پیش‌بینی‌های آینده‌نگرانه‌ای که در سال 2014 به واقعیت پیوستند!

با پایان یافتن سال 2014 زمان آن فرارسیده تا نگاهی به وقایع و رویدادهایی که پیش‌ از این در حد خیال بودند بپردازیم، رویدادهایی که اکنون رنگ واقعیت به خود گرفته‌اند.

0

این ابداعات، محصولات و رویه‌ها از نظر تکنولوژیک فوق‌العاده هستند. ارتباط ذهن با ذهن و یا گلوله‌های خود راهنما، تنها نمونه‌ای از 15 پیش‌بینی هستند که اکنون به واقعیت مبدل شده‌اند.

ارتباط از راه دور ذهن‌ها

این سیستم که از طریق موج‌نگاری مغزی در ارتباط با اینترنت عمل می‌کند، نهایتا باعث شد تیمی بین‌المللی از محققان دو نتیجه موفقیت‌آمیز که یکی در هند و دیگری در فرانسه بود را به ثبت برسانند و نهایتا بتوانند واژه‌های “hola” و “ciao” را با موفقیت بین ذهن‌ها جابجا کنند. این رویه، موفقیتی بزرگ برای توسعه بیشتر تکنولوژی تله‌پاتی به شمار می‌آید.

The-Most-Futuristic-Predictions-That-Came-True-In-2014-01

در اقدامی مشابه نیز تیمی از محققان توانست سیستمی توسعه دهد که بتواند حرکت اشخاص دیگر را کنترل کند. محققان دانشگاه واشنگتن توانستند با این رویه سیگنال‌هایی را برای کنترل حرکت دست شخصی دیگر صادر کنند.

ایمیل کردن آچار به ایستگاه فضایی

محققان موفق شدند با استفاده از تکنولوژی پرینت سه‌بعدی نقشه یک آچار مورد نیاز فضانوردان را به ایستگاه فضایی ایمیل کنند. این آچارِ بیست تکه بر روی زمین طراحی و سپس به فضا ایمیل شد.

The-Most-Futuristic-Predictions-That-Came-True-In-2014-02

این مورد یکی از مثال‌هایی است که پرینت سه‌بعدی می‌تواند بر روی زندگی و حتی مسافرت‌های فضایی تاثیرگذار باشد.

استفاده از انیمیشن‌های معلق در جراحی

اگرچه این رویه هنوز در مراحل آزمایشی قرار دارد اما یک موفقیت بزرگ به شمار می‌‌آید. جراحان مرکز پزشکی Presbyterian از این انیمیشن معلق و یا آنچه که به گفته آن‌ها نجات و احیا اضطراری نامیده می‌شود برای آرام کردن قربانیان آسیب‌های مختلف در حین انجام عمل جراحی استفاده کردند.

The-Most-Futuristic-Predictions-That-Came-True-In-2014-06

این تکنیک که تنها بر روی بیمارانی که احتمال مرگ آن‌ها وجود دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد به خنک کردن بدن با روشی داخلی به عنوان جایگزینی برای خنک‌کردن بیرونی می‌پردازد. در این روش خون بیمار با یک محلول نمکی جایگزین می‌شود تا کارایی متابولیکی بدن آهسته‌تر شده و نیاز به اکسیژن کاهش یابد.

سلاح لیزری نیروی دریایی آمریکا

این دستگاه که یک لیزر با انرژی بالا نامیده می‌شود در حال حاضر مراحل آزمایشی خود را در خلیج فارس سپری می‌کند.

The-Most-Futuristic-Predictions-That-Came-True-In-2014-10

این دستگاه هنوز در مراحل اولیه بهره‌برداری قرار دارد اما در محیط‌های واقعی توانایی آن مورد سنجش قرار گرفته و از آن برای نابودی دو قایق و یک هواپیمای بدون سرنشین استفاده شده است.

به کارگیری ذهن یک کِرم در روبات

محققان در پروژه OpenWorm در حال تلاشند تا نمونه‌ای دیجیتالی از موجوداتی مانند کرم بسازند. در حال حاضر این محققان موفق به طراحی نرم‌افزاری شده‌اند که رویه طبیعی شبکه‌های عصبی کرم را بازسازی می‌کند.

