• Apr 18 2014
  • ۲۹ فروردین ۱۳۹۳
  •  
  • 
  •  


معرفی و بررسی اندروید مارکت ایرانی مایکت

۱۰ آذر ۱۳۹۰ توسط محسن صحافی در برنامه هفته اندروید, خبر منتخب | ۹ نظر | 15,946 views

فارنت: با اینکه چندین سال از عرضه سیستم عامل تلفن همراه اندروید به بازار می‌گذرد و این سیستم عامل اکنون به سیستم عامل محبوب ایرانیان تبدیل شده اما همچنان کاربران ایرانی و علی‌الخصوص کسانی که سابقه استفاده از این سیستم عامل را ندارند با مشکل تهیه برنامه‌ها از منابع موثق و معتبر روبرو هستند.

در این میان فروشگاه اندروید مارکت ایرانی بازار پیش از این راه‌اندازی شده است و با توجه به سابقه و دیگر خصوصیت‌های خود با استقبال خوبی نیز روبرو شده است . برنامه اندروید مارکت ایران‌اپز نیز از سوی عوامل شرکت سامسونگ در ایران تهیه شده و همچنان تنها در گوشی‌های سامسونگ کاربرد دارد.

امروز قصد داریم اندروید مارکت ایرانی دیگری با نام مایکت‌ را برای شما معرفی و بررسی نمائیم که پس از برگزاری نظرسنجی انتخاب اندروید مارکت ایرانی با درخواست برخی کاربران و همچنین سازندگان این برنامه انجام می‌گیرد.

ما در ابتدا برای روایت بهتر توضیحات از قسمت تنظیمات که در همان ابتدای کار از منوی پائین به آن دسترسی خواهید داشت زبان برنامه را به زبان فارسی تغییر دادیم.

با باز کردن این برنامه یک فهرست شش‌تایی از گزینه‌ها در برابر شما قرار می‌گیرد که شامل برنامه‌ها، بازی‌ها، جستجوی برنامه، دانلود و به‌روزرسانی است. منوی اول از لحاظ ظاهری بسیار ساده به نظر می‌رسد.

در منوی برنامه‌ها شاهد منوهای دیگری مانند آب و هوا، آموزش، ابزارها، اجتماعی، ارتباطات و .. هستیم که در زیر نام هر منو تعداد برنامه‌های موجود در آن به نمایش درآمده است از نظر دسته‌بندی اقدام مناسبی صورت گرفته و دقیقا منوی اندروید مارکت گوگل بکار گرفته شده است. البته بر خلاف سایر اندرویدمارکت‌های ایرانی در نام برنامه‌ها شاهد عناوین فارسی در برنامه‌های پرکاربرد نیستیم و حتی برای بالا و پائین کردن منوی  برنامه‌ها و بارگذاری کامل نام و تصاویر آیکون آنها نیاز به اتصال اینترنتی است که برای جستجوی افلاین برنامه کار را کمی مشکل می‌کند. اما نکته مثبت درج میزان محبوبیت و حجم برنامه در کنار نام برنامه‌هاست و اینکه اگر شما برنامه‌ای را قبلا نصب کرده باشید تیک سبز رنگی به عنوان علامت در کنار آن قرار می‌گیرد.

در منوی بازی‌ها شاهد ۵ دسته‌بندی بازی‌های فکری، بازی‌های هیجانی، بازی‌های ورزشی، تفننی و دسته‌بندی ماشین‌سواری! هستیم که به نظر با توجه به علاقمندی کاربران این اندروید مارکت تنظیم شده و استاندارد خاصی ندارد اما باز هم به نظر نمی‌توان به راحتی بازی مورد نظر خود را یافت و باید به بخش جستجو متوسل شد و این موضوع در باقی اندرویدمارکت‌های ایرانی نیز دیده می‌شود. در منوهای بعدی نیز که البته برای دیدن آنها به اینترنت نیاز دارید شاهد نام بازی‌ها خواهید بود که در زیر نام آنها درجه محبوبیت آنها با درج چند ستاره نشان داده شده است که ما جایی برای ثبت امتیاز ندیدیم و معلوم نیست از چه منبعی برای ثبت درجه محبوبیت استفاده شده است. احتمالا یا میزان محبوبیت برنامه در اندروید مارکت و یا تعداد دانلود برنامه میزان تعیین در این اقدام بوده است.

