آغاز تحول در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ نوید خوش وزیدن نسیم تحول

شاید به جرأت بتوان از آقای دکتر محمود واعظی به عنوان اولین وزیری که عزم خود را برای تغییر بنیادی و تحول گرا در دولت دوازدهم آغاز کرده است نام برد.

0

مشهود است که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات طی دولت یازدهم زمینه سازی تحقق بسیاری از اقدامات و پروژه های ملی از جمله راه اندازی کریدور تخصصی فناوری اطلاعات، تدوین برنامه های دست یابی به اقتصاد درون زا در سطح ملی و منطقه‌ای، ایجاد اشتغال پایدار در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و بسیاری پروژه های راهبردی و مطالعاتی دیگر را توسط پژوهشگاه فناوری اطلاعات، سازمان فناوری اطلاعات ، سازمان تنظیم مقررات و سایر بخش ها آغاز کرده و هم اینک با ایجاد روندی کاملا آرام و پویا در ساختار و مدیریت ، سعی در تسریع و همواری مسیر اجرای برنامه ها طی دولت آینده دارد. مسیری که طی ماهها و سالهای آینده ارزش و ماهیت زحمات این چند ساله را بهتر نمایان خواهد کرد.

با توجه به پویایی و روزآمدی موارد مطروحه در این حوزه و انتظارات اجتماعی از دسترسی به امکانات و زیرساخت های ارتباطی و مدیریت و نشر صحیح امکانات و ابزار فناورانه و مدیریت و توسعه بهینه و یکنواخت بازار در کنار تعامل و دست یابی به بازهای هدف خارجی همواره از مهمترین دغدغه های دکتر واعظی و تیم مدیریتی ایشان طی سالهای اخیر بوده است و هم اینک  تقویت بدنه اجرایی و مدیریتی و استفاده از افراد دارای کارنامه و دلسوز نشان از همت دوچندان ایشان و مجموعه در تحقق اهداف می باشد.

در همین راستا، مطلع شدیم که طی حکمی از سوی دکتر امیرحسین دوائی مرکزی (معاون نوآوری و فناوری وزیر ) آقایان حسین صمیمی ، فرامرز امینی و حمیدرضا احمدیان به ترتیب به سمت مشاور اجرایی معاونت، مدیرکل دفتر همکاریها و توسعه صنعت و مدیرکل نوآوری و حمایت از سرمایه گذاری منصوب شده اند.

آنچه همواره به عنوان یک خواسته جدی بخش خصوصی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات طلب می شده است پویایی و تقویت حوزه فناوری و نواوری و تعامل مثبت و ارزشمند این حوزه با صنعت ، بازار ، کارآفرینان و غیره می باشد. پرواضح است در صورت ارائه عملکرد بهینه این حوزه در وزارت مذکور می توان شاهد رونق و تحقق برنامه های راهبردی ملی و منطقه ای در حوزه فناوری اطلاعات بود.

حسین صمیمی مدیرکل اسبق دفتر مدیر پروژه‌های فناوری اطلاعات وزارت با حکمی به سمت مشاور اجرایی معاونت منسوب گردید. شاید یکی از مهمترین اهداف این تصمیم استفاده از دانش و تجربه ایشان در فعال نمودن دبیرخانه وام وجوه اداره شده بوده است. ایشان سابقه مدیریتی در سازمان تنظیم مقررات و پژوهشگاه فناوری اطلاعات داشته و از مدیران با تجربه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات محسوب می شوند. پیگیری دقیق و منسجم برنامه های راهبردی حوزه فناوری و نوآوری و همچنین مطالبات کارآفرینان و بخش خصوصی در استفاده از ظرفیت های حمایتی وزارت مذکور و بطور مشخص حوزه وام وجوه اداره شده از مهمترین عوامل این انتصاب بوده است.

از سوی دیگر فرامرز امینی که از نیروهای باسابقه در پژوهشگاه فضایی بوده و در طرحهای متعدد و سمت های مختلف فعالیت داشته اند به عنوان مدیر کل دفتر همکاری‌ها و توسعه صنعت انتخاب شده اند. با توجه به برنامه راهبردی وزارت مذکور در به سامان رساندن تجهیزات مورد نیاز و اجرای طرح پیوست فناوری اطلاعات که با رویکرد مدیریت بهینه خرید تجهیزات و خدمات در حوزه های ارتباطی می باشد، گرچه مهندس امینی چهره ای ناشناخته در حوزه فناوری اطلاعات هستند اما با توجه به رزومه پژوهشی و اجرایی طی 30 سال اخیر ایشان، این تغییر مثبت و سازنده پیش بینی می گردد. انتظار می رود ایشان بتوانند مدل توسعه صنعت و برنامه اشتغال پایدار را به طور جدی و با همکاری بخش های خصوصی به سرانجام برسانند.

پیگیری و هموار سازی مسائل مرتبط با نوآوری، شتابدهنده ها، مراکز رشد فناوری اطلاعات از یک سو و تحقق پرو‍ژه های راهبردی از سوی دیگر و ضرورت تدوین و اجرای بسته های حمایتی مورد نیاز بخش های خصوصی همواره از جدی ترین مسائل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بوده است و انتصاب حمیدرضا احمدیان به سمت مدیرکل نوآوری و حمایت از سرمایه گذاری به جرات اقدامی موثر و ارزشمند پیش بینی می گردد.

با توجه به رزومه و عملکرد ایشان در حوزه های مختلف و از جمله  وزارت امور اقتصادی و دارایی  این انتصاب را می توان آغاز مرحله اجرایی  تکمیل حلقه مفقوده وزارت مذکور و بخش های مختلف زیر مجموعه و حوزه های کارآفرینانه و صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات دانست. آنچه ارزشمند است توجه به این نکته است که حوزه فعالان صنعت ICT به این انتصاب ها و ماموریت های جدید وزارت مذکور روی خوش و رضایت داده اند و امیدوارند که بدنه مدیریت جدید بتواند به سرعت فاصله میان بخش های مختلف را به حداقل برساند و آغاز راهی برای تحقق برنامه های مورد انتظار جامعه از جمله توسعه اشتغال پایدار، جذب سرمایه گذاری خارجی، ایجاد کریدور فناوری اطلاعات و غیره باشد.

 

شاید بخوای اینا رو هم بخونی:

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.