تماشا کنید: وقتی دانشجویان مهندسی آتش را با صدا خاموش می‌کنند!

برای اولین بار، یک خاموش‌کننده‌ی دستی ساخته شده که نه از کف، پودر یا آب، بلکه از امواج با صدایی با فرکانس پایین، برای خاموش کردن استفاده می‌کند.

1

تصور کنید به تنها چیزی که برای خاموش کردن آتش احتیاج داشته باشید، یک ساب ووفر باشد. این ایده‌ای است که در طول سال‌ها، افراد مختلفی مشغول پرداختن به آن، از لحاظ تئوری بوده‌اند. دارپا یا سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفتهٔ دفاعی آمریکا، در سال 2012 به دنبال تحقیقات سایر دانشمندان، امکان‌پذیر بودن ساخت یک خاموش‌کننده‌ی صوتی را اثبات کرد.

Engineering-students-extinguish-fire-with-sound

نمونه اولیه این خاموش‌کننده توسط دانشجوهای مهندسی کامپیوتر یعنی  Viet Tran و مهندسی برق یعنی Seth Robertson، از دانشگاه George Mason در فیرفکس ویرجینیا، توسعه داده شد. این دو امیدوار بودند که طراحی‌شان بتواند در خاموش کردن آتش به خصوص در منازل، انقلابی ایجاد کند.

مبنای این تکنولوژی جابه‌جا شدن اکسیژن، به علت حرکت امواج صدا در فضاست – اکسیژنی که آتش از آن تغذیه می‌کند. اگر شما بتوانید آتش را خفه کنید، موفق به خاموش کردن آن خواهید شد. این دو دانشجو دست‌به‌کار شدند و فهمیدند که صدای موسیقی به علت عدم ثبات امواجش برای خاموش کردن آتش مناسب نیست. صدایی با فرکانس بالاتر باعث لرزیدن شعله‌ها می‌شد و هیچ اتفاق دیگری نمی‌افتاد. در فرکانس‌های پایین‌تر – 30 تا 60 هرتز – که اصطلاحاً به آن ̎محدوده‌ی گلدیلاک̎ هم می‌گویند، امواج می‌توانستند به طور مؤثر، اکسیژن را به مدت کافی برای خفه کردن آتش، از شعله‌ها دور نگه دارند.

مرحله بعدی توسعه‌ی یک خاموش‌کننده‌ی دستی و قابل‌حمل بود. به عنوان مثال دستگاه دارپا ماشین بزرگی بود که نمی‌توانست به راحتی به اطراف حمل شود. نمونه اولیه‌ای که آن‌ها توسعه دادند، از یک تولیدکننده‌ی فرکانس صدا، یک تقویت‌کننده‌ی کوچک و یک موازی‌ساز، ساخته‌شده از لوله مقوایی با سوراخی در انتها بود تا بتوان امواج را در جهت خاصی تنظیم کرد.

این دستگاه می‌توانست آتش کوچک و کنترل‌شده‌ای را که با الکل ساخته بودند خاموش کند و همین کافی بود تا نشان دهد این ایده ارزش رشد و تحقیق را دارد. البته مرحله بعدی توسعه بیشتر است – امتحان کردن این تکنیک بر آتش‌هایی که از علل مختلف ایجاد شده‌اند و بررسی اینکه آیا می‌تواند از اشتعال بیشتر این آتش‌ها جلوگیری کند یا خیر، زیرا امواج صدا مثل آب توانایی خنک کردن را ندارند. در آخر باید بررسی شود که توسعه دستگاهی که بتواند آتش‌های بزرگ‌تر را خاموش کند، امکان‌پذیر و سودآور است یا نه.

اگر تولید چنین دستگاهی مفید و امکان‌پذیر باشد می‌تواند نه تنها برای خانه‌ها – جایی که استفاده عمده آن پیش‌بینی شده بود – بلکه برای آتش‌نشانی‌ها نیز خبر خوبی باشد. بنا به گزارش واشنگتن پست، یک آتش‌نشانی محلی از الآن درخواست کرده این خاموش‌کننده را امتحان کند.

 Cnet

شاید بخوای اینا رو هم بخونی:

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.

1 نظر
  1. همایون می‌گوید

    تو ظرف فلزی؟!!!!!