قبل از اینکه به سراغ منوی بعدی برویم نکته قابل توجه و جالبی که در این برنامه وجود دارد قرار دادن تنظیمات نوع نمایش در منوهاست جائیکه شما در آن به راحتی نحوه نمایش برنامه‌ها را به طور دلخواه و بر اساس امتیاز، محبوبیت، زمان انتشار، زمان بروزرسانی و یا حروف الفبا تنظیم می‌کنید.

در صفحات خود برنامه‌ها و بازی‌ها شاهد منوی پائین تصاویر نیز بودیم که متاسفانه با وجود اعلام به طور مثال ۵ تصویر برای برنامه شاهد همان یک تصویر در تمامی تصاویر بودیم.

در منوی گلچین شاهد سه منوی بالای صفحه برنامه‌های داغ، تازه‌ها و مجموعه‌ها هستید که در منوی برنامه‌های داغ که به صورت پیش‌فرض و در منوی اول ظاهر می‌شود برنامه‌های داغ مایکت نمایش داده می‌شود که احتمالا برنامه‌های بیشتر دانلود شده و همچنین برنامه‌های پیشنهادی خود مارکت قرار می‌گیرند.

در منوی تازه‌ها شاهد حضور تازه‌ترین برنامه‌های قرار گرفته در این مارکت هستیم. نکته جالب قرار گرفتن نام برنامه مایکت در میان برنامه‌ها بود که به نظر من بهتر بود با ناتیفیکیشن و یا همان اعلان به کاربر اطلاع‌رسانی شود و در میان برنامه‌های خود مارکت قرار داده نشود.

در منوی مجموعه‌ها که ابداع جالبی در میان اندرویدمارکت‌ها به نظر می‌رسد شاهد مجموعه برنامه‌هایی خواهید بود که از سوی این مارکت برای شما تهیه شده است. به طور مثال اولین و تنها مجموعه حاضر در این بخش مجموعه پیشنهادی بسته شروع است که در آن برنامه‌ها و بازی‌هایی که از نظر این مارکت برای شروع بکار شما لازم به نظر می‌رسد قرار داده شده است.

در منوی جستجو در صفحه اول که احتمالا در این مارکت بیشتر بکار شما خواهد آمد و بسیار سریعتر شما را به مقصد خواهد رساند در واقع شاهد منوی دیگری نیستید و با کلیک بر روی آن شما با صفحه کلید و منوی بالای جستجو روبرو خواهید شد که سرعت جستجو در آن به نظر خوب و مناسب می‌آید.

با رفتن به منوی دانلود شاهد حضور برنامه‌هایی خواهید بود که تاکنون آن را در این مارکت دانلود کرده‌اید و می‌توانید نام آنها را نیز در منوی بالا جستجو کنید و کاربری خاصی ندارد و از منوی پائین می‌توانید نسبت به پاک کردن تاریخچه اقدام کنید.

در منوی به‌روزرسانی شاهد برنامه‌هایی خواهید بود که نیاز به به‌روزرسانی دارند و از این نظر منوی خوبی به حساب می‌آید که تمامی این برنامه‌ها را در یکجا به شما نشان می‌دهد که البته در دیگر اندروید مارکت‌های ایرانی وجود آنها به صورت اعلان نمایش داده می‌شود و بعد شما به این صفحه هدایت می‌شوید. در منوی بالای این صفحه می‌توانید با زدن علامت به‌روزرسانی تعداد این برنامه‌ها را به روز کنید.

