بیست‌سالگی www مبارک!

امروزه شبکه جهانی وب یا همان اینترنت یک سیستم اسناد ابر متن پیوسته است که از طریق اینترنت قابل دسترسی می باشد

2

به گزارش فارنت و به نقل از پایگاه اینترنتی تک اسپوت ،در تاریخ 6 اگوست سال 1991 ،مهندس بریتانیایی و مهندس علوم رایانه به نام تیم برنرزلی از سازمان تحقیقات هسته‌ای اروپا یک سایت اینترنتی راه اندازی کرد و شبکه جهانی وب را به صورت رسمی پایه گذاری شد.

Happy Birthday World Wide Web turns 20-2
تیم برنرز- لی مخترع اینترنت یا شبکه جهانی وب

این مهندس بریتانیایی یک پروژه سازماندهی اطلاعات را جمع آوری کرده و نتایج حاصله از آن را در به صورت خلاصه در یک سرور هایپر تکست قرارداد تا همگان بتوانند نتایج این تحقیقات را مشاهده کنند و از آن روز 20 سال می‌گذرد.

امروزه شبکه جهانی وب یا همان اینترنت یک سیستم اسناد ابر متن  پیوسته است که از طریق اینترنت قابل دسترسی می باشد و در اصل کاربران می‌توانند صفحات وب که شامل متن ،تصاویر ،فیلم‌ها و فایل‌های چند رسانه‌ای است را به وسیله یک مرورگر وب مشاهده کنند و حرکت بین این صفحات نیز از طریق لینک‌های اختصاصی امکان پذیر می‌باشد.

Happy Birthday World Wide Web turns 20-3
اولین صفحه که بر روی شبکه جهانی وب قرار گرفت

برنز لی که اکنون مدیر کنسرسیوم پهنای شبکه جهانی وب است در ماه مارس 1989 یک پیشنهاد را بر اساس استفاده از مفاهیم سیستم های هایپرتکست مطرح کرد  که در نهایت به شبکه جهانی وب تبدیل شد و در نوامبر 1990 نیز وی با رابرت کایلایی بلژیکی پیشنهاد استفاده از هایپرتکست برای پیوند بین اطلاعات و دسترسی به آنان مطرح کرد.

Happy Birthday World Wide Web turns 20
رایانه next که با آن اولین وب سرور راه اندازی شد

این پروژه برای عمومی شدن در سال 1990 در سرن ژنو معرفی شد و برنرزلی یک رایانه next را که توسط استیو جابز تولید شده بود را به عنوان اولین وب سرور جهان مورد استفاده قرار داد و یک مرورگر وب با نام WorldWideWeb را نیز به مرحله تولید درآورد  و با نوشتن اولین صفحات وب ،او به صورت اتوماتیک تمامی ابزار لازم را برای ایجاد یک وب سایت فراهم اورده بود.

Happy Birthday World Wide Web turns20-1
این دستگاه یک سرور است لطفا آنرا لمس نکنید-با تشکر مخترع وب!

گفتنی است که در سال 2003 لقب سر از سوی ملکه الیزابت به وی اهدا شد و از ان زمان ما او را با لقب سر تیم برنرز لی میشناسیم.

جالب است بدانید اولین وب‌سایت یا اولین صفحه اینترنتی بخشی از آدرس info.cern.ch بود و در واقع فقط یک صفحه اطلاعات (info) شامل چند لینک بود که اکنون صفحه ذخیره شده آن را اینجا می‌توانید ببینید: اولین صفحه اینترنتی جهان

متشکریم سرتیم برنزلی

پی نوشت:در حالی که در کشور کره جنوبی اینترنت 2 مگابایت مانند برق در سیم های برق جریان دارد و مانند هوا رایگان برای تمامی مردم است و در کشور نروژ اینترنت موبایلی با سرعت گیگابایت در مراحل نهایی آزمایش میباشد ما هنوز اندرخم تعیین سرعت برای کاربران و سخنرانی در مورد ضریب نفوذ اینترنت در کشورمان در یالای فلان درصد هستیم شاید مسئولان ما نمیدانند اینترنتی که سرتیم برنزلی  با آن اینترنت را راه اندازی کرد(دیال آپ) اکنون دیگر به یک جور شوخی در جهان تبدیل شده است و….

پایان مطلب/

شاید بخوای اینا رو هم بخونی:
2 نظر برای این مطلب
  1. محمد می‌گوید

    خیلی خوب بود
    فقط ترجمه متن عکس آخر این می شه:
    “این دستگاه یک سرور است ، آن را خاموش نکنید”

  2. مجید می‌گوید

    اینترنت پر سرعتم آرزوست …!؟

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.