آیا می‌دانید لنزهای طبی چشم در ابتدا از شیشه ساخته شده بودند؟

شاید باور این امر برای ما مشکل باشد اما قبل از ظهور لنز‌های پلاستیکی، لنز‌های طبی از شیشه ساخته می‌شدند. جالب اینجاست که گفته می‌شود ایده استفاده از لنز برای بهبود بینایی توسط لئوناردو داوینچی در سال ۱۵۰۸ میلادی مطرح شده بود اما چشم‌پزشکان در قرن نوزدهم میلادی لنزهای شیشه‌ای را برای بهبود بینایی مورد آزمایش قرار می‌دادند.

0

در اواخر سال ۱۲۹۹ شمسی بود که برای اولین بار یک چشم‌پزشک آلمانی در دانشگاه کیل (Kiel) آلمان موفق به ساخت لنزهای شیشه‌ای گردید و حیرت پزشکان آمریکایی را برانگیخت. جالب اینجاست که لنزهای ساخته شده در قرن ۱۹ میلادی امکان بسته شدن چشم را به بیمار نمی‌داند.

در نهایت دکتر L.Heine موفق شد لنز‌های شیشه‌ای را برای قرار گیری راحت‌تر در چشم بهینه کند. در اینجا اشاره به مطلبی چاپ شده در یکی از نشریات پزشکی خرداد ماه سال ۱۳۰۹ شمسی نیز خالی از لطف نیست.

لنزهای چشمی اختراع شده توسط دکتر L. Heine بدون اینکه مشکلی در پلک‌ زدن بوجود بیاورند به راحتی در چشم قرار می‌گیرند. با این اختراع انتظار می‌رود تا شاهد تحولی در علم چشم‌پزشکی باشیم. دکتر L. Heine بر این باور است تا به زودی شاهد رواج استفاده از این لنزها باشیم.

جالب اینجاست که استفاده از این لنزها نیز بسیار راحت است و به راحتی درون چشم قرار می‌گیرد. از طرف دیگر لنزهای جای گرفته در چشم نیز به سادگی از نمای بیرون قابل رویت نیستند و تنها در زوایای خاصی دیده می‌شوند.

First-Contact-Lenses-Used-to-Be-Made-Out-of-Glass

در این تصویر نیز مخترع این لنزهای شیشه در حالی‌که آنها را در چشم خود قرار داده مشاهده می‌شود و در سمت چپ می‌توانید این لنزها را از نمای نزدیک مشاهده کنید. عجیب اینکه که مخترع لنزهای شیشه‌ای به این نکته فکر نکرده بود که اگر ضربه‌ای به چشم فردی که این لنز‌های شیشه‌ای را در چشم خود کار گذاشته وارد شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟!

با این حال با توجه به پیشرفت‌های اخیر علم چشم‌پزشکی می‌توان پیش‌بینی کرد که در آینده نزدیک با عمل لیزر بینایی کامل را به مریض بازگرداند تا دیگر نیازی به استفاده از لنز نداشته باشد.

golem.de

شاید بخوای اینا رو هم بخونی:

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد. در صورتی که در بخش نظرات سوالی پرسیده‌اید اگر ما دانش کافی از پاسخ آن داشتیم حتماً پاسخگوی شما خواهیم بود در غیر این صورت تنها به امید دریافت پاسخ مناسب از دیگران آن را منتشر خواهیم کرد.