نتیجه‌گیری:

در این مطلب سعی کردیم تمامی نقاط مثبت و منفی این برنامه را منتشر کنیم. مطمئنا برای ما که با هر سه اندروید مارکت ایرانی و همچنین اندروید مارکت‌های خارجی موجود به اندازه کافی کار کرده‌ایم نقاط ضعف و قوت به صورت بیشتری نماد پیدا می‌کند و ممکن است که برای شما برخی نقاط ضعف و قوت اهمیتی نداشته باشد.

این برنامه اکنون و بنا بر اعلام مسئولان آن بیش از ۱۵ هزار برنامه اندروید رایگان را در خود جای داده است و می‌توان به آینده آن امیدوار بود. رابط کاربری ساده، امکان تنظیمات دریافت اطلاعات بر اساس سرعت اینترنت و همچنین توقف دریافت برنامه و ادامه آن در فرصتی دیگر از جمله امکانات این برنامه بود.

نکته قابل توجه تاکید این مارکت بر تعداد برنامه‌های موجود در آن بود که با یک بررسی بیشتر متوجه خواهید شد که برخی از این برنامه‌ها آنچنان کاربردی نداشته و صرف در این مارکت بدلیل تاکید بر افزایش تعداد برنامه‌ها قرار داده شده‌اند. این موضوع احتمالا با افزایش تعداد کاربران این مارکت به دلیل محدودیت پهنای باند در کشورمان مشکلات کیفی را برای کاربران آن بدنبال خواهد داشت.

نکته دیگر استفاده از زبان فارسی در این برنامه است تا جائیکه ایرانی بودن این برنامه را زیر سوال برده؛ نام برنامه تلفیقی از ترکیب دو کلمه انگلیسی  Myو Market  است. سایت اصلی برنامه کاملا انگلیسی است و نسخه فارسی وجود ندارد. در خود مارکت نیز تنها در منوهای اصلی شاهد زبان فارسی هستیم و در منوهای داخلی‌تر تفاوتی میان این برنامه و دیگر مارکت‌های مارکت‌های خارجی و علی‌الخصوص چینی دیده نمی‌شود.

این مطلب ما در خصوص معرفی این مارکت ایرانی بود. مطمئنا ما با توجه به روندی که تاکنون در پیش داشتیم به دنبال پیشرفت و توسعه فناوری در کشور عزیزمان بوده و هستیم و نظراتی که در این مطلب منتشر شد صرفا بخاطر بهبود کار و ارائه محصولی بهتر به کاربران ایرانی بود.

این بررسی بر روی نسخه ۱٫۰٫۳ مایکت که به طور مستقیم از وب‌سایت سازنده آن دریافت شده با نصب بر روی تلفن همراه Sony EricssonXperia™ arc S (سونی‌اریکسون اکسپریا آرک‌اس) انجام شده است.

در پایان کار پیشنهاد می‌کنیم اگر به دنبال برنامه‌های اندرویدی برای تلفن همراه خود هستید و حوصله دردسرهای رایج در تحریم کاربرانی ایرانی توسط اندروید مارکت گوگل را ندارید حتما اندروید مارکت مایکت گزینه خوبی برای شما خواهد بود.

برای دانلود برنامه اندروید مارکت مایکت می‌توانید از لینک زیر استفاده کنید.

برنامه اندروید مارکت مایکت

پایان مطلب/

مطالب مرتبط۹ نظر

پاسخ دهید

عدد را وارد کنید:

لطفا توجه داشته باشید:

  • نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست.
  • نظر خود را به زبان شیرین پارسی بنویسید تا دیگران را برای استفاده از نظر خود دچار زحمت نکنید.
  • اگر نظری غیرمرتبط با این پست دارید، در قسمت تماس با ما ارسال کنید.
  • نظرات حاوی تبلیغات و توهین به سایر افراد و فینگلیش نمایش داده نخواهند شد.

پربیننده‌ترین پربحث‌ترین