لزوم تدوین نقشه راهی منسجم برای رسیدن به شهرهای هوشمند در ایران

ششمین دوره نمایشگاه بین‌المللی فناوری و نوآوری (INOTEX2017) به همت پارک فناوری پردیس و با پشتیبانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف تعریف همکاری‌های بین‌المللی فناوری و ارتقای توان فناورانه شرکت‌های ایرانی و با حضور جمعی از صاحبان فناوری، صنعتگران، دانشمندان و بازرگانان داخلی و خارجی برگزار شد.

0

در طی برگزاری این نمایشگاه که در واقع مرکزی جهت تبادل فناوری و سرمایه‌گذاری به‌حساب می‌آمد، ابزارهای مختلفی برای مذاکره و همکاری بین شرکت‌های داخلی و خارجی به‌کار گرفته شد.

به وجود آوردن زمینه مساعد جهت انجام ملاقات‌های علمی و اقتصادی بین هیئت‌های کشورها در جهت ایجاد حسن تفاهم میان آنها بیانگر بعد دیگری از فلسفه وجودی این نمایشگاه به‌حساب می‌آمد.

همچنین آشنایی مردم و متخصصین با فناوری و تکنیک‌های جدید و مدرن در سطح جهانی، بالا بردن سطح کمی و کیفی تولید و آشنا ساختن کشورهای مختلف با امکانات و استعدادهای دیگر کشورها، از دیگر اهداف برگزاری این نمایشگاه بین‌المللی به شمار می‌آمد.

گفتنی است در حاشیه برگزاری این نمایشگاه نشست‌های تخصصی با موضوعات نوآوری و مدل‌های کسب‌وکار برهم زننده، روش‌های نوین در تأمین مالی نوآوری‌های فناورانه، فناوری و نوآوری در خدمت هوشمندی پزشکی، تجاری سازی صنایع فرهنگی با رویکرد شبکه‌ای، توسعه زیست‌بوم اینترنت اشیا در ایران (IOT): چالش‌ها و فرصت‌ها و شهرهای آینده: هوشمند و پایدار برگزار گردید.

در روز دوم برگزاری نشست‌های تخصصی و از آنجایی که شهرنشینی نیروی محرکه دست یافتن به توسعه پایدار در قرن بیست و یکم است و توسعه تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات نقش بسیار مهمی در ایجاد توسعه پایدار شهری ایفا می‌کند، تا جایی که اصلاح شهر هوشمند نقطه اتصال شهرنشینی فزاینده قرن بیست و یکم و گسترش تکنولوژی‌های نوین به‌حساب می‌آید، نشست تخصصی در این خصوص با حضور دکتر مهدی بینا مدیرکل فناوری‌های نوین فاوا ریاست جمهوری و مدیر پروژه دولت هوشمند در مرکز گسترش فناوری اطلاعات ایران، دکتر بابک نگاهداری رییس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران، DR Wolfgang loibl معاون برنامه‌ریزی و هماهنگ‌کننده شهرهای هوشمند AIT اتریش و پروفسور  Antonio j.jara از کشور اسپانیا برگزار گردید.

در این نشست دکتر بینا ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته در زمینه توسعه شهرهای هوشمند در کشور گفت: فناوری‌های نوین نقش بسیار پررنگی در حل چالش‌های جهان دارند و همان‌طور که می‌دانید سازمان ملل متحد نقشه راهی را با عنوان برنامه توسعه پایدار در این زمینه ارائه داده است که ما بر اساس آن و همچنین بر اساس رصد فناوری‌های نوینی که انجام داده‌ایم مبتنی بر نقشه راه دولت هوشمند، پایلوت‌های موفقی از هوشمند سازی را در کشور برقرار نمودیم.

بینا گفت: با بررسی‌های صورت گرفته مشخص است که در 10 سال آینده شاهد تحول سریع فناوری خواهیم بود بنابراین باید به سمت دستیابی به شهرهای هوشمند حرکت کنیم.

وی ادامه داد: یونسکو و ITU شهرهای  هوشمند را این‌گونه تعریف می‌کند که شهر هوشمند شهری نوآور است که از فناوری اطلاعات و ارتباطات استفاده می‌کند تا کیفیت زندگی، کارایی عملیات شهر و خدمات بعلاوه رقابت‌پذیری را ارتقا دهد.

مدیر پروژه دولت هوشمند ادامه داد: برای رسیدن به حاکمیت مطلوب باید عقب‌ماندگی‌های خود را در حوزه دولت الکترونیک در کشور جبران کنیم که برای این منظور ضروری است با تدوین نقشه راهی منسجم و برنامه زمان‌بندی عملیاتی بتوانیم به روش‌های سریع و مستقل از ساختارهای جاری که در کشور داریم خدمات دولت همراه و در نهایت دولت هوشمند را ارائه کنیم که این مهم در نهایت منجر به عملکرد دولت در حاکمیت مطلوب و همچنین رضایتمندی مردم و رشد چشمگیر جمهوری اسلامی ایران در رتبه بندی‌های جهانی دولت الکترونیک می‌شود.

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.