The-Most-Futuristic-Predictions-That-Came-True-In-2014-09

Buspice یکی از اعضای این تیم تحقیقاتی می‌گوید:

تحقیقات ما به نحوی است که عملکرد عجیب مغز کرم را به صورت ورودی‌های سنسوری و خروجی‌های موتوری به کار بگیریم. آنچه که حاصل شد حرکات تصادفی و عجیب‌ و غریب ربات بود که به محرک‌های محیطی همانند یک کرم واقعی پاسخ نشان می‌داد.

حل یک مسئله ریاضی خارج از توان انسان توسط رایانه

Steven Strogatz ریاضیدان معروف، زمانی پیش‌بینی کرده بود که راه‌حل‌های رایانه‌ای در حل مسائل ریاضی زمانی به نقطه‌ای می‌رسند که فراتر از توانایی‌های انسانند و اکنون به نظر می‌رسد این پیش‌بینی رنگ واقعیت به خود گرفته است.

The-Most-Futuristic-Predictions-That-Came-True-In-2014-04

در سال 2014 یک رایانه موفق شد مسئله تفاوت Erdős را حل کند. متاسفانه ریاضیدانان از درست بودن پاسخ نهایی مطمئن نیستند زیرا راه حل موجود به بلندای همه صفحات مرجعی مانند ویکی‌پدیا است.

ساخت کروموزوم مصنوعی از پایه

در رویدادی که بزرگ‌ترین مورد مرتبط با زندگی مصنوعی! به شمار می‌آید، محققان دانشگاه نیویورک موفق به ساخت کروموزومی کاملا کارا شدند. این محققان حتی موفق شدند تغییرات ویژه مدنظر خود را نیز بر روی کروموزوم‌ها اعمال کنند.

The-Most-Futuristic-Predictions-That-Came-True-In-2014-05

تغییراتی که شامل یک تغییردهنده شیمیایی است که به دانشمندان امکان استفاده از آن برای ایجاد تنوع وسیعی از ژن‌ها و ویرایش سریع‌تر آن‌ها را می‌دهد. این روند، تغییری مهم در فرضیات انسان در زمینه تغییر کروموزوم‌های انسانی ایجاد کرده است.

به‌کارگیری سیستم‌های پیشنهاددهنده در نوع سرمایه‌گذاری

برخی این مورد را یک ترفند تبلیغاتی عنوان می‌کنند اما شرکت هنگ‌کنگی سرمایه‌گذاری Deep Knowledge توانسته ماشینی با توانایی یادگیری با نام VITAL تولید کند تا خدمتی ایده‌آل به مدیران خود انجام داده باشد.

The-Most-Futuristic-Predictions-That-Came-True-In-2014-13

این ماشین از ترفندهایی که بعضا برای انسان واضح و آشکار نیستند برای پیشنهاد سرمایه‌گذاری بهره می‌برد. این سیستم با حجم گسترده‌ای از اطلاعات سروکار دارد و نهایتا بهترین شرکت‌ها را برای سرمایه‌گذاری مشخص می‌کند.

دستان مصنوعی که با ذهن کنترل می‌شوند

Les Baugh اولین انسانی است که دو دست با توانایی کنترل از طریق ذهن دریافت کرده است. این دستان وی در حال حاضر دائمی نیستند اما محققان جان هاپکینز امیدوارند این بازوان نهایتا به عنوان دستانی دائمی به کار گرفته شوند.

The-Most-Futuristic-Predictions-That-Came-True-In-2014-07

در اقدامی جداگانه محققان موفق شدند دستانی که احساس دارند و اولین دستان قابل کنترل با ذهن و البته آزادی عمل 10 درجه‌ای را تولید کنند.

دستگاهی برای نامرئی کردن اجسام در طیف مرئی

پیش از این دستگاه‌هایی برای نامرئی کردن اجسام دیده بودیم اما این دستگاه با ساخته‌های پیشین کاملا متفاوت است. محققان دانشگاه Rochester توانسته‌اند دستگاهی ارزان و شگفت‌انگیر ابداع کنند که به عنوان اولین ساخته با توانایی سه‌بعدی نامرئی کردن اجسام در طیف نوری مرئی به شمار می‌آید.

