مقایسه بهترین مرورگرهای اندروید؛ طراحی، ویژگی‌ها و عملکرد

با افزایش تعداد مرورگرهای اندرویدی، انتخاب بهترین مرورگر چه از نظر کارایی، چه از نظر زیبایی ظاهری و حتی قابلیت‌های اضافی به یکی از چالش‌های کاربران اندرویدی مبدل شده است.

1

اگرچه انتخاب از میان خیل برنامه‌های موجود در یک زمینه خاص تا حدود زیادی به سلایق کاربران بستگی دارد اما بررسی قابلیت‌های یک برنامه می‌تواند به تصمیم‌گیری بهتر کاربر کمک کند. در ادامه سعی‌ داریم بررسی تا حد امکان کامل بر روی مرورگرهای اینترنتی موجود برای سیستم‌عامل اندروید داشته باشیم و آن‌ها را از دیدگاه‌های مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

رابط کاربری و طراحی

در اولین برخورد با یک برنامه اندرویدی، ظاهر و رابط کاربری آن به چشم می‌آید. پیش از این و با توجه به مشخصه‌های سخت‌افزاری پایین دستگاه‌های اندرویدی در معقوله سرعت و عملکرد این مرورگرها شاهد تفاوت‌هایی فاحش بودیم اما امروزه با توجه به بهبود عملکرد دستگاه‌ها و بهینه‌سازی‌های انجام شده در مقوله سخت‌افزاری و هماهنگی بهتر با سیستم‌عامل، موضوعات دیگری از جمله رابط کاربری و پشتیبانی از افزونه‌های مختلف نیز مدنظر قرارگرفته‌اند.

شاید این نظریه درست باشد که کمترین تغییرات در چندسال اخیر بر روی رابط کاربری مرورگرهای اینترنتی انجام گرفته است. به طور کلی نوار آدرس در قسمت بالا قرار می‌گیرد و در بالای آن‌ زبانه‌ها را مشاهده می‌کنید. با توجه به ابعاد گوشی‌های اندرویدی که در حال حاضر نزدیک به 5 اینچ و یا بالاترند، این مسئله خود جای تامل دارد.

کروم

اکثر کاربران دنیای تکنولوژی با مرورگر کروم آشنایی دارند به ویژه اینکه امروزه اکثر گوشی‌های هوشمند اندرویدی جدید، به طور پیش‌فرض این برنامه را بر روی خود دارند. طراحی کروم هیچ حرف خاصی برای گفتن ندارد، این برنامه از سرعت خوبی برخوردار است اما در بعد رابط کاربری کاملا معمولی است.

Chrome.jpg

پشتیبانی گوگل از کروم باعث شده شاهد مرورگری تقریبا بی‌عیب و نقص باشیم. بزرگ‌نمایی، جابجایی بین صفحات و دیگر اعمال به راحتی و بدون تاخیر در این مرورگر انجام می‌پذیرند.

فایرفاکس

برخی از مرورگرهایی که در لیست ما قرار دارند به طور انحصاری و تنها برای سیستم‌عامل اندروید تولید شده‌اند اما این مسئله برای مرورگرهایی مانند فایرفاکس، کروم و اپرا صادق نیست. تجربه گران‌بهای تیم پشتیبانی موزیلا نویدبخش عرضه مرورگری با کارایی ایده‌آل است.

Firefox.jpg

همانند نسخه موجود برای رایانه‌ها، نسخه اندرویدی این مرورگر نیز ظاهری ساده دارد. سادگی که البته قابل‌قبول‌تر از ظاهر و رابط کاربری به کار گرفته شده در کروم است البته در خصوص برخی از قابلیت‌ها باید اذعان نمود که مزیت کاربری آسان مدنظر قرارنگرفته است. این مورد تاجایی مشهود است که بعضا کاربر باید از روش آزمون و خطا برای پی‌بردن به کارایی آن قابلیت استفاده کند اما از نظر کارایی این مرورگر بدون مشکل آنچنانی برای شما قابل استفاده خواهد بود.

