چگونه گوگل 95 درصد از دستگاه‌های اندرویدی را ایمن کرده است؟

با وجود یک میلیارد دستگاه اندرویدی در سراسر دنیا نگرانی از بابت نرم‌افزارهای مخرب اندرویدی روز به روز بیشتر می‌شود اما اخیراً گوگل راهکاری اندیشیده که توانسته با آن 95 درصد از دستگاه‌ها را ایمن کند.

1

فارنت: با وجود یک میلیارد دستگاه اندرویدی در سراسر دنیا نگرانی از بابت نرم‌افزارهای مخرب اندرویدی روز به روز بیشتر می‌شود اما اخیراً گوگل راهکاری اندیشیده که توانسته با آن 95 درصد از دستگاه‌ها را ایمن کند.

Android-Malware

کمتر از یک ماه پیش شرکت امنیتی Bluebox ادعا کرد به دلیل مشکلی در بررسی امضای دیجیتالی اپلیکیشن‌ها حدود 99 درصد از دستگاه‌های اندرویدی در معرض خطر یک حفره امنیتی جدی هستند. این مشکل که از اندروید 1.6 به بعد وجود داشته به نظر ادعای صحیحی آمد و گوگل سریعاً درصدد رفع مشکل برآمد و یک پچ امنیتی را برای تولیدکنندگان دستگاه‌های اندرویدی ارسال کرد تا از طریق آن این مشکل رفع شود؛ اما این عمل کافی نبود چرا که تولیدکنندگان کمی در ارائه آپدیت‌ها تنبلی می‌کنند.

گوگل هم که از این موضوع باخبر شد خوشبختانه دوباره دست به کار شده و چاره جدیدی اندیشیده است. آیا Bouncer را می‌شناسید؟ یکی از قابلیت‌های مهم این سرویس پنهان که با اندروید 4.2 معرفی شد: بررسی اپلیکیشن‌هاست. چه اپلیکیشن‌هایی که مستقیماً از گوگل پلی دانلود می‌شوند و چه اپلیکیشن‌هایی که از فروشگاه‌های دیگر و یا توسط خود کاربر از طریق فایل‌های apk نصب می‌شوند.

حالا شاید بپرسید رقم 95 درصد از کجا آمده است؟ مگر چند درصد از دستگاه‌های اندرویدی به اندروید 4.2 یا بالاتر مجهز هستند؟ به گفته ComputerWorld گوگل این سرویس بررسی اپلیکیشن‌ها یا Verify Apps را بخشی از مجموعه Google Play Services قرار داده که برای همه دستگاه‌های با اندروید 2.3 نان زنجبیلی یا بالاتر عرضه شده است و این یعنی 95 درصد از دستگاه‌های اندرویدی.

به شخصه استراتژی گوگل را بیشتر می‌پسندم که به کاربران اجازه می‌دهد با مسئولیت خودشان اپلیکیشن‌های خارج از گوگل پلی را نیز نصب کنند و حتی برای آن‌ها نیز درصدد رفع مشکلات امنیتی برآمده است. با این روش گوگل بدون منتظر ماندن برای آپدیت‌های تولیدکنندگان توانسته 95 درصد از دستگاه‌های اندرویدی را ایمن کند؛ پس اگر نگران امنیت خود هستید کافیست Google Play Services را به روز نگاه دارید.


پایان مطلب/

Source: PhoneArena

شاید بخوای اینا رو هم بخونی:
1 نظر
  1. ar30 می‌گوید

    هه چه باهال .. حنما این کارو میکنم

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.