The-Most-Futuristic-Predictions-That-Came-True-In-2014-03

برای بهره‌گیری از این دستگاه، محققان در فرآیندی چهار لنز نوری استاندارد را ترکیب کرده و نهایتا موفق به مخفی کردن اشیا شدند. این لنزها حتی هنگامی که کاملا در کنار آن‌ها قرار می گیرید نیز قابل استفاده هستند و اشیا مختلف را از نظر پنهان می‌کنند. این سیستم نهایتا می‌تواند برای استفاده در نقاط کور خودروها و یا استفاده در اطاق عمل به منظور بهبود مشاهده جراح حتی از میان دستانش مورد استفاده قرار گیرد.

ضمایر جنس خنثی به آمریکای شمالی رسیدند

مدرسه ونکوور ضمایر جنس خنثی را به صورت “xe”,”xem”,”xyr” معرفی کرد. این اقدام، مشابه رویه تصویب شده در کشورهای سوئد و آلمان است.

اورانگوتانی که قانونا یک شخص واقعی است

در اقدامی بی‌سابقه که می‌تواند بر قوانین موجود تاثیرگذار باشد یک اورانگوتان 29 ساله که در باغ وحشی در آرژانتین نگهداری می‌شد از حقوق مرتبط با آناتومی بدن برخوردار شد!

The-Most-Futuristic-Predictions-That-Came-True-In-2014-14

این نکته که توسط Paul Buompadre وکیل AFADA اعلام شد راه را برای آزادی موجودات حساسی که غیرمنصفانه و خودسرانه از آزادیشان در باغ وحش‌ها، سیرک‌ها، پارک‌های آبی و آزمایشگاه‌های مختلف محروم شده‌اند هموار خواهد کرد. این اورانگوتان از باغ وحش آزاد و به محل طبیعی زندگی خود بازخواهد گشت.

گلوله‌های خودراهنما!

موسسه DARPA سیستمی با نام EXACTO ابداع کرده که از گلوله‌های خود راهنمای کالیبر 50 با توانایی راهنمایی شدن از طریق یک لیزر بهره می‌برد. این گلوله می‌تواند جسمی را که در فاصله‌ای تا 1.9 کیلومتر قرارگرفته مورد هدف قرار دهد.

The-Most-Futuristic-Predictions-That-Came-True-In-2014-08

این تکنولوژی توسط موسسه Teledyne توسعه یافت اما توضیحات بیشتری در مورد نحوه عملکرد آن منتشر نشد.

جنگ رسانه‌ای-سایبری میان آمریکا و کره شمالی

همه چیز از یک فیلم شروع شد اما نتایج و تحرکات مختلفی در نتیجه این فیلم به وقوع پیوست.  هک شدن استودیو سونی پیکچرز مستقیما به کره شمالی نسبت داده شد ( اتهامی که هنوز ثابت نشده است) و نهایتا این عمل منجر به توقف مقطعی اکران فیلم مصاحبه شد.

The-Most-Futuristic-Predictions-That-Came-True-In-2014-12

کمی بعد اینترنت کره شمالی به طور کامل قطع شد و این اقدام نیز به ایالات متحده آمریکا نسبت داده شد.

رباتی که بر روی یک ستاره‌دنباله‌دار نشست!

پیش از این شاهد فرود موفقیت آمیز روبات‌ها بر روی سیاره‌های مختلف بودیم اما پیش از این اقدامی در زمینه فرود روبات‌ها بر روی ستاره‌دنباله‌دار انجام نشده بود.

The-Most-Futuristic-Predictions-That-Came-True-In-2014-11

فرود دلخراش Phiale بر روی ستاره دنباله‌دار 67P در ماه نوامبر آنچنان که باید و شاید عالی نبود اما کل فرایند، اقدامی موفقیت‌آمیز بود. علاوه بر تولید تصاویری بدیع و شگفت‌انگیز، نتایجی در خصوص ترکیبات ارگانیک موجود بر روی ستاره دنباله دار و ایده شکل‌گیری اقیانوس‌ها حاصل شد.

io9

شاید بخوای اینا رو هم بخونی:

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.