پلیس چین ۱۵ هزار نفر را به اتهام ارتکاب جرایم سایبری بازداشت کرد

در روز سه‌شنبه پلیس چین اعلام کرد که حدود 15000 نفر را به علت به خطر انداختن امنیت اینترنتی دستگیر کرده است، چراکه حکومت می‌خواهد به افزایش اقدامات کنترلی بر اینترنت ادامه دهد.

0

رئیس‌جمهور چین آقای شی جیت پینگ که در سال 1391 آغاز به کار کرده، سخت‌گیری شدیدی را درباره وضعیت اینترنت چین اعمال می‌کند. محققان و دانشگاهیان می‌گویند که حزب کمونیست در این کشور، کنترل وضعیت اینترنت را دارای اهمیت بالا توصیف کرده و ادامه آن را تأیید می‌کند.

وزارت امنیت عمومی، در بیانیه‌ای در وب‌سایتش اعلام کرده که پلیس چین در حدود 7400 مورد از جرائم سایبری این کشور را بررسی کرده است اما دقیقاً بیان نکرده که در چه دوره‌ای بازداشت‌ها اتفاق افتاده، اما به موردی در هشت ماه پیش اشاره می‌کند.

ماه گذشته چین پروژه شش‌ماهه‌ای را با اسم رمز «پاک‌سازی اینترنت» آغاز کرد. وزیر امنیت عمومی می‌گوید:

برای مرحله بعد، ارگان‌های امنیت عمومی به افزایش بازجویی‌ها و سخت‌گیری در جرائم سایبری ادامه خواهند داد. همچنین این کمپین بر حل پرونده‌های بزرگ و تخریب گروه‌های آنلاین تمرکز خواهد کرد.

وب‌سایت‌هایی که هدف پاک‌سازی قرار گرفتند، جدا از تبلیغات برای پورنوگرافی، مواد منفجره، سلاح‌های گرم و قمار، «اطلاعات غیرقانونی و مضر» ارائه می‌دادند. به گفته پلیس، آن‌ها به‌طورکلی 66 هزار وب‌سایت را مورد بررسی قرار دادند.

چین از یکی از پیشرفته‌ترین مکانیسم‌های سانسور محتوای آنلاین که با عنوان دیوار آتش عظیم شناخته می‌شود، استفاده می‌کند. سانسور به شدت مراقب محتوایی که منتشر می‌شود است، مخصوصاً محتوایی که به تضعیف حزب کمونیست حاکم در چین بپردازد.

در اسفند سال گذشته، این کشور اعلام کرد که از دهم اسفندماه به بستن حساب‌های کاربری افراد و سازمان‌هایی که جعل هویت کرده‌اند خواهد پرداخت. همچنین افراد ملزم به استفاده از نام و اطلاعات واقعی خودشان در هنگام ثبت حساب‌های اینترنتی هستند.

venturebeat

شاید بخوای اینا رو هم بخونی:

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.