اپرا

مرورگر اپرا سومین و آخرین مرورگر اندرویدی در لیست ماست که نسخه مخصوص رایانه آن نیز مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرد. نسخه دسکتاپ این مرورگر همچنان به حیاتش ادامه می‌دهد اما تیم پشتیبانی بر روی نسخه موبایلی این برنامه نیز کارمی‌کند.

Opera.jpg

همانند دو رقیب دیرینه که در بالا به آن‌ها اشاره شد مرورگر اپرا نیز از ظاهری ساده و البته قدیمی برخوردار است، البته این قدمت بدان‌معنا نیست که کارایی مرورگر نیز تحت تاثیر قرارگرفته است. در این مرورگر شاهد کارایی خوب حتی در زمان بازکردن سایت‌های سنگین هستیم.

دلفین

مرورگر دلفین یکی از قدیمی‌ترین مرورگر‌های موجود برای اندروید به حساب می‌آید. طراحی این مرورگر با رنگ جادویی سبزش بسیار چشم‌نواز به نظر می‌رسد و البته قابلیت‌های موجود در این مرورگر نیز از قابلیت‌های مشاهده شده در مرورگرهای رقیب بیشتر است، از سوی دیگر وب‌گردی با این مرورگر نیز به خوبی انجام می‌شود.

Dolphin.jpg

UC Browser

همانند مرورگر دلفین، UC Browser نیز از رابط کاربری خوبی برخوردار است. با رنگ آبی چشم‌نواز، رابط کاربری از طراحی خوب و فضای کافی برخوردار است.

UC-Browser.jpg

در قسمت وب‌گردی نیز قابلیت‌هایی مانند بزرگنمایی و جابجایی بین صفحات در کسری از ثانیه انجام می‌پذیرند.

CM Browser

این مرورگر، یک برنامه تازه‌وارد در میان مدعیان اندرویدی موجود است اما از یکی از ساده‌ترین و در عین حال جمع‌وجورترین رابط‌های کاربری در میان مرورگرهای موجود در لیست ما برخوردار است. رابط کاربری ساده و بی‌آلایش این مرورگر باعث سبکی این برنامه شده است. در زمینه کارایی نیز علی‌رغم وقفه‌های ناگهانی که به ندرت مشاهده می‌شوند، شاهد عملکرد خوب این مرورگر هستیم.

Javelin

CM Browser ساده‌ترین رابط کاربری را در میان مرورگرها داراست اما در سمت مقابل، Javelin به جذاب‌ترین و گرافیکی‌ترین رابط کاربری تجهیز شده است. توسعه‌دهنده این مرورگر از رنگ‌های جذاب برای تاثیر‌گذاری بیشتر بهره برده است. عملکرد این مرورگر نیز در حد مطلوب است.

Javelin.jpg

 Puffin

در نگاه اول، اکثر کاربران از قرارگرفتن این مرورگر در لیست ما تعجب می‌کنند. رابط کاربری پایین‌تر از حدانتظار این مرورگر باعث شده کاربران قید استفاده از آن را بزنند. این مرورگر از بدترین ترکیب ظاهری در میان مرورگرهای لیست ما برخوردار است اما کارایی خیره‌کننده دارد که در ادامه بررسی مشاهده خواهیم کرد.

رابط کاربری موجود برای پیمایش سایت‌ها ناامیدکننده است و وقفه‌های گاه و بیگاه نیز متداولند. این عملکرد در زمینه بزرگنمایی و جابجایی میان صفحات مشاهده نمی‌شود.

Next Browser

این محصول توسط تیم توسعه‌دهنده نرم‌افزار محبوب Go Launcher عرضه شده است. رابط کاربری، مللو از رنگ‌های مختلف و کاملا خوشایند است. وقفه‌های مختلف در زمان مشاهده وب‌سایت‌ها گهگاه مشاهده می‌شوند اما به طور کلی بزرگنمایی و جابجایی بین صفحات مطلوب است.

