگه بی فایدست ممنون

 4. ایمان می‌گوید

  سلام در حال حاضر سایت 4k دانلود محتوای 4k HDR برای دانلود قرار میده برای نمونه میتونید مستند سیاره زمین 2 رو با کیفیت 4k HDR دانلود کنید . من دانلود کردم کیفیت بی نظیری داشت تا نبینید قابل تصور نیست واستون! لینک دانلود مستندو واستون میزارم
  http://4kdownload.ir/2017/07/03/planet-earth-ii-4k/

  1. محمد می‌گوید

   برای تمام تلویزیون های 4kجواب میده ؟یا فقط مدل های بالاش

 5. AMIR می‌گوید

  با سلام میخواست ببینم که تلویزیون LG 55LF65000GI قابلیت HDR ساپورت می کنه یا نه؟

  1. علی ارغوان می‌گوید

   سلام. خیر

 6. ramin می‌گوید

  سلام من کنسول ps4 pro خریدم
  میخواستم بپرسم این تلویزیون ارزش داره بخرمش ؟؟
  40″ UHD 4K Flat Smart TV JU6990 Series 6
  تو قابلیت ها نوشته بود ارتقا کیفیت تصویر داره
  ارتقا کیفیت تصویر منظور همون hdr هست ؟؟

  1. علی ارغوان می‌گوید

   منظور همون upscale هست یعنی سعی می کنه ویدئوهای با وضوح پایین رو با کیفیت نسبتا بهتری پخش کنید

   1. ramin می‌گوید

    من راستش این تلویزیون رو برای گیم میخواستم
    بخاطرهمون ps4 pro خریدم
    چون بعضی بازی ها رو 4k میتونه اجرا کنه
    این تلویزیون برای گیم مناسب هستش ؟؟
    ممنون میشم پاسخ بدین اقای ارغوان

    1. علی ارغوان می‌گوید

     برای گیم خوبه اما HDR نداره. کنسول های نسل جدید از HDR پشتیبانی می کنند البته شاید تفاوت چندان هم محسوس نباشه

     1. ramin می‌گوید

      والا برای من اینچ تلویزیون مهمه
      تلویزیونی هست که تو همین 40 یا 42 اینچ باشه ولی hdr داشته باشه ؟؟
      چون اتاقم کوچیکه تلویزیون 50 اینچ زیاد بزرگه
      تلوزیون 50 دیدم hdr داره سامسونگ فقط چون سایز بزرگه برای چشمم مضره
      hdr تاثیر زیادی رو کیفیت میذاره ؟؟
      تلویزیون حالت دستی نداره بشه شفافیت رو زیاد کرد ؟؟؟

     2. علی ارغوان می‌گوید

      تلویزیون 40 اینچ HDR سراغ ندارم. HDR در صورتی تاثیر داره که محتوا هم HDR باشه مثلا بازی های خاصی از PS4 Pro یا XBOX One S. اما فیلم ها و سریال های فعلی که دانلود می کنید هیچکدوم HDR نیستن.

     3. ramin می‌گوید

      ورژن 2.0a فقط برای تلویزیون هایی هست که hdr دارن ؟؟

     4. ramin می‌گوید

      منم hdr برای ps4 pro میخواستم
      اقای ارغوان این مدل چطوره ؟؟
      سامسونگ مدل 50KU7970
      البته بعضی افراد ازش بد میگن
      میگن HDR واقعی نداره کانال های اس دی رو بد نشون میده
      این مدل ارزش خرید داره ؟؟؟؟

     5. علی ارغوان می‌گوید

      اطلاعی راجع به این مدل ندارم اما HDR ارتباطی به نحوه نمایش محتوای SD نداره.
      اصولا وقتی تلویزیون UHD 4K خریداری می کنید بهتره حداقل محتوای Full HD روش تماشا کنید

 7. اشکان می‌گوید

  من چرا پس وقتی اچ دی آر رو روشن میکنم حس میکنم تصویر بی روح و به قولی از شفافیتش کم میشه

  1. علی ارغوان می‌گوید

   برای چه محتوایی؟ اون فیلم یا تصویر باید HDR باشه

 8. رامتین می‌گوید

  حالا یک سوال من از کجا باید بفهمم تلوزیون یا مانیتورم اچ دی ار پشتبانی میکنن از تون خواهش میکنم بگید

  1. علی ارغوان می‌گوید

   اگر پشتیبانی کنن حتماً توی مشخصات ذکر میشه. معمولاً فقط مدل های گرون پشتیبانی می کنن از این فناوری

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.