Next-Browser.jpg

 Lightning Browser

این برنامه تازه‌وارد نیز در نگاه اول ما را به یاد گوگل کروم می‌اندازد. این بدان‌معناست که شاهد رابط کاربری ساده و بی‌آلایشی از این برنامه هستیم. در زمینه پیمایش نیز شاهد رابط کاربری کاملا ساده هستیم اما انتظار داشتیم بزرگنمایی و پیمایش و جابجایی میان صفحات به نحوی مطلوب‌تر انجام می‌گرفتند.

Lightning-Browser.jpg

 قابلیت‌ها

با مقدمه نسبتا طولانی ذکر شده در بالا اکنون به سراغ یکی از مهم‌ترین قسمت‌های یک مرورگر یعنی قابلیت‌های موجود برای آن خواهیم رفت. برخی از مرورگرهای عنوان شده در بالا (همانند فایرفاکس،UC Browser، دلفین) از قابلیت استفاده از افزونه پشتیبانی می‌کنند اما به طور کلی، اکثر کاربران تنها در صورتی که روند به‌کارگیری این افزونه‌ها ساده باشد از آن‌ها استفاده می‌کنند.

این موضوع که چه قابلیتی برای کاربران مختلف در اولویت قراردارد امری کاملا شخصی است اما آنچه مشهود است نمی‌توان از قابلیت همگام سازی داده‌ها با مرورگر موجود بر روی رایانه شخصی صرفنظر کرد.

Table-best-android-browser-2014-edition

متاسفانه همه مرورگرهای موجود در لیست ما از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کنند. از سوی دیگر اکثر ما دوست داریم مرور بر روی وب را به صورت کاملا ناشناس دنبال کنیم بنابراین دور از ذهن نیست که این قابلیت به مشخصه‌ای استاندارد و پیش‌فرض در مرورگرهای گوشی‌های امروزی مبدل شود.

نهایتا قابلیت فشرده‌سازی اطلاعات نیز می‌تواند به عنوان یکی از اصلی‌ترین مشخصه‌های موجود در یک مرورگر مدنظر قرارگیرد. در ادامه می‌توانید لیستی از قابلیت‌های موجود در هر مرورگر را مشاهده کنید. همان‌طور که مشاهده می‌کنید UC Browser به بیشترین تعداد قابلیت‌های ممکن در میان مرورگرها تجهیز شده است. از سوی دیگر دولفین نیز به قابلیت‌هایی بعضا منحصر به فرد نظیر پشتیبانی از نمایه‌های حرکتی تجهیز شده است.

کارایی

از مقوله طراحی و قابلیت‌ها که بگذریم به یکی دیگر از قسمت‌های مهم در مرورگرهای اینترنتی خواهیم رسید. مدنظر داشته باشید که زیباترین مرورگرهای اندرویدی هم اگر کارایی مطلوبی نداشته باشند به زودی محبوبیت خود را از دست خواهند داد.

تست‌های انجام شده در این بررسی به دو قسمت تست‌های مصنوعی و تست‌های طبیعی مطابق با آنچه در عمل از مرورگر مشاهده می‌کنیم تقسیم می‌شوند. شاید از نظر کاربران زیادی، تست‌های مصنوعی با دید شک و تردید نگریسته شوند اما در دنیای مرورگرها، این تست‌ها به خوبی بازتابنده عملکرد مرورگرها در دنیای واقعی هستند.

تست SunSpider

SunSpider که در سال 2007 توسط اپل توسعه یافت امروز به یکی از بنچمارک‌های استاندارد برای مرورگرها مبدل شده است. این نرم‌افزار به طور ویژه بر روی توانایی مرورگر در اجرای کدهای جاوا اسکریپت متمرکز شده است.

SunSpider.jpg

در بررسی رابط کاربری و ظاهر مرورگرها از مرورگر Puffin خرده گرفتیم اما یکی از دلایلی که این مرورگر علی‌رغم ظاهر ناخوشایند! و دوست‌نداشتنی آن در لیست ما قرار گرفته، سرعت بالایی است که از طریق محاسبات ابری برای آن حاصل شده است. به عبارت دیگر، رایانه‌ای قدرتمند که کیلومتر‌ها دورتر از شما قرار دارد کلیه کارهای سخت و طاقت‌فرسا را انجام می‌دهد و Puffin تنها صفحه منتجه را به شما نشان می‌دهد. موقعیت گوگل کروم در این آزمایش نیز جای سوال دارد.

تست Mozilla Kraken

همانند تست قبلی، تست Mozilla Kraken نیز به بررسی کارایی مرورگر در اجرای کدهای جاوا اسکریپت اختصاص دارد با این تفاوت که این آزمایش از تست SunSpider بسیار سنگین‌تر است.

Mozilla-Kraken.jpg

باردیگر Puffin را در صدر و فایرفاکس را در جایگاهی نه‌چندان مطلوب مشاهده می‌کنیم (علی‌رغم اینکه شرکت پشتیبانی‌کننده این مرورگر، Kraken را تولید کرده است). مرورگر دلفین نیز ثابت کرد در این تست هیچ حرفی برای گفتن ندارد. همان‌طور که مشاهده می‌کنید رقابت میان مرورگرهای دیگر کاملا فشرده و تنگاتنگ است.

Browsermark

برنامه بنچمارک Browsermark تا حدود زیادی عملکرد واقعی مرورگرها را مورد بررسی می‌دهد و با نگاهی به مواردی که در طول تست توسط این برنامه مورد بررسی قرار می‌گیرد بیش از پیش به این نکته پی خواهید برد.

Browsermark.jpg

باردیگر Puffin پیشتاز این رقابت است و کروم در مکان دوم قرار می‌گیرد. نمایش دلفین بازهم ناامیدکننده است.

Peacekeeper

همانند نرم‌افزار پیشین، Peacekeeper نیز کارایی مرورگر در دنیای واقعی را مورد بررسی قرار می‌دهد. هنگامی که مسئله سرعت مطرح می‌شود، Puffin پیشتاز رقابت است و این مسئله در این تست بیش از هر تست دیگری مشهود است. دیگر مرورگرها امتیازاتی نزدیک به هم دارند اما فایرفاکس و دلفین در مکان‌های آخر جدول قرار دارند.

Peacekeeper.jpg

سازگاری با HTML5

یکی دیگر از قسمت‌های تست Peacekepper به بررسی سازگاری مرورگرها با استاندارد HTML5 مرتبط است. با توجه به فراگیری استفاده از این استاندارد، بررسی این نکته که آیا مرورگر شما نیز از این قابلیت پشتیبانی می‌کند یا خیر، مسئله‌ای مهم است.

Synthetic-benchmarks.jpg

علی‌رغم نتایج مایوس کننده فایرفاکس تا اینجای کار، این مرورگر در این آزمایش نشان داد که یکی از سازگارترین مرورگرها ( به همراه UC Browser) با استاندارد یادشده است. دیگر مرورگرها امتیازاتی نزدیک به هم کسب کرده‌اند.

کارایی در زمان بارگذاری صفحات

در این دسته از آزمایشات عملکرد مرورگرها در دنیای واقعی و در زمینه بارگذاری صفحات به خوبی به چالش کشیده می‌شود. بارگذاری این صفحات در دو حالت مختلف مورد بررسی قرار گرفت.

در این آزمایشات، سرعت بارگذاری در مواردی که مرورگر پیش از این اقدام به بازکردن صفحه‌ای خاص نکرده باشد نیز مورد بررسی قرار گرفت.

قانونی که در این آزمایشات مدنظر قرارگرفت، الزام به بارگذاری کامل محتوای یک صفحه است، زیرا برخی از مرورگرها پیش از بارگذاری کامل این صفحات، فرایند یادشده را متوقف کردند. تمامی تست‌ها چندین و چندبار تکرار شدند و نتایج نشان داده شده، میانگینی از کل نتایج بدست آمده‌اند.

بارگذاری گرم!

اغلب صفحاتی که در زمان وب‌گردی مشاهده می‌کنید، در واقع محتوایی هستند که اغلب برای مشاهده به آن‌ها رجوع می‌کنید. این عمل این شانس را به مرورگر شما می‌دهد تا در صورت امکان، حجم زیادی از اطلاعات را به خاطر بسپارد و نهایتا زمان بارگذاری کاهش یابد.

Hot-loading.jpg

همان‌طور که از نتایج مشهود است، تست‌های مصنوعی نتایج درستی داشتند و Puffin هنگامی که صحبت از سرعت بارگذاری صفحات می‌شود، بی‌رقیب در جایگاه نخست قرار می‌گیرد.

مرورگرهای کروم و CM Browser نیز در جایگاه‌های بعدی قرارگرفتند. متاسفانه مرورگرهایی مانند فایرفاکس، دلفین و اپرا از نظر کارایی و سرعت نتایج خوبی بدست نیاوردند.

بارگذاری سرد!

در این آزمایش عکس‌العمل مرورگرها در قبال صفحاتی که برای اولین بار است مشاهده می‌کنید مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این آزمایش Puffin از مکان اول خود در رده‌بندی پایین آمد اما بازهم عملکرد خوبی از خود نشان داد. مرورگرهایی مانند فایرفاکس و Javelin نیز بدترین عملکردها را داشتند.

Cold-loading.jpg

دلفین نهایتا خود را بالا کشید و در میانه جدول قرار گرفت و CM Browser نیز خود را به عنوان مرورگری قابل اعتماد در این زمینه ثابت کرد. کروم در این تست بهترین عملکرد را در میان مرورگرها به خود اختصاص داد.

میزان مصرف حافظه

آخرین تست انجام شده با میزان مصرف حافظه در ارتباط است. اگرچه اکثر گوشی‌های هوشمند در حال حاضر به حداقل یک گیگابایت رم تجهیز شده‌اند اما همچنان دستگاه‌هایی هستند که 512 مگابایت رم دارند.

MEMORY-consumption-best-Android-browsers-test-PhoneArena-680px

برای دستگاه‌های اینچنینی، کارایی همچنان یک چالش اساسی به حساب می‌آید. در این دستگاه‌ها، مرورگرهای سنگین یک معضل واقعی به حساب می‌آیند. به همین منظور میزان مصرف حافظه توسط هر مرورگر مورد بررسی قرار گرفت. این آزمایش در دو حالت، یکی به صورت بارگذاری صفحه‌آغازین و دیگری با 4 صفحه همزمان باز، انجام شد.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، به جز فایرفاکس، Puffin، کروم و اپرا، دیگر مرورگرها رقابتی نزدیک به هم دارند. Lightning Browser به عنوان سبک‌ترین مرورگر خود را در این لیست از دیگران جدا کرده است.

نتیجه‌گیری

مطمئنا شما هم با ما هم‌عقیده هستید که در آزمایشات انجام شده اگر مرورگری مانند Puffin را از دیگر مرورگرها جدا کنیم، نتایجی نزدیک به هم را مشاهده خواهیم کرد. واقعیت مشهود دیگر آنستکه مرورگرهایی مانند دلفین، اپرا و فایرفاکس از دیگر رقبای خود کند‌تر هستند و کروم و CM Browser در جایگاه سریع‌ترین‌ها قراردارند.

از نتایج دیگر این تست می‌توان به کشف مرورگر جدیدی به نام CM Browser اشاره کرد که تاکنون آنچنان که باید و شاید به چشم نیامده است. شاید بزرگ‌ترین معضل Puffin را باید رابط کاربری آن ذکر کرد، این مرورگر به راحتی لقب سریع‌ترین مرورگر اندروید را به خود اختصاص داده است اما به طور کلی اگر به دنبال مرورگری سریع برای گوشی اندرویدی خود هستید، مطمئن باشید هیچ یک از مرورگرهای حاضر در لیست ما، شما را مایوس نخواهند کرد.

Phonearena

شاید بخوای اینا رو هم بخونی:
1 نظر
  1. علی می‌گوید

    کار کردن با فایر فاکس خیلی لذت بخشه چی تو پی سی چه تو موبایل

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.